Barka do nieba

  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Barka do nieba

  ©Aleksander Knitter

  Wczoraj chojniczanie śledzili na ekranach telewizorów ceremonię pogrzebową Jana Pawła II w Rzymie, przedwczoraj pożegnali go na Starym Rynku w Chojnicach.
  Barka do nieba

  ©Aleksander Knitter

       Na Starym Rynku przed 21.37 zgromadził się wielotysięczny tłum. Z kościelnych i ratuszowych szacunków wynika, że mogło być nawet ponad 10 tys. osób. Młodzi i starsi, rodzice z dziećmi na ręku i w wózkach, kibice z nieodłącznymi szalikami, wszyscy przyszli oddać hołd zmarłemu Papieżowi. Ze zniczami i świeczkami, stali w milczeniu i skupieniu.
       Honorowy obywatel
       
  Z bazyliki mniejszej po Apelu Jasnogórskim wyszła procesja ze sztandarami organizacji i stowarzyszeń, księżmi i przedstawicielami powiatowych, miejskich i gminnych władz.
  Rozległa się "Barka", jedna z ulubionych pieśni Papieża. Przy ołtarzu nastąpiło powitanie ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi, który odprawił mszę w asyście innych księży. - Jesteśmy szczęśliwi, że w tak smutnej chwili ksiądz biskup jest z nami - powiedział burmistrz Arseniusz Finster. Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Janowski przypomniał, że Papież został honorowym obywatelem Chojnic i należy mu się wdzięczna pamięć mieszkańców.
       Świat bez niego
       
  W homilii ks. biskup Jan Bernard Szlaga podkreślił, że Jan Paweł II to fascynująca postać. - Papież, który otworzył się dla świata - mówił. - Nie obnosił się ze swoją mądrością, ale się nią dzielił. Jaki będzie świat bez niego? Musimy się oswoić, że go nie ma i być mocnymi jego nauką.
       
  Jan Bernard Szlaga nakreślił duchowy portret Papieża i stwierdził, że zostanie pamięć po nim, jego mądrość, miłość, serdeczność, umiłowanie Boga i człowieka.
       Na zakończenie ceremonii ks. dziekan Jacek Dawidowski podziękował ks. biskupowi za przybycie: - Honorowy obywatel Chojnic odprawił mszę za drugiego honorowego obywatela - powiedział.
       Zamarły ulice
       
  Po mszy część obecnych pozostała jeszcze na rynku na czuwaniu przy portrecie Papieża. Na płycie pozostały światełka, zapalone na znak żałoby po Janie Pawle II. Wczoraj o 10.00 rozległy się strażackie syreny, obwieszczające początek uroczystości w Watykanie. Ulice zamarły, chojniczanie zasiedli przed telewizorami, by choćby w ten sposób uczestniczyć w pożegnaniu Papieża, który tak bardzo zmienił świat.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!