To już ostatnia zima pod chmurką

  To już ostatnia zima pod chmurką

  Waldemar Pankowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKS

  Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKS

  Wreszcie się doczekaliśmy. Za miesiąc ruszy budowa nowego dworca autobusowego. W grudniu budynek ma być już gotów.
  Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKS

  Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKS

       Choć przy ul. Dąbrowskiego stoi, postawiony jeszcze przed wojną, dworcowy budynek to każdego dnia, niezależnie od pogody, tysiące pasażerów toruńskiego PKS-u czeka na odjazd autobusu pod gołym niebem. Zimą, tak jak w tym roku, na siarczystym mrozie i w śniegu.
       Ponad trzy lata temu bowiem, przy biernej postawie poprzednich władz miasta, dworcowe zabudowania przejęli spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Wkrótce potem sprzedali całą nieruchomość jednemu z zachodnich koncernów, który zamierza wznieść na jej miejscu stację paliw.
       Od tego czasu kasy biletowe mieszczą się w blaszanym kontenerze, poczekalni nie ma. Póki toruński PKS był firmą państwową, mimo że jego sytuacja finansowa nie była najgorsza, nie był w stanie samodzielnie zbudować, na zapleczu starego, nowego dworca. To wydatek rzędu kilku milionów złotych. Przedsiębiorstwo zostało jednak sprywatyzowane. Właścicielem większościowego pakietu udziałów toruńskiego PKS-u stał się francuski gigant przewozowy Connex. Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej włożyło do spółki grunt i autobusy. Zachodni inwestor 9 mln zł na rozwój firmy. Francuzi zobowiązali się także do zbudowania nowego dworca autobusowego. - W stylu i kolorystyce będzie zbliżony do gmachu multipleksu - opisuje przyszły dworzec Tomasz Fic, wiceprezes spółki PKS-Connex.
       - Będzie jednak mniejszy i niższy. Na tyle, że nie będzie wystawał spoza otaczających go drzew - dodaje Lech Narębski, miejski konserwator zabytków, który widział już wstępną koncepcję wpasowania dworca w otoczenia.
       To ważne ponieważ terminal powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Starówki UNESCO, Starówki. Przykład niemieckiej Kolonii, której katedrze grozi usunięcie z wykazu, bowiem w jej otoczeniu mają wyrosnąć współczesne budynki, pokazuje jak bardzo trzeba być ostrożnym przy tego typu inwestycjach.
       Narębski uspokaja jednak, że przedstawiona przez przewoźnika koncepcja nowego dworca jest do zaakceptowania
       Wiadomo już, że będzie to lekka, szybka w budowie i względnie tania budowla ze szkła i elementów metalowych.
       Wczoraj PKS-Connex ogłosił przetarg, który ma wyłonić budowniczego nowego dworca. Początek prac wyznaczono na marzec, zakończenie inwestycji i uruchomienie dworca na grudzień. Oprócz głównego budynku, gdzie pomieszczą się poczekalnia, kasy i restauracja spółka zamierza wznieść także zadaszone perony, warsztaty naprawcze, zakładową stację paliw.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem