MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi informatyczni wirtuozi na start!

Redakcja
sxc
Ruszyła ósma edycja konkursu dla młodych wirtuozów informatyki o Nagrodę im. Witolda Lipskiego.Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia br.

To konkurs dla wybitnych, młodych naukowców z dziedziny informatyki, którzy stojąc dopiero na progu swej kariery akademickiej, mogą pochwalić już się ważnymi i rokującymi dokonaniami, nowatorskim lub odkrywczym podejściem albo przesunięciem granic uprzednio uzyskanych wyników badawczych.

O Nagrodę mogą ubiegać się jedynie osoby, które nie przekroczyły 30 roku życia (lub 32 roku życia w przypadku kandydatów, którzy korzystali z urlopów wychowawczych) i są pracownikami, doktorantami albo studentami w krajowej szkole wyższej lub w innej instytucji, której jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych w dziedzinie informatyki.

- Nagroda im. Witolda Lipskiego, którą Sage aktywnie wspiera już od 6 lat, jest prestiżowym wydarzeniem w środowisku młodych naukowców-informatyków. Dzięki promocji tego konkursu nasza firma wnosi swój skromny wkład w rozwój informatyki teoretycznej. Laureaci tej Nagrody to zazwyczaj niezwykle uzdolnieni młodzi ludzie, których niebanalne prace poszerzają ramy dziedziny, jaką jest informatyka teoretyczna - mówi Mirosław Jędrych, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Oprogramowania w Sage sp. z o.o.

Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia 2012 r
Aktualny skład Rady Nagrody tworzą uznane autorytety w dziedzinie informatyki, badacze i wykładowcy akademiccy: Andrzej Tarlecki (przewodniczący), Paweł Idziak, Jan Madey, Zygmunt Mazur, Leszek Pacholski, Marcin Paprzycki, Andrzej Pelc, Piotr Sankowski, Władysław M. Turski, Paweł Urzyczyn. Sekretarzem Nagrody jest Daria Walukiewicz-Chrząszcz.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie http://nagrodalipskiego.mimuw.edu.pl oraz dołączyć do niego CV, krótki opis dotychczasowego przebiegu pracy naukowej, opinię/list rekomendacyjny samodzielnego pracownika naukowego prowadzącego badania w zakresie informatyki, listę wszystkich publikacji w wydawnictwach o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym, odbitki najważniejszych publikacji (nie więcej niż 5) oraz - w przypadku kandydatów, którzy przekroczyli 30 rok życia - kopię dokumentu potwierdzającego korzystanie z urlopu wychowawczego.

Sponsorem głównym Nagrody im. Witolda Lipskiego jest firma Sage - wiodący twórca i dostawca rozwiązań oraz usług informatycznych wspierających zarządzanie. Sponsorem instytucjonalnym natomiast jest Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI). Patronaty medialne nad tegoroczną edycją konkursu objęły takie magazyny jak: CHIP, Computerworld i Świat Nauki.

Witold Lipski był naukowcem o wybitnym, twórczym umyśle. W roku 1967, jako laureat XVIII Olimpiady Matematycznej, przyjęty został, bez egzaminów wstępnych, do Studium Podstawowych Problemów Techniki przy Politechnice Warszawskiej. W ciągu krótkiego okresu dziesięciu lat, jakie minęły od dnia uzyskania stopnia doktora, stworzył imponujący dorobek naukowy obejmujący trzy ważne i trudne kierunki badawcze: kombinatorykę, teorię wyszukiwania informacji oraz geometrię obliczeniową. W każdej z tych dziedzin opublikował wiele prac, które przyniosły mu światowy rozgłos. Witold Lipski zmarł w wieku 35 lat. Wiele jego prac jest do dziś cytowanych.

Nagrodę jego imienia ustanowiła w 2005 roku Fundacja Rozwoju Informatyki, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących (polskim oddziałem ACM) i Polskim Towarzystwem Informatycznym (PTI), z inicjatywy grupy polskich informatyków pracujących za granicą. Od 2006 roku Nagroda jest wspierana przez spółkę Sage.

W ubiegłorocznej edycji Konkursu zwyciężył Paweł Parys, doktorant Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania zgłoszone w ubiegłorocznej edycji dotyczyły m.in. różnych aspektów teorii automatów. Jest on autorem szeregu publikacji, w tym prac prezentowanych na najlepszych światowych konferencjach naukowych. Jego praca na temat szybkiej ewaluacji zapytań XPath została wyróżniana, jako najlepsza praca studencka na konferencji ACM PODS 2009. W ubiegłym roku rozwiązał problem otwarty od 2002 roku, dotyczący rekurencji, a dokładniej automatów ze stosem wyższego rzędu. Zajmował się także automatami czasowymi oraz złożonością problemu wyliczania tzw. wyrażeń mi-rachunku w modelach skończonych.

http://media.sage.com.pl/pr/204141/viii-edycja-konkursu-o-nagrode-im-witolda-lipskiego-ogloszona

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska