Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konieczna jest modernizacja uzdatniania wody w Bysławiu

Radosław Osiński
Czysta i zdrowa woda w kranie? Dla wielu oczywistość, w gminie Lubiewo to wyzwanie
Czysta i zdrowa woda w kranie? Dla wielu oczywistość, w gminie Lubiewo to wyzwanie Zdjęcie ilustracyjne
Kłopoty z jakością wody w Bysławiu nie kończą się. Tucholski sanepid ponownie zakwestionował jej jakość.

Zakład Komunalny w Bysławiu ma podjąć działania naprawcze i doprowadzić jakość wody pod względem mikrobiologicznym do stanu zgodnego z wymogami przepisów - tak stanowi nakaz tucholskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Co kryje się pod tym nakazem?

Znów nadmierna liczba bakterii

- Ponownie pojawiło się przekroczenie ilości mikroorganizmów przy ujęciu wody w szkole w Bysławiu - potwierdza Jerzy Bogusławski, dyrektor Zakładu Komunalnego. - Jest jakiś odcinek, który „sieje“ bakterie. -Intensywnie płuczemy i chlorujemy wodę na stacji uzdatniania, następnie o 1 w nocy wypuszczamy ją, gdy w szkole nie ma dzieci.

Takie działania zastosowano dziś i wczoraj. Jutro zostaną ponownie pobrane próbki wody do badań mikrobiologicznych. Dotychczas tego typu akcje bywały skuteczne. Ale na krótko. - To tylko działanie doraźne - potwierdza Bogusławski. - Konieczna jest modernizacja stacji uzdatniania wody. Dotąd nie mamy zbiornika retencyjnego, niezbędnego w procesie uzdatniania wody.

Bogusławski ma koncepcję uzdrowienia systemu poboru i uzdatniania wody. Prawidłowa technologia zakłada natlenianie wody, wówczas następuje reakcja z tlenkami żelaza i manganu. Ten balast powinien oddzielić się od wody w zbiorniku.
Zdaniem kierownika zakładu komunalnego karygodny błąd popełniono już w latach 80. gdy modernizowano stację. - To zasadniczy błąd w technologii - zauważa Bogusławski.

Sanepid nie tylko od kontroli

Podobnego zdania są specjaliści w tucholskiej stacji Sanepid.
- To nie jest stacja na te czasy - potwierdza Marek Kuligowski z działu higieny komunalnej. - Pobór wody jest znacznie większy, ten system funkcjonujący w Bysławiu nie jest już wydolny, by doprowadzać wodę o pożądanych parametrach.
Sanepid nie ma jednak prawnych instrumentów, by wymóc na administratorze sieci poważnych działań inwestycyjnych.
- Wiem, że gmina Lubiewo przymierza się do tej inwestycji - zauważa Kuligowski. - Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że wdrożenie takiej technologii z koniecznym dobudowaniem zbiornika retencyjnego to koszt nawet około miliona złotych. Jednak samorządowcy zamierzają pozyskać te fundusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska