MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż gruntów rolnych w Polsce od 2016 roku

AGW
Z jednej strony ustawa ma zapobiegać nadmiernej koncentracji, a z drugiej poprawiać strukturę obszarową
Z jednej strony ustawa ma zapobiegać nadmiernej koncentracji, a z drugiej poprawiać strukturę obszarową Marek Ciesielski
Do tej pory cudzoziemcy chcąc kupić ziemię w naszym kraju, musieli uzyskać zgodę administracyjną. Za nieco ponad rok to się zmieni. Co z wsparciem gospodarstw rodzinnych?

Cudzoziemcy nie mogli bez uzyskania specjalnej zgody nabyć nieruchomości rolnych i leśnych przez 12 lat od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Okres tego ograniczenia kończy się 1 maja 2016 r. Od tej pory zgodę na kupno naszych gruntów będą musieli uzyskać zainteresowani spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Krajowa Rada Izb Rolniczych naciska na Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i skierowała wniosek o zintensyfikowanie prac nad ustawowym uregulowaniem systemu obrotu ziemią rolną w Polsce po 1 maja 2016.

Przeczytaj też: Ceny ziemi w Polsce będą rosły? Średnia europejska 2-3 razy wyższa

Obrót ziemi będzie prowadzony w 2 kategoriach. Sprzedaż:
1) własności osób prywatnych (fizycznych i prawnych)
2) nieruchomości Skarbu Państwa

Obie regulowane przez przepisy różnych ustaw. W przypadku pierwszej kategorii jest to ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Zasady sprzedaży gruntów są określane przez
- poprawę struktury obszarowej gospodarstwa rolnego,
- przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji
- zapewnienie prowadzenia działalności rolnej przez osoby wykwalifikowane w tym kierunku.

Z prawa pierwokupu i wykupu nieruchomości może korzystać Agencja Nieruchomości Rolnych. Ma to służyć ochronie przed niekontrolowanym obrotem. Prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy gruntu, jeśli natomiast takiego nie ma, może skorzystać z takiego prawa ANR (grunty min. 5 ha). Wyjątek - np. nabywcą jest rolnik indywidualny, który kupuje ziemię na powiększenie gospodarstwa rodzinnego (do 300 ha) lub osoby bliskie zbywcy.

W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa regulacje narzuca ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Nie rozdrabniać, ale też nie koncentrować - nadmiernie

Do Sejmu trafiły 3 poselskie projekty ustaw z propozycjami nowelizacji obrotu nieruchomościami rolnymi: o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o kształtowaniu ustroju rolnego, podaje KRIR. Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych, minister powołał zespół do analiz poselskich projektów. Jego zadaniem jest wypracowanie propozycji rozwiązań.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Cel zmian stanowi poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych oraz zapewnienie nabywania nieruchomości rolnych w pierwszej kolejności przez rolników indywidualnych prowadzących gospodarstwa rodzinne, zapobieganie nadmiernej koncentracji.

ANR miałaby monitorować i uczestniczyć w obrocie nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Agencja ma pośredniczyć w obrocie nieruchomościami (poza kupnem przez rolników indywidualnych i osób bliskich). Na wsparcie nowymi przepisami mogłyby liczyć gospodarstwa rodzinne.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska