Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny ziemi w Polsce będą rosły? Średnia europejska 2-3 razy wyższa

Oprac. AGW
AGW
Wartość produktów rolnych i dotacji przypadających na 1 ha ziemi jest niemal o 30% niższa niż średnia europejska. W naszym kraju to 1,6 tys. euro (w UE 2,3 tys. euro). Ziemia w Polsce w ostatnich 10 latach i tak podrożała o 380% - podaje Lion's Bank w swojej najnowszej analizie. Autorzy zastanawiają się czy rosnące wyceny ziemi są uzasadnione.

Przypominają, że od maja 2016 roku obywatele krajów Unii Europejskiej będą mogli kupować ziemię w Polsce bez obowiązującego dziś specjalnego zezwolenia, a to może prowadzić do dalszych wzrostów cen gruntów rolnych, wyrównywania ich ze średnią europejską.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadało uregulowanie obrotu ziemią, co miałoby zapobiegać spekulacjom. Szczegółów dotąd nie przedstawiono.

Średnia cen ziemi w 22 przebadanych przez Lion's Bank krajach to 17,9 tys euro. Najdroższej jest na Malcie, gdzie za hektar kosztuje aż 130 tys. euro! To zawyża średnią europejską, bez Malty ta średnia wynosiłaby 12,6 tys. euro. W Polsce średnio w przeliczeniu na euro ze hektar trzeba zapłacić 7,7 tys. euro. Przy czym autorzy analizy zaznaczają, że "dane dla większości krajów poddanych analizie pochodzą sprzed roku lub dwóch". Średnia cena ziemi w Polsce 2 lata temu wynosiła 6,1 tys. euro.
Mimo niskich cen w porównaniu z europejską średnią, na tle krajów, które dołączyły do UE po 2003 roku i tak pod względem wartości gruntów jesteśmy jednym z przodujących państw, wyprzedza nas tylko Malta. Najmniej zapłacimy na Łotwie, Litwie i w Estonii (od 1,1 do 2 tys. euro). Tańszą ziemię spotkamy też w krajach "starej Unii" - w Szwecji i Francji (ok. 5,4 tys. euro w 2012).

(dane z 2012)
Hiszpania - 9,7 tys. euro
Niemcy - 14,4 tys. euro
Wielka Brytania - 28 tys. euro
Holandia - 49,6 tys. euro
Włochy 19,4 tys. euro
Finlandia 7,5 tys. euro
Begia 28,3 tys. euro
Czechy 4,6 tys. euro (2013)
Słowacja 3,7 tys. euro
Zwraca się uwagę na produktywność ziemi (jak duży dochód generuje przeciętny hektar), jako czynnik kształtujący ceny gruntów. Najmniejszą produktywność odnotowano na Łotwie, w Bułgarii i Estonii, największa produktywność na Malcie i w Holandii.

W odniesieniu do poziomu rentowności zdaniem Lion's Bank "ceny ziemi w Europie nie oderwały się od fundamentów". Autorzy analizy prognozują, że celem uniknięcia wzrostu nierównowagi na rynku gruntów rolnych w naszym kraju, "należałoby spodziewać się wyraźnego spadku dynamiki wzrostu cen. Punktem odniesienia mogłyby być zmiany produktywności ziemi rolnej. W latach 2004 - 2013 produktywność przeliczona na hektar rosła rocznie o 6,1% - wynika z szacunków przygotowanych przez Lion's Bank na podstawie danych udostępnianych przez Eurostat".

Źródło: Analiza Lion's Banku 29.12.2014

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska