Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal dla SP w Rynarzewie za pamięć o powstańcach wlkp. Kolejne uroczystości 18 lutego w Zamościu

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Dzięki pasjonatom z Towarzystwa Historycznego w Kcyni podczas uroczystości w Rynarzewie można było przenieś się w czasy powstańców wlkp.
Dzięki pasjonatom z Towarzystwa Historycznego w Kcyni podczas uroczystości w Rynarzewie można było przenieś się w czasy powstańców wlkp. Maja Stankiewicz
Honorowy medal przyznał szkole Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp w Poznaniu. To nie pierwsze odznaczenie w dorobku szkoły. Odsłonięto też mural. Widać go z trasy S-5.

SP w Rynarzewie nosi imię Powstańców Wielkopolskich. - Dzień patrona szkoły jest dla nas najważniejszym świętem w roku – informuje dyrektor Agnieszka Tulińska. Zaangażowanie społeczności szkolnej w krzewienie wiedzy o powstańcach i kultywowanie pamięci o walkach jakie toczono na terenie Ziemi Szubińskiej doceniono w Poznaniu. Decyzją Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp. placówce przyznany został honorowy medal „Wierni Tradycji”.

Wieczna pamięć i chwała

Podczas uroczystej akademii zorganizowanej w Rynarzewie z okazji 105 rocznicy powstańczych walk w tej miejscowości do sztandaru szkoły odznaczenie przypięli: Tadeusz Musiał, prezes TPPW 1918/1919 w Poznaniu i wiceprezes tej organizacji Janusz Sałata.

- Powstańcom należy się wieczna pamięć. Cieszy, że są oni coraz bardziej doceniani. Od dwóch lat obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jako oficjalne święto państwowe – mówił w Rynarzewie Tadeusz Musiał.

Zdradził, że uroczystości w Rynarzewie przeżywa w szczególny sposób. Bo w walkach o tę miejscowość brał udział jego ojciec Franciszek Musiał, powstaniec wielkopolski. Podczas stoczonej tu bitwy został ranny.

To Cię może również zainteresować

- Bo właśnie tutaj w styczniu i lutym 1919 r. toczono jedne z najkrwawszych walk. Przyniosły one nam i naszym przodkom upragnioną wolność, o którą przez 148 lat marzyły pokolenia – podkreślał prowadzący uroczystość Piotr Adamczewski, pracownik szkoły i działacz TPPW w Szubinie.

Przypomniał on, że nie jest to pierwsze odznaczenie nadane SP w Rynarzewie. Wcześniej placówkę uhonorowano Złotym medalem opiekuna miejsc pamięci narodowej oraz Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Przybywa też w Polsce szkół które mają za patrona: Powstańców Wielkopolskich lub któregoś z dowódców zrywu. - W tej chwili mamy już 111 takich szkół w kraju, w tym wiele na Kujawach i Pomorzu - informował Tadeusz Musiał.

Mural w Rynarzewie widać z daleka

Przyznanie medalu to jednak nie jedyny powód zaproszenia gości do Rynarzewa. Ważnym punktem uroczystości było też odsłonięcie powstańczego muralu na ścianie frontowej SP. Malowidło-podkreślają w szkole – widać nawet z trasy S-5.

- Wiele miesięcy zastanawialiśmy się co zrobić, by naszą szkołę wszyscy zauważali. Jesteśmy po modernizacji. Mamy pięknie odnowione tereny wokół, ale brakowało wisienki na torcie. I wtedy narodził się pomysł muralu – informowała obecnych dyr. Agnieszka Tulińska.

Pomysł udało się zrealizować przy wsparciu wielu osób. Najbardziej zaangażowanym wręczono statuetki „Przyjaciela szkoły”. Jako pierwsza otrzymała ją Monika Kokocińska, autorka malowidła. O symboliczne odsłonięcie muralu poproszono Wiesławę Reszkę, wnuczkę Kazimierza Tomaszewskiego, ostatniego burmistrza Rynarzewa, inicjatora utworzenia w miasteczku oddziału powstańczego. A także uczniów szkoły: Annę Jankowską, praprawnuczkę powstańca Józefa Gutkowskiego oraz Nikodema Pałczyńskiego, praprawnuka Heleny Dębiec, łączniczki powstania. Mural poświęcił miejscowy proboszcz ks. Grzegorz Wiciński.

Uroczystości w Rynarzewie nie kończą świętowania 105. rocznicy zrywu na Ziemi Szubińskiej. W niedzielę 18 bm. uczczona zostanie rocznica słynnej bitwy o pociąg pancerny, którą w 1919 r. stoczono w pobliskim Zamościu. Rozpocznie je o godz. 10.30 msza św. w parafii p. w. Ojca Pio w Zamościu. Stąd ruszy przez wieś pochód pod pomnik. Na zakończenie organizatorzy zapraszają do świetlicy wiejskiej, gdzie m. in. okolicznościowy wykład wygłosi dr Kamila Czechowska, dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska