Lider Nocnej Zmiany Bluesa bohaterem książki "Cały ten...

  Lider Nocnej Zmiany Bluesa bohaterem książki "Cały ten blues, przypadek Sławka Wierzcholskiego"

  Lech Kamiński

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Sławek Wierzcholski na festiwalu Harmonica Bridge

  Sławek Wierzcholski na festiwalu Harmonica Bridge ©Lech Kamiński

  Autorem książki o Sławku Wierzcholskim jest Mirosław Pęczak, kulturoznawca, publicysta tygodnika "Polityka" i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Społecznej Akademii Nauk.
  Sławek Wierzcholski na festiwalu Harmonica Bridge

  Sławek Wierzcholski na festiwalu Harmonica Bridge ©Lech Kamiński

  Pęczak na przykładzie toruńskiego muzyka Sławka Wierzcholskiego analizuje fenomen bluesa w Polsce. Pisze trochę o historii, trochę o miejscu tego gatunku na muzycznej mapie kraju, przygląda się również roli harmonijki ustnej i oczywiście dziejom Nocnej Zmiany Bluesa i jej lidera, którzy od ponad 30 lat nie znikają z bluesowego horyzontu. Wydawnictwo zostało wzbogacone o niepublikowane dotąd fotografie zespołu.
  Jak Sławek Wierzcholski czuje się w roli bohatera książki? - Jest to oczywiście bardzo miłe, cieszy mnie, że ktoś uznał moją działalność za ciekawą na tyle, by o niej napisać - mówi toruński bluesman. - To przyjemny przejaw zainteresowania, a bycie muzykiem wiąże się również z chęcią bycia zauważonym i dotarcia do ludzi.

  Czytaj także: Katarzyna Kluczwajd prześwietliła toruńskie kino

  Wierzcholski podkreśla, że "Cały ten blues" to przystępnie napisana książka popularnonaukowa, a nie biografia zawierająca sensacyjne, nieznane dotąd fakty, ale miłośnicy smaczków też powinni znaleźć coś dla siebie. - W tonie ciekawostkowym utrzymana jest rozmowa kończąca książkę - zapowiada muzyk. - Dla Mirosława Pęczaka fascynujące było to, że zespół wykonujący niszową muzykę, praktycznie nieobecną w radiu, tak długo utrzymał się na scenie. W naszej rozmowie staramy się jakoś tę zagadkę rozwikłać.
  Przy okazji odkrywania recepty na sceniczną długowieczność, możemy dowiedzieć się m.in., co pełne refleksji teksty Wierzcholskiego mają wspólnego z wysokogórską wyprawą i dlaczego muzyk najpierw narzekał na Balcerowicza, a potem zmienił zdanie oraz jak przeżywał dylemat: czy pozostać w niszy bluesowej, czy zdecydować się na muzyczny crossover.

  Więcej o książce, jej autorze i bohaterze będzie można dowiedzieć się jutro (4.11) podczas spotkania promocyjnego w Kafeterii Struna Światła w Dworze Artusa. Mirosław Pęczak ponownie, ale tym razem publicznie, przepyta Sławka Wierzcholskiego, a lider Nocnej Zmiany Bluesa zadba o to, żeby o muzyce nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim ją grać. Usłyszymy też fragmenty książki w wykonaniu aktorki Jolanty Litwin-Sarzyńskiej.

  Początek spotkania o godz. 19. Wstęp wolny.


  Czytaj e-wydanie »

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem