MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest naklejka na kontenerze, nie ma wątpliwości

(mp)
fot. sxc
Na kontenerach do segregacji odpadów ustawianych przez ratusz, obok herbu miasta, pojawiły się także naklejki precyzujące, jakie śmieci wrzucać do papieru, a jakie do plastiku. Bożena Pawlak, rzecznik prasowy Remondis tłumaczy: - Odpady i tak trafiają później do sortowni.

- Zauważyłam, że na kontenerach przy ulicy Gołębiej 11, oprócz napisów "papier", "szkło" i "plastik", są jeszcze naklejki zawierające informację o tym, jakie dokładnie odpady należy wrzucać do poszczególnych kontenerów. - mówi pani Krystyna ze Śródmieścia. - Niestety, nie wszędzie tak jest - ubolewa Czytelniczka.

Aluminiowe puszki do plastiku

Problem polega na tym, że mieszkańcy wyrzucają na przykład puszki po napojach i konserwach razem z innymi śmieciami do kontenerów ogólnych. - A można je wrzucać do plastiku - tłumaczy dalej bydgoszczanka. - Dowiedziałam się o tym dopiero z naklejek przy ulicy Gołębiej.
Jak udało nam się ustalić, dodatkowe informacje na swoich kontenerach umieszcza między innymi Urząd Miasta. - Takie oznakowanie nie jest obowiązkowe - wyjaśnia Wiesław Zawistowski, kierownik referatu zagadnień komunalnych. - Zależy nam jednak na edukowaniu mieszkańców. Naklejki są odpowiedzią na wątpliwości bydgoszczan - kwituje.
Inną formę edukacji stosuje Remondis. - Mamy różne plakaty dotyczące segregacji - opowiada Bożena Pawlak, rzecznik prasowy firmy. - Zamieszczamy je przede wszystkim w szkołach, ale nie tylko.
Plakaty trafiają także do spółdzielni mieszkaniowych, a następnie na klatki schodowe. - Wydaje nam się, że w ten sposób więcej mieszkańców przeczyta informacje związane z prawidłową segregacją odpadów - wyjaśnia Bożena Pawlak.

Sortują ręcznie i mechanicznie

Naklejek na kontenerach Remondis raczej nie będzie. - Mieszkańcy powinni pamiętać przede wszystkim o tym, aby do kontenerów ze szkłem nie wrzucać innych odpadów - mówi rzecznik prasowy. - Natomiast jeśli do plastiku trafi przypadkiem papier albo odwrotnie, nic się nie stanie. Odpady i tak są później sortowane zarówno mechanicznie, jak i ręcznie.
Jak wyjaśnia dalej, segregacja jest bardzo ważna, ponieważ nawet, jeśli plastik zmiesza się z papierem, i tak jest to surowiec bardzo czysty. W przeciwieństwie do tego, który mieszkańcy wyrzucają z pozostałymi śmieciami. - Wówczas papier jest wilgotny - tłumaczy Bożena Pawlak. - A do recyklingu musi być suchy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska