Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb spod Koszalina

Anna Stasiewicz
Dąb, z którego wykonano drzwi, Karol  Wolny ściągnął aż spod Koszalina
Dąb, z którego wykonano drzwi, Karol Wolny ściągnął aż spod Koszalina Tytus Żmijewski
Karol Wolny, właściciel zakładu stolarskiego w Paterku podjął się odtworzenia dębowych drzwi, które jeszcze w latach 60-tych zdobiły wejście do I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

     Pięknie rzeźbione drzwi prawdopodobnie były jeszcze w tej szkole w 1963 albo 1964 roku. Po gruntownym remoncie budynku przy placu Wolności w Bydgoszczy drzwi zaginęły. Do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało.
     Album ocalał
     
- Długo szukaliśmy warsztatu, który podejmie się odtworzenia dębowych drzwi - opowiada Jarosław Durszewicz, dyrektor I LO w Bydgoszczy. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, bo mieliśmy tylko stare przedwojenne zdjęcia oryginalnych drzwi. Jedno ze zdjęć pochodzi z albumu przekazanego I Liceum Ogólnokształcącemu przez Jadwigę Polakowską, córkę Zbigniewa Polakowskiego, ostatniego przedwojennego dyrektora "jedynki". Dyrektor został rozstrzelany przez hitlerowców w 1939 roku w Dolinie Śmierci. Jego rodzinę przesiedlono do Generalnej Guberni. Album z przedwojennymi zdjęciami budynku, m.in. dębowych drzwi i wnętrz liceum cudem ocalał.
     Czas do namysłu
     
Wyzwanie podjął Karol Wolny, właściciel zakładu stolarskiego z Paterka. Zakład istnieje od 1956 roku, od 1996 roku prowadzi go Karol Wolny. - Zdzwonił do mnie dyrektor Jarosław Durszewicz i zapytał, czy zdecyduję się wykonać replikę tamtych drzwi. Miałem już pewne doświadczenie i wiedziałem, że praktycznie wszystko można zrobić od ręki, ale mimo tego, poprosiłem o czas do namysłu - mówi Wolny.
     - Dyrektor Durszewicz postawił mi bardzo wysoko poprzeczkę. Chciał, żeby drzwi były identyczne, jak te, które zaginęły.
     **_Trudności nie zraziły
     Ale jak mówi Karol Wolny, im coś jest trudniejsze, tym dla niego ciekawsze. Mimo tego, odwtarzanie poszczególnych detali na podstawie wyłącznie zdjęć, do łatwych nie należało. - _Najpierw trzeba wykonać wzory, modele. I to bez względu na to, czy robi się setki egzemplarzy czy tylko jeden, jak to było w tym przypadku
. Sama praca nad rekonstrukcją drzwi zajęła Karolowi Wolnemu 3 miesiąca, przygotowania do wykonania repliki o wiele dłużej.
     - Trudności były przede wszystkim ze znalezieniem materiału. Musiał to być specjalny dąb, który leżakował co najmniej 2 lata. W końcu udało mi się taki znaleźć, ale musiałem go ściągać aż spod Koszalina - dodaje rzemieślnik.
     Dawne techniki
     
Podczas rekonstrukcji Wolny stosował dawne technologie, a wszystkie pozostałe elementy, między innymi zawiasy, specjalnie zamawiał. Efekt jego pracy będzie można już niedługo podziwiać w bydgoskim I LO. **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska