Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy szukają pod ul. Mostową

Hanna Walenczykowska
Kierujący badaniami archeolog Wojciech  Siwiak przypuszcza, że w rejonie ul.  Mostowej w średniowieczu było rozlewisko  Brdy. Wstępnie tezę tę potwierdza  wybijająca już na głębokości 1,5 metra  woda.
Kierujący badaniami archeolog Wojciech Siwiak przypuszcza, że w rejonie ul. Mostowej w średniowieczu było rozlewisko Brdy. Wstępnie tezę tę potwierdza wybijająca już na głębokości 1,5 metra woda. Jarosław Pruss
Średniowieczne miasto lokacyjne czy rozlewisko Brdy? Archeolodzy rozpoczęli badania przy "Kaskadzie".

Na ul. Mostowej, tam gdzie ma powstać budynek z centrum handlowo-gastronomicznym znanego cukiernika Adama Sowy, rozpoczęły się badania archeologiczne. Wczoraj montowana była tzw. ściana Larsena, która ma zabezpieczyć cały teren prac. Zwłaszcza ma chronić go przed wodą, która wybija już na głębokości 1,5 metra. Dzięki ścianie ziemia nie będzie podmywana i nie będzie się osuwać. Już podczas wciskania płyt tworzących ścianę w grunt natrafiono na pozostałości kamienic mury i kamienne fundamenty.

Domy przy Mostowej

Na planach Bydgoszczy sporządzonych w 1797 r., widać że na odcinku od Rynku do skrzyżowania z ul. Grodzką stało pięć kamienic. Zostały one wyburzone w latach 40. przez nazistów. Rynek miał spełniać wówczas rolę placu defilad, więc ul. Mostowa była zbyt wąska, by mogły tędy maszerować zwarte kolumny.

Zanim archeolodzy rozpoczną typowe dla badań prace, trzeba będzie zdjąć około półtora metra ziemi. Pod nią znajduje się pewnie warstwa gruzu ze zburzonych kamienic. Niżej zalegają pewnie fundamenty domów i ich łukowato sklepiene piwnice - jednym słowem pozostałości po XIX-wiecznej zabudowie. Co będzie jeszcze niżej?

- Przypuszczam, że było tu starorzecze, ale nie jest to pewne. Jeśli uda się nam dotrzeć do XIV-wiecznych warstw, to może uzyskamy odpowiedź na pytanie, czy pod obecną zabudową, znajdowały się działki lokacyjne miasta z czasów początków miasta - mówi Wojciech Siwiak, kierownik prac i szef pracowni archeologiczno-konserwatorskiej. - Jeśli okaże się, że było tu rozlewisko lub bagniste nabrzeże, to może - takie są moje marzenia - odsłonimy pozostałości po drewnianych słupach wzmacniających brzeg rzeki. A może jeszcze odnajdziemy ślady po pomostach.

Północna granica

Miejsce to nigdy nie zostało dokładnie spenetrowane. Jak wyjaśniała "Pomorskiej" Elżbieta Dygaszewicz, zastępca kierownika bydgoskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, nie zachowały się żadne dokumenty, które świadczyłyby o prowadzonych wcześniej badaniach np. przed budową "Kaskady".

Archeolodzy do prowadzonych obecnie badań przywiązują ogromną wagę - być może uzyskają odpowiedź na niezwykle ważkie dla historii Bydgoszczy pytania: czy w czasie lokacji ten rejon miasta był zabudowywany? Gdzie przebiegała granica miasta ustanowiona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 r. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska