MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta adaptują się do zmian klimatu. Wzorem jest Bydgoszcz

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jako pierwszy w Bydgoszczy powstał podziemny zbiornik retencyjny przy ul. Kolbego (Osowa Góra)
Jako pierwszy w Bydgoszczy powstał podziemny zbiornik retencyjny przy ul. Kolbego (Osowa Góra) Fot. MWiK Bydgoszcz
44 największe polskie miasta wdrażają plany adaptacji do zmian klimatu. To nowatorski, choć realizowany już od 2017 roku, projekt pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska (wcześniej Ministerstwa Środowiska).

Rozpoczyna się trzeci etap rewitalizacji parku na Bydgoskiem.

Jest to jedyna w takiej skali inicjatywa w Europie, w której resort klimatu wspiera administrację lokalną koordynując działania przystosowawcze do skutków zmian klimatu. Projekt stanowi pierwszy krok na drodze do adaptacji terenów miejskich do zmian klimatu. Projektu uruchomi podobne działania na poziomie lokalnym w mniejszych miastach i gminach.

Jak przekonuje ministerstwo – program przyczyni się do objęcia ochroną przed skutkami zmian klimatu ok. 30 proc. ludności Polski.

Plany opracowywane są dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Jako wzór stawia się Bydgoszcz i to zdjęcie miasta nad Brdą widnieje na zdjęciu promującym projekt. Największe kujawsko-pomorskie miasto (ponad 340 tys. mieszkańców) umieszczono w Regionie IV, wraz z Toruniem (prawie 200 tys.), Włocławskiem (108 tys.), Grudziądzem (nieco ponad 93 tys.) i znajdującym się już na Mazowszu Płockiem (120 tys.).

Miasto jak gąbka

Na rzecz adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych działa się w Bydgoszczy od kilku lat. Jak w wielu polskich miastach, kanalizacja deszczowa stanowi poważne wyzwanie dla władz miasta. Pomimo już zrealizowanych inwestycji związanych z dostosowaniem sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, nadal występują braki w zakresie zagospodarowania wód opadowych.

To też może Cię zainteresować

Ma temu zaradzić kolejny duży projekt inwestycyjny „Deszcz to zysk – Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”, na który spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Jak czytamy na stronie ministerstwa - inwestycje są realizowane od 2017 r. i mają się zakończyć się w 2021 r. To już nieaktualna informacja, bowiem nastąpił pewien poślizg (o czym poniżej). Przedsięwzięcie ograniczy odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji i zapewni taką reorganizację przestrzeni miejskiej, aby miasto funkcjonowało jak „gąbka” gromadząc wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy. Całość będzie kosztowała ponad 216 mln zł, przy blisko 130 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Podstawą są zbiorniki retencyjne

- Bydgoszcz jest niewątpliwie liderem w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych. Dzięki temu będzie można nazwać ją miastem gąbką – mówi Marek Jankowiak, rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. - W ramach dwóch kontraktów rewitalizację przechodzi 90 kilometrów kanałów deszczowych i powstaje 14 kilometrów zupełnie nowych instalacji. Buduje się także 71 zbiorników retencyjnych, czyli takich, które będą magazynować nadmiar wody. Zbiorniki będą miały od kilkudziesięciu do 2 tysięcy 300 metrów sześciennych pojemności. Ten największy powstaje przy bazylice.

W sumie zbiorniku będą w stanie zmagazynować ok. 37 tys. metrów sześciennych wody opadowej. Będzie ją można wykorzystać do podlewania zieleni miejskiej i wprowadzenia (po podczyszczeniu) do stawów lub oczek wodnych.

To też może Cię zainteresować

Zbiorniki powstają w całym mieście, ale głównie tam, gdzie woda zbierała się po deszczach, gdzie zdarzały się podtopienia.

Na razie trudno wskazać konkretną datę zakończenia inwestycji, która jest już opóźniona. Trwają rozmowy z wykonawcami kontraktów. Na opóźnienia wpłynęła pandemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska