Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorowy mord w Tryszczynie. Film o tragedii [wideo]

(ast)
Trailer filmu robi ogromne wrażenie
Trailer filmu robi ogromne wrażenie youtube
Na początku września 1939 roku w okopach w pobliżu Tryszczyna z niemieckimi wojskami walczył 62. Pułk Piechoty z Bydgoszczy. W niecały miesiąc później okopy stały się miejscem zbiorowej egzekucji.

Na przełomie września i października bojówki paramilitarnego Selbstschutzu rozstrzelały około 900 Polaków i Żydów - mieszkańców Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Wśród zamordowanych byli lekarze, prawnicy, kupcy.

Przeczytaj również: Tryszczyn: "Pozostawiamy Wam pamięć"

Po 69 latach w pobliżu tryszczyńskiej leśniczówki badania prowadził bydgoski archeolog Robert Grochowski. To właśnie w to miejsce w 1945 roku przeniesiono ciała zamordowanych. - Co prawda w 1948 roku szczątki trafiły na cmentarz na Wzgórzu Wolności, ale podczas moich badań udało się znaleźć kilka tysięcy kości oraz rzeczy osobiste ofiar, zegarki, guziki - opowiada Grochowski. - Wtedy też narodził się pomysł zrobienia filmu o tragedii w Tryszczynie. Mimo że zginęło tam prawie tyle samo osób, co w Dolinie Śmierci, mord tryszczyński jest prawie nieznany - ubolewa archeolog.
Narratorem filmu trwającego 25 minut będzie Henryk Bolcek, leśniczy z Tryszczyna, świadek egzekucji. - To dzięki niemu można było odnaleźć masowe groby. Chodził nocami na miejsce rozstrzeliwań i zaznaczał je na mapie - wyjaśnia archeolog.

Film "Tryszczyn 1939" będzie można obejrzeć 3 września przy leśniczówce w Tryszczynie. Robert Grochowski podkreśla, że powstanie filmu nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc wielu osób i instytucji, zwłaszcza członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wiking czy Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier".

Przeczytaj też:"Czterej pancerni i pies" wracają w 3D!

- Dziękuję też wielu wolontariuszom, którzy wcielili się w polskich skazańców, a wiem, że to wymagało od nich wielkiej odporności psychicznej - dodaje Grochowski. Sam zresztą "zagrał" jedną z ofiar egzekucji. - Nie zapomnę uczucia, kiedy leżałem już w rowie, a nad głową słyszałem wystrzały z broni hukowej - opowiada.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska