Zbędne papierki

  Agnieszka Romanowicz Fot. Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zbędne papierki
  <i>- Prowadzenie kasy fiskalnej jest kosztowne i czasochłonne. Po co nam to?
  Zbędne papierki
       Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowe przepisy. Najprawdopodobniej od początku roku w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych staną kasy fiskalne. Szerzej o tym piszemy na str. 3.
       Więcej pracy
       
  Jak tę informację przyjęli świeccy przedsiębiorcy?
       - Obawiam się biurokracji - przyznaje Anna Janicka , właścicielka zakładu fryzjerskiego w przy ul. 10 lutego w Świeciu. -Może do jej prowadzenia będzie potrzebna dodatkowa osoba? Nawet jeśli nie, czeka mnie więcej pracy.
       Nie bez znaczenia jest też wydatek wiążący się z kupnem kasy fiskalnej - ok. 1600 zł.
       To podstawowe argumenty, właścicieli zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, którzy nie godzą się na zmiany. Dotychczas rozliczali się oni na dwa sposoby. Do wyboru mieli kartę podatkową, czyli stałą opłatę miesięczną niezależną od ilości przyjętych klientów oraz ryczałt, naliczany w oparciu o zlecenia. Gdy ich nie było, właściciel zakładu nie płacił nic.
       Gwóźdź do trumny
       
  - I tak powinno zostać - twierdzi Maksymilan Rostankow-ski , kierownik Cechu Rzemieślniczego i Przemysłowo-Handlowego w Świeciu. - Kasa fiskalna to gwóźdź do trumny małych przedsiębiorców, kolejna dla nich uciążliwość. Wątpię, że fryzjerzy i kosmetyczki załatają dzięki niej dziurę w budżecie. Nie rokuję żadnego pożytku z tej zmiany. Dlatego będziemy przeciwko niej protestować. Mimo że wcześniejszy sprzeciw taksówkarzy niewiele dał w tej sprawie. Spróbujemy.
       
  Mało zmian
       
  Jak, po kilku miesiącach, sens wprowadzenia kasy fiskalnej oceniają taksówkarze?
       - Niewiele się zmieniło - twierdzi Paweł ze Świecia, taksówkarz z dwuletnim stażem. - Poza papierkami, które gromadzę od stycznia. Na razie wydają się zbędne, bo rozliczam się w starym trybie. Przypuszczam, że pod koniec roku Urząd Skarbowy zażyczy sobie wszystkich wydruków i w oparciu o nie sprawdzi mój dochód. Jeśli przekroczę jakąś kwotę, narzucą mi dodatkowy podatek.
       - Zbędne są te papierki -
  wtrąca inny taksówkarz. - Nikt nie ma z nich pożytku. Człowiek się tylko denerwuje, że je pogubi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 31 »