MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Wielkanocny w Toruniu. Kuszą staropolskie wędliny i miody

es
Najczęściej klienci Jarmarku Wielkanocnego sięgają po swojskie sery i miody
Najczęściej klienci Jarmarku Wielkanocnego sięgają po swojskie sery i miody es
Smakosze i fani naturalnej żywności mają okazję wyposażyć świąteczny stół.

Rękodzielnicy, wytwórcy serów czy choćby wędlin przez ostatnie kilka dni rozstawiali na stołach swoje najlepsze produkty. Okazja? Coroczny Jarmark Wielkanocny w Toruniu.

Dziś (3.04) ostatni dzień jarmarku. Kto chce na niego zajrzeć, powinien odwiedzić Rynek Staromiejski w godz. 11-14. Na godz. 13 jest zaplanowane tradycyjne święcenie pokarmów.

W tym roku aura nie była łaskawa dla handlowców.

- Potworny wiatr, non-stop deszcz i przenikliwie zimno. Nie dziw, że klienci średnio dopisują - mówi Aldona Zvikiene, która przyjechała ze swoimi towarami aż z Litwy. Torunianie i turyści najczęściej pytają ją o chleb wileński. - To w stu procentach naturalny produkt. I co istotne, znakomicie smakuje. Chętnie pozwiedzałabym Toruń, ale nawet nie mam kiedy. Póki co, widziałam pomnik Filusia. No i oczywiście ratusz.
Co najczęściej kusi fanów swojskiego jedzenia?

- Zdecydowanie miód - śmieje się Joanna Nawrocka, mieszkanka Rubinkowa. - Cóż, to smak mojego sielskiego dzieciństwa. Dziadek miał ule pod Włocławkiem, więc miodu nigdy nie brakowało. Ale jakoś mi się nigdy nie znudził. Trzeba pamiętać, że inny rodzaj miodu pasuje do słodkich potraw, inny do mięs. Te ciemne używam do strucli. Jasne czyli łagodniejsze, do sosów. Dla mojej rodziny nie ma nic lepszego do popołudniowej herbaty niż dobry miód.

- Szukam domowych krówek. Takich krojonych na oczach klientów - mówi Łukasz Zakrzewski. - Póki co, kupiłem kiełbasę chłopską. Żona ogląda chleb żytni z dynią.
Oprócz wielkanocnych pisanek, koronek czy stroików, w sercu Torunia czekają m.in. kurtosze. Czyli? Złociste i chrupiące wypieki z ciasta drożdżowego. Kusi też chleb z serca Puszczy Białowieskiej, który jest wypiekany tradycyjnie od XIX wieku z naturalnego zakwasu. Kolejny przysmak dla fanów tradycyjnych smaków to podpiwek domowy - napój bezalkoholowy o lekko słodkawym smaku i ciemnej barwie.

- Powstaje z palonej kawy zbożowej, suszonego chmielu, drożdży, wody i cukru - Robert Maliniak czyta głośno informację widoczną na jednym ze stoisk. - Oj, chyba się skuszę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska