Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielu zaproszonych do okrągłego stołu w środę. Pomogą niepełnosprawnym i ich opiekunom?

(jz)
Tak protestowali w Sejmie rodzice niepełnosprawnych dzieci
Tak protestowali w Sejmie rodzice niepełnosprawnych dzieci TVN24/x-news
Przy okrągłym stole spotkają się opiekunowie niepełnosprawnych. To początek obiecanej przez ministra pracy dyskusji o rozwiązaniu problemów tego środowiska i ich podopiecznych. Dzieci i dorosłych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy na przełomie marca i kwietnia okupowali Sejm.

- Został zaproszony komitet protestacyjny oraz 12 rodziców - wyjaśnia Iwona Hartwich z Torunia, szefowa stowarzyszenia "Mam przyszłość", jedna z koordynatorek protestu.

Rodzice jadą z 13 postulatami dotyczącymi m.in. systemu edukacyjnego, opieki lekarskiej, odpłatności za leki, uproszczenia systemu likwidacji barier architektonicznych itp. Chcą też zaproponować, by po 20 latach opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w razie jego śmierci rodzicom dożywotnio przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne.

Z kolei dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych sprawą nadrzędną jest doprowadzenie do tego, by żadna z grup opiekunów nie była dyskryminowana.

Opiekunowie protestowali przed Sejmem od 27 marca przez 4 tygodnie. Nie uważają, że ustawa przyznająca im świadczenie dla opiekuna realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Domagają się przyznania świadczenie pielęgnacyjnego. Jednak zmienione przepisy rezerwują to świadczenie wyłącznie dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Przeczytaj również: Błagaliśmy o pomoc od ponad pięciu lat. Gdyby nie protest w Sejmie, dalej bylibyśmy zwodzeni

Na spotkanie dostała zaproszenie tylko szefowa organizacji środowiskowej opiekunów przy OPZZ. Stowarzyszenie "Stop wykluczeniom", współorganizator protestu przed Sejmem, dopiero po interwencji jego szefa Mirosława Sobolewskiego weźmie udział w dyskusji. Dla tego środowiska ważna jest też sprawa zapewnienia opieki tzw. wytchnieniowej dla opiekunów.

Do okrągłego stołu "Jak pomóc niepełnosprawnym" ministerstwo pracy zaprosiło także m.in. przedstawicieli niektórych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, zajmujących się ta problematyką, ekspertów, przedstawicieli rządu, samorządów, klubów sejmowych.

- Słyszałam,że zaproszona jest m. in. Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, różne stowarzyszenia związane z niepełnosprawnością - mówi Marzena Kaczmarek, szefowa organizacji środowiskowej opiekunów osób niepełnosprawnych Porozumienie Pracownicze przy OPZZ. - Czy to coś da? Miejmy nadzieję, że uda nam się wspólnie coś wypracować.

Pierwsze spotkanie (30 kwietnia godz. 10 w ministerstwie pracy) będzie miało charakter organizacyjny. Później mają powstać stoliki tematyczne, które będą się spotykać prawdopodobnie raz w tygodniu.

Jak wspomniała wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, spotkania mają potrwać do jesieni. Podczas nich ma być wypracowany projekt ustawy, która później uchwali Sejm. Nowe zasady miałyby obowiązywać od 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska