MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Moneta z Kopernikem stanęła na głowie

Kamila Mróz
We wtorek Toruniu zaprezentowano okolicznościowe monety: 7 Denarów Toruńskich (na zdjęciu zapatrzony w monetę prezydent Michał Zaleski) oraz srebrne 777 Denarów Toruńskich. Wydano je z okazji rocznicy urodzin wielkiego astronoma, a wybite są niestosowaną do tej pory w Polsce techniką amerykańską.
We wtorek Toruniu zaprezentowano okolicznościowe monety: 7 Denarów Toruńskich (na zdjęciu zapatrzony w monetę prezydent Michał Zaleski) oraz srebrne 777 Denarów Toruńskich. Wydano je z okazji rocznicy urodzin wielkiego astronoma, a wybite są niestosowaną do tej pory w Polsce techniką amerykańską. Fot. Anna Wojciulewicz
Mikołaj Kopernik z konwalią na dwóch denarach toruńskich. To gratka dla kolekcjonerów. Do kupienia od piątku. Tylko w Toruniu!

www.pomorska.pl/torun

Więcej aktualnych informacji z Torunia znajdziesz również na stronie www.pomorska.pl/torun

Mennica Polska wyemitowała dwa wyjątkowe dukaty lokalne - 7 Denarów Toruńskich i 777 Denarów Toruńskich.

Pierwszy, o wartości 7 zł, będzie można wymieniać na towary i usługi do czerwca 2010 roku w ok. 30 punktach w Toruniu (m.in. w punkcie informacji turystycznej i MZK). Np. kupując pocztówkę resztę otrzymasz w dukacie. Drugi, srebrny, wyceniony na 180 zł, od 19 lutego (urodziny astronoma) jest do nabycia wyłącznie w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Nawiązuje do 777. rocznicy lokacji miasta, która przypada w tym roku.

- To wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów, ponieważ ten denar jest wyemitowany zaledwie w ilości tysiąca sztuk - mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Mieliśmy już wiele telefonów, także z zagranicy, od osób, które chciałyby mieć go w swojej kolekcji.

7 Denarów Toruńskich zostało wybite w nakładzie 30 tys. sztuk. Jest wykonane z bimetalu (podobnie jak 2 i 5 zł).

Barbara Jaroszek, dyrektor handlowy Mennicy Polskiej mówi:
- Dużym walorem tych dukatów jest to, że wizerunek Kopernika z konwalią (rekonstrukcja prof. Józefa Flika - przyp. red.), pochodzący z Muzeum Okręgowego w Toruniu, do tej pory nie znalazł się na żadnej monecie. Dukaty toruńskie, po raz pierwszy w historii polskiego mennictwa, zostały wybite techniką amerykańską. Aby obejrzeć ich drugą stronę należy przewrócić je do góry "głową" (podobnie jak dolar). Inne rodzime monety obracamy w prawo lub w lewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska