MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie godziny kampanii wyborczej w Kujawsko-Pomorskiem. Nasza relacja na żywo

REDAKCJA
Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się 15 października między godziną 7:00 a 21:00.
Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się 15 października między godziną 7:00 a 21:00. Grzegorz Olkowski
W sobotę od północy cisza wyborcza. Czwartek i piątek to jednak gorące dni w kampanii wyborczej także w Kujawsko-Pomorskiem. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się 15 października między godziną 7:00 a 21:00. Już dziś zapraszamy 15 października na wieczór wyborczy. Około 21 w tym artykule podamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów. CO WAŻNE - TAKŻE WYNIKI EXIT POLL Z NASZEGO REGIONU! W ciągu wieczora i poniedziałkowego poranka prezentować będziemy także wyniki wyborów z największych miast naszego regionu.

Wybory parlamentarne 2023 w Kujawsko-Pomorskiem - okręgi i lista mandatów

Okręg wyborczy nr 4 to część województwa kujawsko-pomorskiego obejmująca obszary powiatów: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński oraz miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz.
Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 12.

Okręg wyborczy nr 5 to część województwa kujawsko-pomorskiego obejmująca obszary powiatów: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski, włocławski oraz miast na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń, Włocławek.
Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 13.

Ostatnie godziny kampanii wyborczej w Kujawsko-Pomorskiem 2023

Relacjonujemy ostatnie godziny kampanii wyborczej w naszym regionie.
20:3613.10.2023

W Sandomierzu trwa krajowy wiec Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński zadawał do tłumu wiele pytań. 

Pytał między innymi: Czy chcecie takiego kraju, w którym starszym ludziom podwyższa się wiek emerytalny?

  • Nie - odpowiedział tłum.
  • Mam więc pewien wniosek. Nie chcecie Państwo, żeby naszym krajem rządził niejaki Tusk. Musicie Państwo pamiętać, ze każdy głos na partię opozycyjną, to głos na Tuska!
20:2613.10.2023

Koalicja Obywatelska tak naprawdę lekceważy polskich rolników i stawia zawsze tylko na rozwój wielkich miast. Swego czasu jakieś nadzieje polska wieś pokładała w AgroUnii, ale ubieganie się o mandat poselski jej lidera z list KO zniszczyło zaufanie grupy rolników do tego ugrupowania. Bo kogo Michał Kołodziejczak teraz uwiarygadnia? Jego chęć dorwania się do Sejmu sprawia, że sam sobie zaprzecza, bo z jednej strony mówi o obronie wsi i rolników, a jednocześnie - dla osobistej kariery - zdradza ich i idzie do Koalicji Obywatelskiej. A składa się ona z różnych ugrupowań, w tym tzw. "Zielonych", którzy są jawnie wrodzy rolnictwu, uważając, że szkodzi ono przyrodzie. Z kolei PSL od dawna nie jest partią rolników, tylko urzędników samorządowych. A o elektoracie chłopskim przypomina sobie raz na cztery lata, kiedy są wybory. Bo wtedy walczy o przeżycie, o przetrwanie... Może to nie jest wypowiedź polityczna w tym momencie, ale ja bym się bardzo cieszył, żeby w sprawach istotnych - a niewątpliwie przyszłość polskiej wsi jest jedną z takich - było mniej atakowania się, takiego walenia po łbie cepem politycznym, a więcej chęci do współpracy - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, kandydat KW PiS do Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego, miejsce 5.

Rozmowa z Janem Krzysztofem Ardanowskim

20:1513.10.2023

Czy w polskim systemie prawnym powinny pojawić się więcej niż dwie płcie?

Liderów partii w naszym regionie zapytaliśmy też: Czy w polskim systemie prawnym powinny pojawić się więcej niż dwie płcie?

„To wymysły osób, które zamiast zająć się rozwiązywaniem realnych problemów ludzi wymyślają sztuczne kłopoty, którymi sieją tylko zamęt, bo dotychczasowe ich pomysły na rewolucje z czasów Marksa i Engelsa się nie sprawdziły” - ucina Zbigniew Girzyński (KW PiS).

Przemysław Wipler nie ma wątpliwości: „Płcie są dwie. Sprzeciwiam się różnicowaniu między płciowością biologiczną wynikającą z chromosomów i pierwszorzędnych cech płciowych a statusem prawnym”. Podobnie argumentuje Paweł Szrot (KW PiS), który zastrzega jednak, że „w rzadkich i trudnych sytuacjach biologicznych prawo dopuszcza do zmiany tego statusu”. Arkadiusz Myrcha (KW KO) podkreśla, że „powinna być możliwość uzyskania dokumentów tożsamości i dokumentów stanu cywilnego w przypadku zmiany płci”. Jedynie Krzysztof Gawkowski (KW NL) nie ma wątpliwości, że prawo powinno uwzględniać więcej niż dwie płcie.

Przypomnijmy, że od rana w naszej relacji prezentujemy odpowiedzi liderów partii w naszym regionie. Zadaliśmy pytania dotyczące sześciu wątków. Wybór był nieprzypadkowy – chodziło o kwestie, przed którymi nie uciekniemy. Potwierdzają to zarówno elementy programu partii, które biorą udział w wyborach, jak i doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej. Do sześciu pytań światopoglądowych o charakterze fundamentalnym dołączyliśmy jeden wątek lokalny (patronat Jana Pawła II nad województwem), aby zorientować się do jakiego stopnia kwestie szeroko rozumianej obyczajowości mogą mieć przełożenie na rzeczywistość lokalną.

Paweł Olszewski, jedynka na bydgoskiej liście, po kilku ponagleniach, które skierowaliśmy biura bydgoskiej PO, odpowiedział, że ”sposób sformułowania części pytań” jest tendencyjny i „podobny do ‘debaty’ w TVP, czyli nie do zaakceptowania”. Na prośbę o sprecyzowanie na czym konkretnie polegają jego zastrzeżenia, Paweł Olszewski nie odpowiedział.

20:0613.10.2023

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli moją kampanię do Sejmu - zawieszając banery, roznosząc ulotki i gazetki, przekonując innych i rekomendując głosowanie na mnie oraz PiS. Obiecuję solidną pracę dla naszego regionu. Nie zawiodę - napisała Joanna Borowiak, podsumowując swoją kampanię.

Borowiak zorganizowała konferencje prasową wspólnie z Józefem Łyczakiem - senatorem kandydującym także w niedzielnych wyborach do Senatu.

19:2413.10.2023

  • Kampania była krótka, momentami ostra. Dzisiaj finiszowałem, zaczynając od Mogilna, potem byłem w Strzelnie i w Kruszwicy i jeszcze odwiedziłem bazarek w Bydgoszczy na osiedlu Fordon. Rozmowy z mieszkańcami, rozdawanie ulotek, przyjmowanie wniosków od zwykłych obywateli. Ludzie chcą rozmawiać o polityce lokalnej, ale też o wielkiej polityce - powiedział Paweł Szrot podczas konferencji prasowej.

Polityk startujący z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu 4 przyznał, że dla niektórych osób jego pojawienie się w okręgu bydgoskim było zaskoczeniem. - Wiem, jak mnie niektórzy określają... Ja się tego nie wstydzę, bo wojska powietrzno-desantowe to jedne z najodważniejszych jednostek, ale żeby osiągnęły sukces, to ich akcję muszą mieć po pierwsze rozpoznanie terenu, a po drugie - wsparcie na ziemi. Myślę, że miałem jedno i drugie. Jeśli chodzi o wsparcie w okręgu, to współpracowałem z bardzo wieloma zespołami, ale ten bydgoski i regionalny jest bardzo wyjątkowy. Chcę im wszystkim podziękować. Bez nich nie zrobiłbym nawet jednej dziesiątej tego co zrobiłem - mówił Szrot.

18:5913.10.2023

Minister Łukasz Schreiber wspólnie ze współpracownikami rano uczestniczył w akcji ulotkowej na ulicach Bydgoszczy. Polityk PiS odwiedził dwie szkoły w Wojnowie i Nakle nad Notecią. 

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle został wiosną przekształcony w szkołę ministerialną. - Dzięki temu otworzyły się przed nią nowe możliwości rozwoju. Ponad pół tysiąca uczniów już odczuwa te dobre zmiany. Cieszę się, że w minionej kadencji udało się dopiąć tę kwestię na ostatni guzik - skomentował Schreiber. W Wojnowie znalazł także czas na grę w szachy z młodzieżą.

18:5813.10.2023

Także Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej podsumował na portalu X kampanię wyborczą w okręgu nr 5. - To były intensywne tygodnie. Wspaniała lista kandydatów. Wszyscy dali z siebie Max. Wiemy, że nasz okręg jest jednym ze „swingów” i od wyniku KO dużo zależy - skomentował.

18:5013.10.2023

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wiecu KOD Bydgoszcz, który odbył się na bydgoskim rynku. W spotkaniu wzięli głównie działacze KOD, prezydent Rafał Bruski oraz kilku kandydatów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi do Sejmu.

17:4913.10.2023

W Golubiu-Dobrzyniu został pobity przedstawiciel wicewojewody Józefa Ramlaua, kandydata PiS na senatora, kiedy próbował poprawić naruszony baner wyborczy.

Pan zaczął mnie kopać, uderzył w bok. Awanturował się i rzucał pod moim adresem obraźliwe teksty. Nazwał mnie faszystą i mówił, że mnie zabije. Zaczął mnie gonić swoim pojazdem - opowiada przedstawiciel komitetu wyborczego.

17:1413.10.2023

Zawnioskowałam do premiera o możliwość sfinansowania zakupu nowoczesnego tomografu komputerowego - mówi Marzenna Ossowska, dyrektor chełmińskiego SP ZOZ. Z informacją, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sfinansuje to urządzenie przyjechał minister Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Będzie to ultranowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy, za 3 mln złotych, o który zabiegałem znając potrzebę chełmińskiego szpitala - informuje Krzysztof Szczucki. - Stary tomograf jest niezwykle wysłużony, dlatego nowy sprzęt zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z dokładniejszych badań.

17:1313.10.2023

Iwona Kozłowska kandydatka Koalicji Obywatelskiej także jest aktywna w ostatni dzień kampanii wyborczej.  Była w Janowcu Wielkopolskim i Rogowie. Obecnie rozmawia z mieszkańcami Szubina, o 18 będzie uczestniczyć w wiecu w Bydgoszczy.

16:4213.10.2023

Joanna Scheuring-Wielgus, czyli kandydatka Lewicy z Torunia aktywna jest dziś w Warszawie. Rano rozdawała pączki mieszkańcom stolicy. Zjadła też obiad z liderami partii - Włodzimierzem Czarzastym i Robertem Biedroniem,

16:3913.10.2023

Swoje działania podsumowała Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania obecni m.in. byli samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, strażacy, koła gospodyń wiejskich i inni.

Kiedy powierzyliście mi państwo mandat zaufania, wiedziałam, że tego zaufania nie mogę zawieść. Często podkreślam, że poseł jest na tyle dobrym posłem, na ile realizuje potrzeby mieszkańców, rozmawia z nimi i spotyka się bezpośrednio. Moje biuro było zawsze dla mieszkańców naszego regionu, którzy przychodzili ze swoimi problemami, pomysłami z tym, co można było dla Włocławka oraz dla powiatu zrobić. - mówiła Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

16:1413.10.2023

Mieszkańcy osiedla Strzemięcin w Grudziądzu mogą wreszcie uwierzyć, że basen przy podstawówce zostanie wybudowany. Finansowanie w wysokości: 30 mln zł zapewniło rozdanie rządowego "Polskiego Ładu". Resztę pieniędzy będzie pochodziło z budżetu miasta.

Warto mieć marzenia i determinację oraz i konsekwentnie walczyć o takie projekty dla naszego miasta. Od kilku lat zabiegamy aby kompleks sportowy, który jest przy szkole został dopełniony basenem - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Pozyskane środki z Polskiego Ładu pozwolą nam byśmy ruszyli z tą inwestycją. Na chwilę obecną mamy zabezpieczone na ten cel ponad 50 mln zł. W najbliższych tygodniach rozpiszemy przetarg i liczę na szybkie wyłonienie wykonawcy.

16:1313.10.2023

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego. W Bydgoszczy symboliczny czek na kwotę 300 mln zł Centrum Onkologii przekazał Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP i „jedynka” Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim w wyborach do Sejmu.

– W czerwcu 2020 roku pan prezydent w czasie trwającej pandemii Covid i trudnej kampanii wyborczej zdecydował się przygotować i zgłosić do Sejmu RP projekt ustawy o funduszu medycznym. Ustawa została uchwalona na jesieni, w październiku prezydent ją podpisał. Potem jeszcze raz z inicjatywy pana prezydenta została nowelizowana – przypomniał Paweł Szrot.

– Fundusz umożliwia wsparcia jednostkom ochrony zdrowia na konkretne inwestycje. Każdego roku fundusz zasila ponad 4 mld zł. Co ważniejsze, ta kwota nie wygasa z końcem roku budżetowego, niewykorzystane środki przechodzą na rok następny – dodał.

16:1213.10.2023

Marcin Sypniewski lider Konfederacji w Bydgoszczy wczoraj spotykał się z mieszkańcami Inowrocławia. Ostatni dzień kampanii wyborczej spędza w Bydgoszczy, między innymi rozdaje ulotki przy ulicy Mostowej.

16:1113.10.2023

Ostatnia prosta kampanii wyborczej i walka o każdy głos - pisze na swoim Twiiterze Krzysztof Gawkowski, jedynka Lewicy w okręgu 4. - Dziś w Bydgoszczy rozmawiamy o polityce senioralnej w tym rencie wdowiej, zasiłku pogrzebowym, waloryzacji rent i emerytur oraz turystycznym bonie senioralnym!

16:0613.10.2023

Toruński Fort Jakuba będzie odbudowany przy udziale środków publicznych – zapewnił Krzysztof Szczucki, kandydat PiS w okręgu toruńskim. W forcie ma docelowo powstać muzeum. 

Podczas konferencji prasowej Krzysztof Szczuckiego przekazał szefowej Fundacji Dorocie Zawackiej-Wakarecy decyzję o przekazaniu środków finansowych:

  • Na wniosek Fundacji premier zdecydował o[b] przyznaniu Fundacji niemal 74 tys. zł[/b]. To to jest kwota do wydania w tym roku na najbliższe 2,5 miesiąca,  kwota, którą Fundacja będzie mogła przeznaczyć na zakup wyposażenia.
15:4213.10.2023

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz o akcjach profrekwencyjnych w związku z wyborami i referendum

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. By zachęcić obywateli do udziału w nich, rząd przygotował akcje profrekwencyjne. Na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim informował o nich Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

By zachęcić do uczestnictwa w wyborach, rząd przygotował akcje dla gmin do 20 tys. mieszkańców. Oto one:
„Bitwa o remizy”, to program który zakłada, że w każdym powiecie - oprócz miast na prawach powiatu - gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu otrzyma 1 mln zł na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.

Gminy do 20 tys. mieszkańców, które osiągną największą frekwencję w powiecie, otrzymają ponadto 1 mln zł na budżet obywatelski. Te środki będą mogły być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców danej gminy.

Na dodatkowe środki mogą liczyć wszystkie gminy do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczy 60 procent. Dana gmina otrzyma wtedy: 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego.

15:4013.10.2023

Podczas konferencji prasowej na ul. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu Patryk Jaki zachęcał wyborców do oddawania głosów na Ireneusza Stachowiaka, który z list Zjednoczonej Prawicy ubiega się o poselski mandat.

  • Chciałem zachęcić wszystkich mieszkańców, aby w nadchodzących wyborach oddali głos na listę numer 4 Zjednoczonej Prawicy, a na tej liście na Ireneusza Stachowiaka, bo polski parlament potrzebuje nowych odważnych ludzi - podkreślał Patryk Jaki.

Zarówno Ireneusz Stachowiak i Patryk Jaki odnieśli się do sprawy z ujawnionymi taśmami dotyczącymi prezesa NIK Mariana Banasia.

14:2413.10.2023

A co ze sprawą legalizacji eutanazji?
Za głosowałby Krzysztof Gawkowski (KW NL) oraz Łukasz Pająk (BS): „Osoba cierpiąca, śmiertelnie chora i/lub umierająca powinna mieć prawo do świadomego zakończenia swojego życia. Każdy człowiek ma wolną wolę, nikt nie ma prawa narzucać innym swoich przekonań religijnych”.

Norbert Pietrykowski (TD) uważa, że choć na razie sprawa nie powinna być dyskutowana, to w przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z tym tematem: „Wymaga to jednak bardzo pogłębionej dyskusji. Jestem absolwentem Akademii Medycznej, ale studiowałem też filozofię, więc patrzę na to wieloaspektowo”.

Przeciwnikiem eutanazji jest Arkadiusz Myrcha (KW KO), który podkreśla, że nie prowadzi w tej kwestii żadnych rozmów.

Paweł Szrot (KW PiS) jest kategorycznie przeciwny jakiemukolwiek uchylaniu drzwi do eutanazji: „Prawo do życia podlega ochronie w każdej sytuacji”. Podobny pogląd reprezentuje Zbigniew Girzyński (KW PiS): „Liczne przykłady państw zachodnich, które zalegalizowały samobójstwa wskazują, że jest to jednocześnie ogromne pole do nadużyć, gdzie państwo albo bezduszne rodziny pozbywają się starszych osób, aby nie łożyć na ich utrzymanie środków, czy to z budżetu państwa czy z obowiązku opiekowania się nimi przez młodsze pokolenia”.

12:1413.10.2023

W kwestii aborcji kandydat Bezpartyjnych Samorządowców reprezentuje pogląd liberalny, opowiadając się za zmiana przepisów. Jak można się spodziewać, gorącym zwolennikiem zmiany obecnych przepisów jest Krzysztof Gawkowski: „W Polsce ponad 60 proc. społeczeństwa popiera liberalizacje prawa aborcyjnego i czas najwyższy aby przepisy zostały dopasowane do woli większości obywateli” - twierdzi poseł Lewicy. Gawkowski chciałby, aby legalne przerywanie ciąży było dostępne do 12 tygodnia: „Chcemy wprowadzić także depenalizację aborcji tzn znieść kary dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży”.

Za zmianą przepisów aborcyjnych głosowałby również Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej: „Aborcja powinna być dopuszczana bezwarunkowo do 12 tygodnia ciąży, po konsultacji z lekarzem”. Poseł widzi też możliwość dopuszczenia aborcji na późniejszych etapach ciąży, ale jedynie w trzech okolicznościach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Norbert Pietrykowski (KW TD) opowiada się za powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego: „Uważam, że powinniśmy wrócić do przepisów, które obowiązywały zanim pani Julia Przyłębska postanowiła zmienić życie wielu Polek w piekło. Docelowo proponujemy referendum w tej sprawie”. Marcin Sypniewski (KW KWiN) uważa, że spór jest obecnie bezprzedmiotowy, ponieważ liberalizację prawa aborcyjnego i tak wyklucza Konstytucja, a „póki co nie ma większości, która mogłaby ją zmienić”. Podobnego zdania jest Przemysław Wipler (KWiN): „Ktokolwiek obiecuje cokolwiek w tym zakresie Polakom cynicznie oszukuje ich”.

Paweł Szrot (KW PiS) podkreśla, że „dzieci nienarodzone mają prawo do życia. Trzeba chronić życie i zdrowie matki, w tych tragicznych sytuacjach, kiedy jest ono zagrożone w czasie ciąży. To powinno być jedyne dopuszczalne kryterium”. Zbigniew Girzyński przypomina, że obecne prawo dopuszcza przerwanie ciąży, „gdy jest ona wynikiem przestępstwa takiego, jak gwałt czy kazirodztwo”.

11:2913.10.2023

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poparł Adriana Móla w wyborach parlamentarnych. Ocenił, że wiceprezydent Torunia będzie godnie reprezentował w sejmie mieszkańców miasta i regionu.

- Chciałbym państwa zachęcić do tego żeby 15 października oddać głos na kandydata do polskiego Sejmu pana Adriana Móla. Poznałem go kilkanaście lat temu, był wtedy studentem w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a teraz jest wiceprezydentem Miasta Torunia. To człowiek rzetelny, pracowity, ambitny. Z całą pewnością będzie godnie reprezentował w polskim sejmie mieszkańców Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział Mariusz Błaszczak.

10:2513.10.2023

Zaskakująca zgodność kandydatów panuje w kwestii utrzymania patronatu Jana Pawła II nad województwem kujawsko-pomorskim. Uchwałę taka przyjął sejmik w 2017 roku, a podobne - także 15 miast i 29 gmin województwa. W ubiegłym roku pojawiły się apele polityków Lewicy o zniesienia patronatu. Wszyscy z kandydatów, których przepytaliśmy w naszej ankiecie (łącznie z Krzysztofem Gawkowskim!) byli za utrzymaniem patronatu. „Postać Jana Pawła II bezdyskusyjnie wniosła wiele dobrego. Nie powinniśmy osądzać zmarłego, który nie może się bronić, na podstawie wątpliwych dowodów” - argumentował Łukasz Pająk.

Przemysław Wipler z toruńskiej listy Konfederacji zwraca uwagę na polityczny i humanitarny aspekt działalności polskiego papieża: „Miał wielki wpływ na historię Europy i świata. Skutecznie walczył o prawa człowieka na całym świecie, miał kluczowy wpływ na upadek totalitarnego komunizmu”.

10:2413.10.2023

Ci, którzy dzisiaj za wszelką cenę chcą powrotu do władzy, pokazali już co potrafią, a w zasadzie czego nie potrafią... Szczególnie dotkliwie przekonały się o tym polskie kobiety, którym wydłużono o 7 lat wiek emerytalny czy kazano pracować za kilka złotych na godzinę. Matkom zabierano dzieci z powodu biedy, a kobiety doświadczające przemocy domowej skazane były na mieszkanie pod jednym dachem ze swoim oprawcą. Nie funkcjonowały takie programy jak Rodzina 500 Plus, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Najniższa emerytura w 2015 roku wynosiła 880 zł, a najniższe wynagrodzenie - 1750 zł. To są konkretne różnice przemawiające na korzyść rządów Prawa i Sprawiedliwości w zakresie wsparcia kobiet i rodziny - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" dr Joanna Borowiak, poseł PiS, kandydatka KW PiS do Sejmu z okręgu włocławsko-toruńskiego, miejsce 2 na liście.

10:2413.10.2023

-Wiążący wynik referendalny daje gwarancję, że nikt inny nie podważy decyzji Polaków w fundamentalnych kwestiach. Jeśli chodzi o wyprzedaż majątku narodowego, to przypomnę, że w 2007 roku mieliśmy w kraju 1300 firm z udziałem kapitału polskiego, natomiast w 2015 – jedynie około 300. Jeżeli Polacy chcą zdecydować się na to, że będą pracowali dłużej na emeryturze, to bardzo proszę, ale dajmy jednak możliwość pójścia na nią w normalnym wieku. Nie możemy też pozwolić na to, aby Łukaszenka z Putinem wpuszczali nam nielegalnych migrantów na polsko-białoruskiej granicy, a Unia Europejska będzie nas karała za ich nie przyjmowanie. To my sami zdecydujemy, jakiej Polski chcemy - mówi w rozmowie z „Gazetą Pomorską” Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, kandydat do Senatu KW PiS z okręgu bydgoskiego

09:4513.10.2023

Pod szpitalem w Inowrocławiu Sławomir Szeliga, kandydat na senatora, przedstawił swój punkt widzenia na tzw. upodmiotowienie pacjentów.

Zauważył, że przedstawiciele środowiska medycznego i pacjenci oczekują od polityków ustalenia konkretnego, stałego systemu, aby uniknąć wywracania do góry nogami wszystkiego, kiedy nowa ekipa dochodzi do władzy.

Szeliga podał też sposób na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Nie da się tego osiągnąć bez zwiększenia liczby lekarzy, zarówno "importowanych", jak i absolwentów uczelni medycznych.

Kandydat na senatora zwracał uwagę, że Państwowe Ratownictwo Medyczne nie może być państwowe tylko z nazwy.

  • Należy je finansować z budżetu państwa, jako jednostkę budżetową taką, jak na przykład Państwowa Straż Pożarna. Wtedy ratownicy pracować będą jako funkcjonariusze publiczni i przestaną wreszcie płacić z własnej kieszeni za swoje obowiązkowe szkolenia - podkreślał Szeliga.
09:0013.10.2023

Ryszard Brezja, kandydat na senatora, startujący w wyborach parlamentarnych w ramach Paktu Senackiego, podsumował mijającą kampanię. Nazwał ją brutalną.

  • Kandyduję do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z poparciem Paktu Senackiego z okręgu, w skład którego wchodzą: powiat inowrocławski, powiat mogileński, żniński, nakielski i sępoleński - przypomniał Ryszard Brejza podczas konferencji prasowej w inowrocławskich Solankach.
08:2613.10.2023

Przedstawicielom każdej z partii do Sejmu zadaliśmy pytania dotyczące sześciu wątków. Wybór był nieprzypadkowy – chodziło o kwestie, przed którymi nie uciekniemy. Pełen raport już na stronie głównej pomorska.pl, a w naszej relacji zaczynamy od konkordatu.

Postulat odseparowania (choć różnie rozumianego) Kościoła od państwa pojawia się w założeniach programowych wszystkich formacji opozycyjnych za wyjątkiem Konfederacji. Reprezentujący Nową Lewicę Krzysztof Gawkowski nie pozostawia w tym względzie żadnych wątpliwości: „Czas uporządkować relacje państwo-kościół. Księża powinni płacić podatki jak każda inna grupa zawodowa, a religia powinna odbywać się w salkach katechetycznych”. Przeciwnikiem konkordatu jest również Łukasz Pająk, jedynka na toruńskiej liście Bezpartyjnych Samorządowców: „Każdy kościół/związek wyznaniowy powinien być traktowany na równi, powinna to regulować ustawa”.

Przeciwko zniesieniu konkordatu opowiada się Norbert Pietrykowski, choć z jednym zastrzeżeniem: „Nie jestem za wypowiedzeniem konkordatu, ale za przyjaznym rozdziałem kościoła od państwa już tak”.

Utrzymać konkordat chcieliby Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, Marcin Sypniewski i Przemysław Wipler z Konfederacji oraz – jak można było się spodziewać – Zbigniew Girzyński i Paweł Szrot (KW PiS): „Tradycją jest, że relacje Państwo-Kościół reguluje umowa określana konkordatem, a obowiązująca jest aktem prawnym szanującym autonomię i rozdział obu stron” - twierdzi jedynka PiS z Bydgoszczy – mówi Paweł Szrot.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska