Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Szachnitowski, honorowy obywatel Grudziądza, obchodzi 101. urodziny! Świętuje ze swoimi dziećmi [zdjęcia, wideo]

Maryla Rzeszut
Czesław Szachnitowski, były nauczyciel - z powołania - uczył i wychowywał  kolejne pokolenia młodych grudziądzan. Do dziś z wieloma z nich utrzymuje kontakt
Czesław Szachnitowski, były nauczyciel - z powołania - uczył i wychowywał kolejne pokolenia młodych grudziądzan. Do dziś z wieloma z nich utrzymuje kontakt Maryla Rzeszut
Szacowny jubilat - Czesław Szachnitowski jest szczęśliwy, gdyż 16 czerwca "stuknie" mu 101 lat! Urodziny obchodzi razem z czwórką swoich dzieci: córkami Aliną i Kwiryną oraz synami Mariuszem i Przemysławem. Z życzeniami i upominkiem wybiera się do pana Czesława prezydent Grudziądza.
Czesław Szachnitowski, laureat Statuetki Dedala (siedzi, z kwiatami) wraz z członkami klubu seniorów lotnictwa

Czesław Szachnitowski, honorowy obywatel Grudziądza, ma 101 lat!

Czesław Szachnitowski - honorowy obywatel Grudziądza, obchodzący 101. urodziny. Na zdjęciu: w domu, ze swoją córką, Kwiryną - misjonarką Maryi, przełożoną
Czesław Szachnitowski - honorowy obywatel Grudziądza, obchodzący 101. urodziny. Na zdjęciu: w domu, ze swoją córką, Kwiryną - misjonarką Maryi, przełożoną domu w Warszawie Maryla Rzeszut

Czesław Szachnitowski - honorowy obywatel Grudziądza, obchodzący 101. urodziny. Na zdjęciu: w domu, ze swoją córką, Kwiryną - misjonarką Maryi, przełożoną domu w Warszawie
(fot. Maryla Rzeszut)

Pan Czesław był nauczycielem, którego do dziś wspomina wielu uczniów - jako wspaniałego pedagoga, szlachetnego człowieka i patriotę.

- Przede wszystkim byłem nauczycielem. Przygotowywałem się do lekcji tak, żebym przede wszystkim ja miał szeroką wiedzę i mógł ją uczniom przekazać. W interesujący sposób, żeby lekcje nie były nudne - tłumaczy Czesław Szachnitowski, który uczył rysunku i fizyki. - Sam wykonywałem wiele pomocy naukowych, przydatnych podczas lekcji.

Był wielkim miłośnikiem lotnictwa. Zbudował mnóstwo modeli samolotów, m.in. ponad sto wojskowych, z okresu międzywojennego.
- Pasjonowało mnie modelarstwo historyczne. Grudziądzanie przed wojną regularnie przychodzili na lotnisko, żeby obserwować treningi i ćwiczenia pilotów. Przedwojenne dzieje lotnictwa w Grudziądzu powinny być nagłaśniane, bo to wspaniała przeszłość miasta, zbyt słabo eksponowana - podkreśla Jubilat.

Od wczoraj z panem Czesławem jest - oprócz syna Przemysława Szachnitowskiego - także córka, Kwiryna. Jest Franciszkanką, misjonarką Maryi (przełożoną domu w Warszawie). Ma po tacie uzdolnienia artystyczne. Wykonuje m.in. prześliczne pocztówki świąteczne i okolicznościowe, tzw. haftem matematycznym. Z niezwykłą precyzją "wyszywa" pocztówki z barwnych kartoników, wykorzystując różnokolorowe nici, cekiny czy koraliki.

Dziś miała dotrzeć pozostała dwójka dzieci pana Czesława: córka Alina i syn Mariusz. - Będę naprawdę szczęśliwy: cała czwórka moich dzieci w komplecie, będzie ze mną! - cieszył się wczoraj pan Czesław.

Pasjonat lotnictwa, modelarz i malarz

Grudziądzanin Czesław Szachnitowski (z lewej) w aeroklubie, na lotnisku w Lisich Kątach, gdzie wyróżniony został Statuetką Dedala
Grudziądzanin Czesław Szachnitowski (z lewej) w aeroklubie, na lotnisku w Lisich Kątach, gdzie wyróżniony został Statuetką Dedala Maryla Rzeszut

Grudziądzanin Czesław Szachnitowski (z lewej) w aeroklubie, na lotnisku w Lisich Kątach, gdzie wyróżniony został Statuetką Dedala
(fot. Maryla Rzeszut)

Jest rodowitym grudziądzaninem. Ukończył szkołę powszechną, gimnazjum klasyczne i Państwowe Seminarium Nauczycielskie, w którym był prezesem szkolnego koła przyjaciół lotnictwa.

W czasie II wojny światowej przebywał w Anglii, gdzie wstąpił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Yorkshire.
Do Polski wrócił w 1946 r. Rozpoczął pracę w obecnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Uczył rysunku, a po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, także fizyki.
Założył kółko lotnicze związane z lotniskiem w Lisich Kątach.
Był członkiem zarządu Aeroklubu Grudziądzkiego.
Jego pasją było lotnictwo i modelarstwo. Pokaźną kolekcję (ponad 100) wykonanych przez siebie modeli samolotów, przekazał muzeum w Grudziądzu.

Był też pasjonatem malarstwa. Jego obrazy wielu grudziądzan i mieszkańców innych miast ma w swoich kolekcjach. - Swój warsztat malarski: farby, pędzle, sztalugi rozdałem. Straciłem wzrok. Gdyby nie to, nadal malowałbym obrazy - przyznaje pan Czesław.

Przeszedł na nauczycielską emeryturę w 1974 r. Nadal jednak uczył w kilku szkołach, aż do 1982 roku.
Jest członkiem klubu seniorów lotnictwa, z którymi utrzymuje stały kontakt.

Czesław Szachnitowski odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Kopernika, odznakami za zasługi dla lotnictwa sportowego, dla Aeroklubu i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Otrzymał też prestiżową Statuetkę Dedala (2013 r). Za oddanie lotnictwu i propagowanie go przez całe swoje życie. Przyznała mu ją Kapituła Rady Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Polskim. Jest to najwyższe odznaczenie lotnicze.

Rada Miejska nadała Czesławowi Szachnitowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. Uroczyste nadanie tego tytułu nastąpiło 16 października 2005 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska