Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańczy mural w Dziewierzewie. To już czwarty w powiecie nakielskim - zdjęcia

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W dniu odsłonięcia honorową wartę przy muralu w Dziewierzewie wystawili pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni.
W dniu odsłonięcia honorową wartę przy muralu w Dziewierzewie wystawili pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Anna Duda-Nowicka
Murale o tematyce powstańczej są w Szubinie, Zamościu i Kcyni. W listopadzie br. odsłonięty został mural w Dziewierzewie. Jest on poświęcony powstańcom wlkp., ale też ppor. Markowi Ulerykowi.

Pierwszy mural ku czci powstańców wlkp. odsłonięto w 2017 r. w Szubinie. Malowidło pt. „Bój o Szubin” nawiązuje do walk, jakie toczyły się na terenie Krajny i Pałuk w latach 1918-1919.

Mural zdobi ścianę budynku przy ul. Nakielskiej w Szubinie. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo jak informowała na odsłonięciu Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, to właśnie tym traktem poprowadzono główne natarcie na Szubin w styczniu 1919 r.

Kcynia nie gorsza

Rok później prace nad muralem powstańczym rozpoczęto w Kcyni. - W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny – informowała nas wówczas Anna Duda - Nowicka z referatu edukacji, promocji, sportu i kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni.

To Cię może również zainteresować

Mural namalowany został na murze sali gimnastycznej ówczesnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni przy dużym zaangażowaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Tej jesieni powstał drugi po podbydgoskim Zamościu mural powstańczy na terenach wiejskich w powiecie nakielskim. Odsłonięto go uroczyście w listopadzie na murze SP w Dziewierzewie (gmina Kcynia). Hasło wiodące malowidła to: „Dziewierzewo Bohaterom”. Jego autorem i wykonawcą jest plastyk Jacek Gacki.

Dziewierzewo wyjątkowe

Mural w Dziewierzewie jest wyjątkowy, bo czci pamięć nie tylko powstańców wielkopolskich, ale także ppor. Marka Uleryka, oficera BOR, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pochodził on z Dziewierzewa. Na tutejszym cmentarzy znajduje się jego mogiła. SP w Dziewierzewie, do której uczęszczał nosi od 1 września 2016 r. jego imię.

Pomysł rzuciły panie z KGW w Dziewierzewie, którym przewodzi Dorota Czerwińska, kcyńska radna i sołtys wsi Dziewierzewo. Gospodynie odpowiedziały na konkurs ofert ogłoszony przez MON. Projekt dotyczący wykonania muralu wsparty został kwotą 20 tys. zł. Swoją cegiełkę dołożyła też gmina Kcynia. Koszt realizacji zadania to 26,3 tys. zł.

- Chodzi o uhonorowanie bohaterów zwycięskiego powstania, a także o pokazanie, że z małych miejscowości wywodzą się wielcy bohaterowie, ludzie którzy swoją pasją i służbą przynoszą chlubę lokalnej społeczności i całemu państwu – wyjaśniali pomysłodawcy.

Odsłonięciu muralu w Dziewierzewie towarzyszyła wystawa, na której pokazane zostały zbiory OSP Dziewierzewo i Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Uczestnicy uroczystości mogli także zwiedzić izbę pamięci ppor. Marka Uleryka.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska