Zbudujemy przystań dla "Lubeckiego"

  Zbudujemy przystań dla "Lubeckiego"

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Tak teraz wygląda wnętrze "Lubeckiego". Ciekawe, jakie będzie po remoncie?

  Tak teraz wygląda wnętrze "Lubeckiego". Ciekawe, jakie będzie po remoncie? ©Fot. Wojciech Alabrudziński

  Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu włocławianie będą mogli oglądać holownik "Lubecki". Statek postoi kilka dni przy zaporze, po czym popłynie do płockiej stoczni na remont.
  Tak teraz wygląda wnętrze "Lubeckiego". Ciekawe, jakie będzie po remoncie?

  Tak teraz wygląda wnętrze "Lubeckiego". Ciekawe, jakie będzie po remoncie? ©Fot. Wojciech Alabrudziński

       Związany z historią Włocławka holownik "Lubecki" powróci do miasta za sprawą Towarzystwa Miłośników Włocławka. Dzięki inicjatywie Towarzystwa statek zostanie przyholowany z Zalewu Zegrzyńskiego w okolice portu przy zaporze. Obecnie trwają starania o wydanie zgody na holowanie jednostki w Żegludze Warszawskiej W przyszłym tygodniu jednostka wyruszy w drogę. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi, statek w tym roku nie dotrze na Bulwary.
       Włocławianie zobaczą go
       w porcie przy zaporze, gdzie ma stać przez trzy dni. Na Bulwary jednostka dotrze dopiero po remoncie, który holownik przejdzie w płockiej stoczni. Tam odnowiony zostanie kadłub, jednostka będzie malowana i konserwowana. W pełnej krasie dotrze więc do Włocławka wiosną. Skąd zmiana planów, jeśli chodzi o terminy? To skutek m.in. niskiego stanu wody w Wiśle oraz przedłużającej się procedury załatwiania zezwolenia na holowanie.
       W efekcie "Lubeckiego" powitają w tym roku uroczyście mieszkańcy Czerwińska, Wyszogrodu i Płocka, a we Włocławku feta planowana jest dopiero na przyszły rok. Towarzystwo Miłośników Włocławka liczy, że do tego czasu wybudowana zostanie przystań na Wiśle. Na najbliższej sesji Rady Miasta członkowie TMW złożą wniosek o zagwarantowanie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na ten cel. Miasto wcześniej już deklarowało, iż wesprze tę inicjatywę. Ostatecznie jednak
       decyzję podejmą radni
       Czas, w którym statek spędzi w stoczni, władze TMW wykorzystają m.in. na zgromadzenie pamiątek związanych z holownikiem, jego historią oraz historią żeglugi wiślanej. Zgodnie bowiem z koncepcją TMW, "Lubecki" będzie pełnił m.in. funkcję muzealną.
       Sprowadzenie statku do Włocławka będzie kosztowało ok. 150 tysięcy złotych. Dotychczas władze TMW przekazały zaliczkę w wysokości 50 tys.złotych. Wciąż trwa zbiórka na "Lubeckiego". Potrzebne są bowiem pieniądze choćby na odtworzenie dawnego wyposażenia statku.
       Przypominamy numer konta: Bank Ochrony Środowiska SA O/Włocławek, numer rachunku 69 1540 1069 2001 8725 5501 0002.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem