MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gdańska stracił mnóstwo krwi. Przetoczono mu 41 jednostek. Co to znaczy?

JPL
Czym tak właściwie jest jedna jednostka krwi?
Czym tak właściwie jest jedna jednostka krwi? Andrzej Banas/zdjęcie ilustracyjne
Po dramatycznych wydarzeniach w Gdańsku: prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi, czyli ok. 18,5 litra krwi.

41 jednostek krwi to bardzo dużo - tyle trzeba było przetoczyć prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, który w niedzielę (13 stycznia) wieczorem został zaatakowany przez nożownika tuż przed "Światełkiem do nieba" w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku.

Czytaj także: Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kim jest nożownik? To 27-latek, karany za rozboje. Miał identyfikator z napisem "media"

Prezydent z ciężkimi obrażeniami klatki piersiowej i okolic brzucha trafił do szpitala. Tam przeszedł trwającą kilka godzin operację, w czasie której przetoczono mu 41 jednostek krwi.

Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pytamy, czym właściwie jest jedna jednostka krwi. - Jest to 450 ml krwi - tyle, ile pobieramy jednorazowo od jednego dawcy - odpowiada mgr Paweł Wojtylak. - Krew trafia do pojemnika, w którym znajduje się około 60 ml antykoagulantu, czyli płynu zapobiegającego krzepnięciu krwi.

41 jednostek krwi to w takim razie ok. 18,5 litra. To bardzo dużo. Człowiek o przeciętnej masie ciała ma jej w sobie około 5 litrów.

Co składa się na jedną jednostkę krwi pełnej? - Można z niej wyprodukować jedną jednostkę koncentratu krwinek czerwonych, jedną jednostkę osocza i jedną jednostkę trombocytów - mówi dyrektor RCKiK. - Myślę, że ze względu na stopień obrażeń, panu prezydentowi przetoczono wszystkie składniki.

Czy bydgoskie centrum było proszone o wsparcie po wczorajszych, dramatycznych wydarzeniach? - Jesteśmy w kontakcie z centrum krwiodawstwa w Gdańsku - mówi Paweł Wojtylak - Wiedzą, że mogą się do nas zgłosić w każdej chwili. To zresztą typowa praktyka w sytuacjach nadzwyczajnych - stacje krwiodawstwa w potrzebie mogą liczyć na wsparcie sąsiednich, tak by pokryć i zabezpieczyć ubytki. Wiem, że mieszkańcy Trójmiasta po apelach tłumnie ruszyli do stacji krwiodawstwa. Zdaje się więc, że sytuacja związana z bezpiecznymi zapasami krwi, jest tam opanowana.

Zobacz wideo: Mieszkańcy Gdańska poruszeni atakiem na Pawła Adamowicza. Akcja oddawnia krwi w centrum krwiodawstwa w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska