Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Tarczewski chce, żeby z Inowrocławia znikły symbole okupacji sowieckiej

Dominik Fijałkowski
Radny Jacek Tarczewski podczas wystąpienia w sprawie symboli okupacji sowieckiej
Radny Jacek Tarczewski podczas wystąpienia w sprawie symboli okupacji sowieckiej Dominik Fijałkowski
- Czas, aby znikły z krajobrazu Inowrocławia symbole okupacji sowieckiej - postulował podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego Jacek Tarczewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Od wielu już lat porusza on ten temat na samorządowym forum. Sygnalizował go będąc radnym miejskim. Obecnie powraca do sprawy w radzie powiatowej.

Wojewoda się spieszyła

Tarczewski celowo zaplanował wystąpienie na piątkową sesję. Jej gościem miała być wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz. Liczył, że zmobilizuje ona władze miasta i Instytut Pamięci Narodowej do likwidacji symboli z czasów okupacji sowieckiej. Niestety, wicewojewoda "wpadła" na sesję dosłownie na chwilę. Udekorowała radnego Feliksa Kryszaka Złotym Krzyżem Zasługi i jechała do Szubina, na jubileusz tego miasta.

Tarczewski zgłosił więc interpelację przed stałym składem rady. - W Inowrocławiu zachowały się trzy pamiątki tamtych czasów. Są to pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni oraz dwie nazwy ogrodów działkowych: Ludwika Waryńskiego i generała Władysława Świerczewskiego "Waltera" - wyliczał Jacek Tarczewski.

Radny dodał też, że nie musi chyba w jakiś szczególny sposób uzasadniać swego wniosku. W końcu mija właśnie 26 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przeczytaj również: Zmieniać nazwy ulic rodem z PRL? "Komunistyczne nazwy ulic powinny zniknąć z Bydgoszczy!"

Zburzmy Rzym...

Wystąpienie Tarczewskiego sprowokowało do dyskusji wicestarostę Włodzimierza Figasa, reprezentującego Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Relikty tamtego okresu? Nasze państwo miało wtedy konstytucję i swoje władze. To, że było socjalistyczne, wcale nie znaczy, że było okupowane. Szanujmy historię. Pomnik jest wyrazem wdzięczności dla żołnierzy, a nie dla systemu - ripostował Figas.

Przy okazji zwrócił on uwagę, że idąc tym tokiem rozumowania należałoby zniszczyć starożytne zabytki Rzymu, skoro rządzili tam tacy ludzie, jak Nerom czy Kaligula. - Nie nam to rozsądzać. Ja tylko wstydzę się, że w Inowrocławiu istnieje jeszcze taki pomnik, a ogrody działkowe mają takich patronów - odpowiedział Jacek Tarczewski.

A jaka będzie odpowiedź władz Inowrocławia i przedstawicieli IPN? Prawdopodobnie poznamy ją dopiero w lipcu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska