Skleroza nie boli

  Skleroza nie boli

  (pan)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Mamy dobrą wiadomość dla rodziców. Już wkrótce jeżeli Wasza pociecha zapomni biletu miesięcznego lub legitymacji budżetu domowego nie uszczupli kara za jazdę na gapę.
       W czwartek, kolejny już raz, radni dyskutować będą o zmianach w przyjętej zaledwie trzy miesiące temu uchwale o opłatach za przejazdy autobusami i tramwajami Miejskiego Zakładu Komunikacji.
       Już raz zapłacili
       
  Tym razem chodzi o dostosowanie obowiązujących w Toruniu przepisów do znowelizowanego "Prawa przewozowego".
  Najkrócej rzecz ujmując posłowie zauważyli (ale nie sami, zwrócił im na to uwagę Trybunał Konstytucyjny), że osoby którzy próbują jeździć nie płacąc za bilet oraz zapominalscy, którzy kupili bilet miesięczny, ale zostawili go w domu, traktowani są tak samo. Jak oszuści. Tymczasem ci drudzy przecież za przejazd zapłacili, dlaczego więc mają teraz jeszcze płacić karę?
       Najczęściej biletów i legitymacji zapominają uczniowie. Skutki finansowe ich zapominalstwa ponoszą rodzice, dla których tzw. opłaty dodatkowe stanowią spory uszczerbek w domowych budżetach. Obecnie w Toruniu ten kto nie wziął w podróż biletu miesięcznego lub legitymacji musi zapłacić 123 zł 50 gr. Jeżeli jednak w ciągu dwóch dni zjawi się w siedzibie MZK i pokaże bilet lub legitymację kara jest zmniejszana do 71 zł.
       Ponad 20 razy mniej
       
  Teraz jednak sytuacja ta ma ulec zmianie. Jeżeli pasażer zapomniał biletu miesięcznego lub legitymacji nie będzie musiał opłacać wystawionego przez kontrolera wezwania. Wystarczy, że w ciągu siedmiu dni zjawi się w siedzibie MZK pokaże bilet lub legitymację i wezwanie zostanie anulowane.
       Co więcej jeżeli ktoś się przestraszy i zapłaci od razu kontrolerowi karę to może na tej samej podstawie zgłosić się w ciągu tygodnia do siedziby przewoźnika (oczywiście z biletem lub legitymacją) i pieniądze odzyskać.
       W obu przypadkach dochodzi jeszcze koszt opłaty manipulacyjnej - równowartość trzech biletów jednorazowych, czyli 5,70 zł. To jednak ponad 20 razy mniej niż gdyby trzeba było płacić całą karę.
       Radni najprawdopodobniej w czwartek przegłosują te zmiany. A to znaczy, że wejdą one w życie za jakieś dwa miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa i dwóch tygodniach na uprawomocnienie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem