MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs grantowy Na dobry początek. Projekty edukacyjne na terenach wiejskich

Redakcja
sxc
Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego rozpoczęła piątą edycję konkursu grantowego "Na dobry początek!" o dofinansowanie projektów edukacyjnych dla dzieci w wieku 2-5 lat mieszkających na terenach wiejskich i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Listy intencyjne można składać do 29 maja.

W ramach konkursu jeden podmiot może złożyć jeden projekt ubiegając się o dofinansowanie w kwocie nie mniejszej niż 3 tysiące złotych i nie większej niż 10 tysięcy złotych. Wymagany jest finansowy wkład własny podmiotu w wysokości co najmniej 10 procent kwoty dofinansowania.

W konkursie dofinansowane będą projekty w dwóch ścieżkach:

- Ścieżka I - nowatorskie projekty w zakresie stymulowania rozwoju, kierowane do dzieci w wieku 3-5 lat, objętych już edukacją, mieszkających na wsiach i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Przez nowatorskość rozumiane jest działanie projektowe wykraczające poza bieżącą, stałą działalność podmiotu zgłaszającego projekt, rozwijające u dzieci m.in. takie dyspozycje jak: wspólne działanie z innymi dziećmi, gotowość do uczestniczenia w różnych sytuacjach i umiejętność adekwatnego reagowania na nie, porozumiewanie się, dyskutowanie, argumentowanie, słuchanie innych, negocjowanie, zadawanie pytań, stawianie hipotez. Projekty powinny uwzględniać zaangażowanie rodziców/opiekunów w ich współtworzenie i realizację.

- Ścieżka II - projekty mające na celu ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku przedszkolnym (2-5 lat) zamieszkującym tereny wiejskie i miejscowości do 20 tys. mieszkańców, które nie mają wcale lub mają utrudniony dostęp do edukacji, rozwijające u dzieci wspomniane wyżej dyspozycje. Projekty powinny uwzględniać zaangażowanie rodziców/opiekunów w ich współtworzenie i realizację.

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty niedziałające dla osiągnięcia zysku: stowarzyszenia, fundacje, świetlice wiejskie, biblioteki, domy kultury, przedszkola i pozostałe instytucje działające dla dobra publicznego, mające osobowość prawną i zarejestrowane w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców W konkursie udział brać mogą również grupy nieformalne, pod warunkiem nawiązania współpracy z podmiotem posiadającym osobowość prawną i działającym na terenie do 20 tys. mieszkańców oraz filie, oddziały podmiotów, mieszczące się w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

- Konkurs przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie podmioty przesyłają listy intencyjne z krótkim opisem pomysłu na projekt. Spośród nadesłanych zgłoszeń grupa ekspertów wybiera grupę najwyżej ocenionych wniosków, które przechodzą do drugiego etapu konkursu. W drugim etapie podmioty przygotowują pełne wnioski. Dofinansowanie otrzyma grupa około 20 podmiotów na realizację projektów w okresie od stycznia do czerwca 2013 r. - mówi Katarzyna Grzegorczyk z Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie Fundacjiwww.fundacja-steczkowskiego.pl, przygotować projekt i wypełnić formularz listu intencyjnego, a następnie dostarczyć wydrukowany w 3 egzemplarzach do 29 maja br. na adres Fundacja im. J.K. Steczkowskiego: Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa. Regulamin konkursu oraz formularz wniosku znajdują się również na stronie internetowej Fundacji.

W poprzedniej edycji konkursu dofinansowany został m.in. projekt Wiosną, Latem, Jesienią i Zimą dbam o środowisko z moją rodziną. Przedszkolaki z Sulikowa badały np. w jaki sposób liście odbierają świat i szukały odpowiedzi na pytanie: jaka jest natura wody? Dokarmiały zwierzęta samodzielnie zawieszając szyszki z tłuszczem i sznury z jarzębiny oraz zostawiając ziarno dla zwierząt w lesie. Dzieci obserwowały zachowanie ptaków przylatujących do karmników, nauczyły się też dbać o przyrodę: założyły własny ogródek warzywny i zajmowały się ochroną pierwszych wiosennych kwiatów. Jednak najciekawszym założeniem programu była obserwacja roślin pod mikroskopem oraz przeprowadzenie doświadczeń z czystą i zanieczyszczoną wodą. To wszystko pokazało dzieciom, jak ciekawa i inspirująca jest otaczająca nas przyroda.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska