Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szynka z kością parzona przez 9 godzin. Takie danie będzie reprezentować Kujawy i Pomorze w Warszawie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
KGW Krzekotowo podczas półfinału "Bitwy regionów" w Kowalu.
KGW Krzekotowo podczas półfinału "Bitwy regionów" w Kowalu. Wojciech Alabrudziński
Wielkanocna szynka parzona z kością Koła Gospodyń Wiejskich w Krzekotowie w powiecie mogileńskim wygrała „Bitwę regionów” w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca roku okaże się, czy zostanie najlepszym daniem KGW w Polsce w 2022 roku.

15 października w Kowalu zakończył się wojewódzki etap „Bitwy regionów”, ogólnopolskiego konkursu dla kół gospodyń wiejskich. Co rok wybierana jest najlepsza potrawa w Polsce. Spośród 16 potraw z naszego regionu, do finału zakwalifikowała się wielkanocna szynka parzona z kością Koła Gospodyń Wiejskich w Krzekotowie w powiecie mogileńskim.

Dania wielkanocne, które zachwyciły i zaskoczyły wszystkich jurorów

Jednym z jurorów w Kowalu był Tomasz Welter, szef kuchni z wieloletnim stażem i bogatym dorobkiem, m. in. jako trener reprezentacji Polski kucharzy wojskowych na Culinary World Cup Luksemburg 2018, laureat trzeciego miejsca na Olimpiadzie Kulinarnej Erfurt 2012, organizator bankietów w ambasadzie RP w Brukseli i głównej kwaterze NATO, rekonstruktor dań historycznych.

Jak mu zasmakowało najlepsze danie KGW w Kujawsko-Pomorskiem?
- To była fantastyczna szynka, zrobiona w stary sposób, kultywowany z pokolenia na pokolenie – odpowiada. - Szynka została odpowiednio zamarynowana i ugotowana, czyli przez tyle godzin, ile waży (laureatka ważyła 9 kg – przyp red.). Była zrobiona tak, jak powinna być i do niej panie podały mnóstwo fajnych dodatków, np. serniczek buraczkowy, czyli buraczki zżelowane na zasadzie panna cotty. Do tego była jeszcze zupa chrzanowa, bardzo kremowa. To dania wielkanocne, które zachwyciły i zaskoczyły wszystkich jurorów.

Lepiej mniej niż więcej

Tomasz Welter uważa, że danie z Krzekotowa może wygrać „Bitwę regionów”. Przed ostatnim starciem pan Welter zamierza jeszcze się spotkać z gospodyniami, żeby udzielić im kilku dobrych rad. - Wiem, jak oceniają sędziowie, na co zwracają uwagę. To szczególiki, które warto znać - wyjaśnia.
- Na przykład jakie? - zapytaliśmy.
- Na przykład forma podania dania często bywa przekombinowana, ludzie stosują za dużo carvingu albo pomarańczy, które u nas nie rosną. Może być pstrokato na talerzu, bardzo kolorowo, bo są różne tendencje w dekorowaniu dań. Ale może też być kilka odcieni jednej barwy, np. zieleni. Zamysł jest taki, żeby jedzenie było na tyle ładne kolorystycznie i ładnie ułożone, żeby dekoracja tylko delikatnie podkreślała danie, a nie je zasłaniała. Wystarczy odrobinka ziół, jakiś kwiatek, wszystko należy stosować z umiarem.

Tomasz Welter mówi, że w konkursach kulinarnych ceni się korzystanie z prostych produktów lokalnych, jak buraki i marchew. - Takiego buraczka, który jest już upieczony, wystarczy wrzucić na patelnię, dodać troszkę masła i miodu - zrobić taki maślano-miodowy karmel - do tego dodać garstkę malin, sól, pieprz i koniec. Buraczki są słodkie od miodu, kwaśne od malin i są fantastyczne. Nie musimy sięgać po egzotykę, możemy zakwaszać danie sokiem z rabarbaru albo agrestu.

Czyli KGW Krzekotowo z buraczkowym sernikiem wpasowało się idealnie? - Panie obrały bardzo dobry kierunek i to było widać od razu. Każdy szczegół został przemyślany, dopieszczony i dosmaczony – zachwala Tomasz Welter.
Danuta Wilska, przewodnicząca KGW w Krzekotowie, a zarazem sołtys tej wsi podkreśla, że w Krzekotowie szynka jest parzona na każdą Wielkanoc.

- Pochodzę z okolic Torunia, gdzie parzyło się szynkę, ale nie z kością. Chociaż jak powiedziałam mojej mamie o szynce z Krzekotowa, to skomentowała: „O! To tak, jak dawniej”. Czyli w moich rodzinnych stronach też tak się kiedyś jadło, ale tam to nie przetrwało. W Krzekotowie natomiast tradycja żyje do dziś.

Finału „Bitwy regionów” będzie w grudniu w Warszawie. Za I miejsce jest nagroda: 25 000 zł i wyjazd dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których swoje stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska