Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy mogą pomóc rolnikom w usunięciu odpadów. Wszyscy produkują coraz więcej śmieci

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Koszty związane z odbieraniem i przetwarzaniem odpadów w ostatnich 2-3 latach znacząco wzrosły. Problem ma charakter systemowy, dotyczy całego świata, a kluczowymi elementami są koszty zagospodarowania odpadów (cena przyjęcia) oraz zwiększenie ilości odpadów komunalnych.
Koszty związane z odbieraniem i przetwarzaniem odpadów w ostatnich 2-3 latach znacząco wzrosły. Problem ma charakter systemowy, dotyczy całego świata, a kluczowymi elementami są koszty zagospodarowania odpadów (cena przyjęcia) oraz zwiększenie ilości odpadów komunalnych. Pixabay
Jest okazja na refundację kosztów za usunięcie odpadów z działalności rolniczej. Rolnicy są zainteresowani, bo koszty zagospodarowania wszystkich odpadów rosną. Wiele z nich jest ciągle składowanych, a Kujawsko-Pomorskie wyróżnia się na tle kraju wysoką liczbą pożarów składowisk. Jedyna dobra wiadomość: segregacja odpadów w gospodarstwach domowych wygląda coraz lepiej.

Kujawsko-pomorskie gminy przyłączają się do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie do transportu, odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z działalności rolniczej takich, jak: folia biała po sianokiszonce i tunelach ogrodowych, folia czarna (popryzmowa), opakowania po nawozach, opakowania typu Big Bag, sznurek i siatka do owijania balotów.

Dofinansowanie wynosi do stu procent kosztów, ale nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i masy odpadów wyrażonej w megagramach (to jednostka równa tonie, stosowana w recyklingu). Wypłata nastąpi w formie refundacji. NFOŚiGW zastrzega, że w razie wyczerpania limitu funduszy na bieżący rok, wypłaty mogą być przesunięte na rok następny, ale nie więcej niż 50 procent należnej kwoty.

Góry folii po zimie

Wnioski gminy mogą składać do 31 marca 2023 r., szykuje się do tego m. in. gmina Świecie. Do 17 marca czeka na deklaracje od rolników, jakie i ile odpadów mają do usunięcia. Formularz dla zainteresowanych można pobrać osobiście lub ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

- Na pewno go wypełnię, bo po zimie będę miał górę folii z pryzmy – mówi rolnik z powiatu świeckiego. Jego zdaniem każda gmina rolnicza powinna uczestniczyć w programie NFOŚiGW. - Koszt usunięcia tych wszystkich odpadów jest wysoki, w 2019 roku zapłaciłem ponad tysiąc złotych i jeszcze nie chcieli mi wszystkiego przyjąć, bo folia była brudna od kiszonki. Teraz ceny są jeszcze wyższe.

Przyczyny rosnących kosztów gospodarowania odpadami przeanalizował Instytut Ochrony Środowiska: - Koszty związane z odbieraniem i przetwarzaniem odpadów w ostatnich 2-3 latach znacząco wzrosły. Problem ma charakter systemowy, dotyczy całego świata, a kluczowymi elementami są koszty zagospodarowania odpadów (cena przyjęcia) oraz zwiększenie ilości odpadów komunalnych.
Poprawia się za to segregacja odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pn. „Ochrona Środowiska 2022”, w 2005 r. selektywna zbiórka stanowiła zaledwie 3 proc. zebranych odpadów komunalnych (295 tys. ton), a w 2021 r. prawie 5,5 mln ton (40 proc. odpadów komunalnych), o 9 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Osiem pożarów składowisk rocznie

W 2021 r. w województwie kujawsko-pomorskim z 733 tys. ton odpadów, do recyklingu trafiło 157 tys. ton, do biologicznych procesów przetwarzania (kompostowania lub fermentacji) – 113 tys. ton, do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii - 246 tys. ton, a do składowania - 218 tys. ton. Według Instytutu Ochrony Środowiska ilość odpadów składowanych w Polsce jest ciągle wysoka. W 2021 r. wyniosła 47 mln ton i zajmowała łączną powierzchnię 8 tys. ha.

Spada za to liczba pożarów składowisk w Polsce, ale nie w Kujawsko-Pomorskiem. W 2021 r. w całym kraju odnotowano 62 pożarów składowisk (średnio 5 pożarów miesięcznie), o 44 proc. mniej stosunku do roku poprzedniego (111 pożarów). Najwięcej pożarów było w województwach: łódzkim, mazowieckim oraz w kujawsko-pomorskim (w 2012 r. - 2, w 2015 r. - 4, w 2019 r. - 7, w 2020 r. - 8, w 2021 r. - 8).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska