Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żądają gotówki

Redakcja
Prawie osiemdziesiąt osób z całego regionu żąda od urzędów celnych zwrotu akcyzy za przywieziony z krajów UE samochód.

     Kilka tygodni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie rozpatrywał skargę właściciela sprowadzonego pojazdu. Jego zdaniem pobieranie przez urzędy celne akcyzy od takich samochodów jest niezgodne z prawem unijnym. Unia Europejska już wielokrotnie wytknęła nam, że akcyza na używane samochody to nic innego jak zakamuflowane cło. A tego zakazuje europejskie prawodawstwo. W tej sytuacji WSA nakazał zwrot akcyzy.
     Pytanie do trybunału
     
Kilka dni temu tym samym problemem zajął się WSA w Warszawie. Czy można pobierać akcyzę na używane samochody sprowadzane do Polski z krajów UE? - takie pytanie skierowano do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Na ten wyrok z niecierpliwością czeka ponad milion Polaków, którzy po wejściu do UE sprowadzili sobie samochody i musieli zapłacić akcyzę.
     Import zresztą, jak informuje Agata Radziejewska, rzecznik prasowy toruńskiej Izby Celnej, nie ustaje. Właściciele aut zaczynają się domagać zwrotu pieniędzy odprowadzonych niezgodnie z unijnym prawem. Do Urzędu Celnego w Toruniu i Urzędu Celnego w Bydgoszczy trafiło już 76 wniosków o oddanie akcyzy na łączną sumę 411 tysięcy złotych. Na takie pisma celnicy odpowiadają odmownie twierdząc, że wszystko odbywa się zgodne z prawem. Od tej decyzji można się odwołać do Izby Celnej, która podtrzymuje decyzje podlegających jej urzędów celnych.
     Wnioski do sądu
     
Kolejną instytucją, przed którą można walczyć o zwrot pieniędzy jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. - Od wejścia Polski do Unii Europejskiej wpłynęły do nas jedynie dwie takie sprawy. Nie były rozpatrywane z powodów formalnych - mówi Mirosława Kubis-Greń z WSA.
     Błędy formalne wzięły się m.in. stąd, że odwołujący nie wyczerpali drogi odwoławczej: Urząd Celny, Izba Celna, a dopiero potem WSA. Jeśli je usuną sędziowie bedą musieli rozpatrzyć sprawy, a trudno się spodziewać aby w Bydgoszczy obowiązywało inne prawo niż w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska