Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recykling w ogrodzie. Sposoby na stare kalosze, zużyte opony i inne "śmieci"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Jeżeli potrafimy ponownie wykorzystać odpad, wtedy przestaje być śmieciem i czasem staje się wartościowym surowcem.
Jeżeli potrafimy ponownie wykorzystać odpad, wtedy przestaje być śmieciem i czasem staje się wartościowym surowcem. Pixabay
Drugie życie śmieci. Kalosze jako donice, rowery jako stojaki na kwiaty, stare opony jako łabędzie. Są róże pomysły na recykling w ogrodzie. Zobaczcie kilka przykładów.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Wtedy produkt przestaje być śmieciem i czasem staje się wartościowym surowcem.

Choć za niszczenie klimatu odpowiada garstka najbogatszych ludzi, przeciętni obywatele świata starają się to powstrzymać, segregując odpady i szukając dla nich drugiego życia.

- Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez cztery godziny. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność czterech ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk – argumentuje Ministerstw Klimatu i Środowiska.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 proc., można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody.
Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny.

- Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru – podaje MOŚiK. -Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

W ostatnim czasie coraz więcej ludzi poszukuje możliwości maksymalnego przedłużenia życia raz wyprodukowanych rzeczy. Część osób manifestuje w ten sposób, że troszczy się o środowisko naturalne. Tak naprawdę, jedynie od naszych pomysłów i wyobraźni zależy, w jaki sposób wykorzystamy stare przedmioty. Meble, ubrania, butelki czy puszki mogą dowolnie przeistaczać się w nowe twory.

Dotyczy to ogrodów. Znaleźliśmy kilka przykładów. Zobaczcie w naszej galerii.

Źródło: MOŚiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska