MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Odkopali i zajrzeli w podziemia fary

Monika Smól
Monika Smól
Redaktor Adam Sikorski (z lewej) już po raz drugi przyjechał do Chełmna z ekipą producentów programu "Było nie minęło...”. To, co udało się znaleźć podczas kopania pod posadzką fary oglądał m.in. ks. proboszcz Zbigniew Walkowiak
Redaktor Adam Sikorski (z lewej) już po raz drugi przyjechał do Chełmna z ekipą producentów programu "Było nie minęło...”. To, co udało się znaleźć podczas kopania pod posadzką fary oglądał m.in. ks. proboszcz Zbigniew Walkowiak mona
Georadar ekipy TV Lublin przygotowującej program "Było nie minęło - kronika zwiadowców historii" po raz drugi zgłębiał tajemnice kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pasjonaci zajrzeli też do kościoła pw. św. Piotra i Pawła.

Producenci przygotowywali kolejny odcinek dla TVP INFO. Okazało się, że nie ma wejścia do krypty w kaplicy Bożego Ciała od strony zakrystii.

Czytaj też: Sensacyjne odkrycie pod posadzką kościoła w Chełmnie

Szukali wejść do krypt

- Georadar wskazał, że takie wejście istnieje tylko od wnętrza kościoła - mówił Adam Sikorski. - Tak podejrzewałem, ponieważ kto ryłby wtedy takie przejścia? Zmarłych złożonych w kryptach nie komunikowano ze światem zewnętrznym. Zamykano ich raz na zawsze.
Najwięcej robót ekipa wykonała nad wielką kryptą znajdująca się pod chórem. Wychodzi ona poza obręb murów kościelnych. W pracach pomagali członkowie Twierdzy Chełmno.

- Pod posadzką fary znaleźliśmy kości ludzkie, pewnie z terenu przykościelnego cmentarza nawieziono ziemię, w której się znajdowały - mówi Olaf Popkiewicz, archeolog z Torunia. - Są obojczyki, żebra, miednica, kości udowe i goleniowe, kręgi i czaszka, ceramika, podstawa do kielicha, żarno, fragmenty pierwotnych cegieł.
Jak mówi Sikorski, fenomenem są trzy tunele w podziemiach pod chórem. Jego zdaniem to świetne miejsce na zrobienie muzeum sakralnego.

- Zajrzeliśmy do krypty, która jest pusta, ale służyła wolnomularstwu - zdradza Sikorski. - Świadczą o tym charakterystyczne znaki i napisy, m.in. znaki masońskie, oznaczenie kościoła. Musiała płonąć wieża, znaleźliśmy odłamki spalonych ramek witraży. Odcięto pewnie ten fragment kościoła dla wolnomularzy.

Zajrzeli też do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Tam, w okolicy ołtarza, znaleźli dwie krypty. W jednej prawdopodobnie spoczywa pierwszy bp chełmiński Heidenryk, który zmarł w 1263 roku. Znajduje się tam poświęcona jemu płyta z 1360 roku.

Potomkowie świętobliwego

Pasjonaci zapowiedzieli jeszcze jeden przyjazd do Chełmna.
- Planujemy wrócić tutaj w kwietniu, kiedy to rozpoczną się roboty przy układaniu nowej posadzki w farze - zdradza AdamSikorski. - Proboszcz poinformował nas, że wówczas kościół będzie zamknięty, stare płyty zdjęte, wiec łatwiej nam będzie dokopać się do podziemi i nie będziemy musieli co chwilę przerywać robót z powodu odbywających się mszy św. czy uroczystości. Chcemy zajrzeć między innymi do biskupa Szczuki i zobaczyć z bliska piękny pierścień, który ma na palcu.

W planach jest też dotarcie do Andrzeja z Osnowa, przy którym ma znajdować się butelka z życiorysem umieszczona przez ówczesnego proboszcza fary Rochonia.
- Andrzej to założyciel rodu - mówi Jan Stefański z Osnowa. - Przybył na te ziemie z wojskiem polskim wycofującym się z Danii w połowie XVII w. Miał 12 lat, trafił na wychowanie do klasztoru. Kiedy dorósł został dzierżawcą w Osnowie. Ożenił się, miał 12 dzieci. Zmieniła go pielgrzymka do Rzymu i Santiago de Compostela, szlakiem pielgrzymów. Nie wrócił do rodziny, ta tylko donosiła mu żywność na Górę św. Wawrzyńca, gdzie osiadł. Został wyświęcony, jest świętobliwym. Zmarł 14 lutego 1710 roku.

Wiadomości z Chełmna

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska