Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradar w Grudziądzu jest źle ustawiany, a mandaty z niego powinny być anulowane? - Nic z tych rzeczy - odpowiadają strażnicy

Lern
Tak ustawiony fotoradar może popełnić błąd przy pomiarze prędkości - wskazują znawcy tematu z portalu anulujmandat.pl. Szef straży miejskiej przekonuje, że ustawienie jest prawidłowe
Tak ustawiony fotoradar może popełnić błąd przy pomiarze prędkości - wskazują znawcy tematu z portalu anulujmandat.pl. Szef straży miejskiej przekonuje, że ustawienie jest prawidłowe Mariusz Nasieniewski
- Fotoradar na ul. Chełmińskiej jest źle ustawiany - twierdzą jedni kierowcy. Inni nie doszukują się błędów: - Urządzenia przeszkadzają tylko piratom.

Temat fotoradarów rozgrzewa zwolenników i przeciwników tego urządzenia. Po ostatniej publikacji dotyczącej tych urządzeń w "Pomorskiej" otrzymaliśmy kilka opinii.

Przeczytaj również: Fotoradar pstryka... w nos strażnika. Kolejny grudziądzanin wygrał sprawę sądową o zdjęcie

Problem z odbijającą i załamującą się wiązką

- Fotoradar przy ulicy Chełmińskiej jest źle ustawiany - zauważa pan Przemysław, który przyjrzał się dokładnie pozycji urządzenia i porównał ją z instrukcją obsługi urządzenia dostępną w internecie. - Po pierwsze w jego polu widzenia znajduje się płot i słupki metalowe. Po drugie wiązka radarowa może odbić się i załamać na powierzchni budynku stojącego po drugiej stronie ulicy. Wówczas zmierzy prędkość pojazdu jadącego za sfotografowanym autem.

Inny Czytelnik zrobił zdjęcie urządzenia, które z kolei w internecie skomentowali znawcy tematu z tematycznego portalu internetowego anulujmandat.pl - Fizyki nie da się oszukać. Złe ustawienie fotoradaru jest aż nazbyt widoczne - wyjaśnia Tomasz Parol z www. anulujmandat.pl - Naszym zdaniem jest to ewidentne niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy, skutkujące co do zasady nieprawidłowością pomiarów i brakiem podstaw do karania kogokolwiek.

Na dowód przesyła do redakcji instrukcję obsługi tego urządzenia. Rzeczywiście można z niej wywnioskować, że fotoradar - ustawiony tak jak na zdjęciu powyżej - może źle mierzyć prędkość.

W sprawie fotoradarów i procesów sądowych ze strażnikami otrzymaliśmy również list do redakcji od Czytelnika "ZŁ" (imię i nazwisko znane redakcji): "Jestem czynnym kierowcą z czterdziestoletnim stażem. Przez te wszystkie lata nigdy nie miałem poczucia, że kiedyś milicja, a obecnie policja i straż miejska na mnie ,,poluje", aby ukarać mnie niesłusznie mandatem. (...) Jestem przeciwny stosowaniu niezgodnych z prawem kar, ale nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że "Fotoradary to żyła złota". Jeśli kierowcy będą jeździli zgodnie z przepisami, to straż miejska będzie zmuszona zaniechać ich stosowania - zamiast zysku przyniosą stratę. Fotoradary przeszkadzają tylko tym kierowcom, którzy nie chcą stosować się do przepisów. (...)"

Strażnicy są "cięci" na kierowców

To że municypalni błędnie oceniają różne sytuacje drogowe zauważa Tadeusz z osiedla Lotnisko: - Też wygrałem sprawę sądową ze strażnikami miejskimi. I to już kilka ładnych lat temu. Wtedy chodziło o to, że - zdaniem strażników - źle zaparkowałem swojego "malucha" na osiedlowej uliczce, przy przychodni zdrowia. Znaki nie były jednoznaczne i sąd przyznał mi rację. Mój przypadek i wszystkie inne pokazują, że strażnicy są "cięci" na kierowców. Gdyby zajmowali się tym, do czego zostali powołani - czyli pilnowaniem porządku - byłoby dobrze. Ale skoro "polują" na kierowców, to uważam, że jako służba powinni zostać zlikwidowani.

Czytaj: Fotoradar? Doskonale znamy to urządzenie - zapewnia Jan Przeczewski, komendant straży w Grudziądzu

Z zarzutami dotyczącymi złego ustawiania fotoradaru nie zgadza się komendant Jan Przeczewski. - Tego dnia kiedy zostało wykonane zdjęcie, skomentowane przez anulujmandat.pl, przez dwie godziny działania fotoradaru przy ul. Chełmińskiej, przejechało obok niego około 1,3 tys. samochodów. Urządzenie wykonało tylko 22 zdjęcia - mówi szef municypalnych. - Gdyby było źle ustawione i zawyżało prędkość pojazdów, to logiczne, że zdjęć powinno być znacznie więcej. Jeśli chodzi o słupki i płot stojący przed fotoradarem, to nie mieszczą się one ani w polu widzenia kamery, ani w polu wysyłanej wiązki promieni radarowych.

Po serii publikacji i interwencji "Pomorskiej" dotyczących fotoradarów, wygranych spraw sądowych ze strażnikami, komendant miejski postanowił jednak wprowadzić zmiany w harmonogramie ustawiania urządzenia na ulicach miasta i pracy municypalnych.

Fotoradar będzie ustawiany w 11 innych lokalizacjach niż do tej pory. Dyżurował będzie głównie przy szkołach i przejściach dla pieszych. O miejscach ustawienia urządzenia, jak zwykle, będziemy na bieżąco informować w "Pomorskiej".

Poza tym strażnicy będą bardziej restrykcyjni i surowi w sprawach porządkowych. Tak, aby zwiększyć stosunek wpływów z mandatów wystawianych np. za zaśmiecanie do wpływów z fotoradarów.

Z kolei na ul. Chełmińskiej przy stacji Orlen nadal będzie ustawiany fotoradar, ale Zarząd Dróg Miejskich przestawi znaki i słupki, które budzą zastrzeżenia kierowców dotyczące funkcjonowania urządzenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska