MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci napiszą swoją własną książkę

Sławomir Jóźwiak
Tym razem to dzieci będą miały okazję na zaprezentowanie swojej twórczości pod okiem Kingi Willim.
Tym razem to dzieci będą miały okazję na zaprezentowanie swojej twórczości pod okiem Kingi Willim. Andrzej Bartniak
Egzemplarz z historiami młodych twórców trafi do Biblioteki Narodowej. Pisarskie warsztaty artystyczne przyciągnęły wielu zainteresowanych.

Grupa 12 dzieci w wieku 7-15 lat od najbliższego wtorku rozpocznie pracę nad nietuzinkową książką. Będą to robić pod czujnym okiem Kingi Willim, która prowadzi w OKSiR grono literackie "Zielony Kot". Dzieci w ramach warsztatów stworzą krótkie ilustrowane historie, które później w postaci książki trafią między innymi do Biblioteki Narodowej.

Frywolne myślenie

- Chciałabym, aby te opowieści były umiejscowione w Świe­ciu na przykład na za­mku albo Dużym Rynku - mówi Willim. - Jeśli jednak dziecko będzie chciało umiejscowić akcję w jakimś innym zakamarku na pewno nie spotka się z moją odmową - dodaje.

Jak podkreśla chodzi przede wszystkim o kreatywność, której nie brakuje dzieciakom. Starsi bardzo często wchodzą w schematy dorosłego życia na tyle, że zapominają o takim frywolnym dziecięcym sposobie myślenia. Można będzie się więc spodziewać naprawdę nietuzinkowych historii, pełnych przedziwnych stworzeń oraz wyjątkowych miejsc i bohaterów.

Młodzi twórcy do stworzonych historii przygotują także ilustracje. Wykonywane one będą najróżniejszymi technikami od malarstwa przez wyklejanie po cyjanotypię.
Mali artyści poznają także tajniki pisarskiego rzemiosła. Nauczą się między innymi tworzyć mapę myśli, plan wydarzeń czy charakterystykę bohatera. - Mam nadzieję, że uda nam się z dziećmi stworzyć takie ich małe światy, w których będą osadzone ich opowieści. - mówi Willim.

Książka w bibliotece

Animatorka kultury po raz pierwszy organizuje projekt literacki dla dzieci. - Ale mam nadzieję że nie ostatni. Starsi spotykają się w ramach grona. Pomyślałam, że może warto by było stworzyć takie miejsce dla młodszych twórców - podkreśla. - Tym bardziej, że zainteresowanie z ich strony jest spore. Miejsca na warsztaty zapełniły się błyskawicznie.

Wszystkie historie i ilustracje stworzone podczas warsztatów trafią do zbiorowej publikacji. Książka zostanie opatrzona numerem ISBN, więc mali twórcy trafią do bazy Biblioteki Narodowej. Każdy uczestnik, poza oryginałem, dostanie jedną kopię książki drukowanej, która ukaże się w październiku i będzie miała swoją premierę podczas Jesieni Poetyckiej 2015. Wtedy też dzieci będą miały okazję zaprezentować swoje dzieła szerszej publiczności.

- Myślę, że to dobre miejsce na premierę książeczki - uważa animatorka. - Młodzi będą mieli dzięki temu okazję spotkać dorosłych, doświadczonych pisarzy, a przy tym pokażą wszystkim, że też mają coś do powiedzenia i przekazania.

Według badań psychologów należy dzieciom dawać możliwość twórczej realizacji już od najmłodszych lat. - Jeśli damy im taką okazję już teraz, to kto wie czym nas zaskoczą w przyszłości - zastanawia się prowadząca zajęcia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska