Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy ze świata dyskutują w Inowrocławiu o nowoczesnym rolnictwie [zdjęcia]

Dominik Fijałkowski
Mówimy tu o wszystkim co wiąże się z rolnictwem, z rozwojem obszarów wiejskich - mówił prof. Kapelański
Mówimy tu o wszystkim co wiąże się z rolnictwem, z rozwojem obszarów wiejskich - mówił prof. Kapelański Dominik Fijałkowski
Inowrocław gości uczestników V Międzynarodowego Sympozjum Naukowego dla Doktorantów i Studentów Uczelni Rolniczych. Przedstawiciele uniwersytetów z USA, Niemiec, Węgier, Turcji, Słowacji i Polski dyskutują na temat "Innowacyjnych badań w rolnictwie i na rzecz rozwoju obszarów wiejskich".
Naukowa dyskusja.

W Inowrocławiu dyskutują o innowacjach w rolnictwie

Organizatorem sympozjum jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Europejski Fundusz Rolny, współorganizatorem m.in. Stanowy Uniwersytet Tarleton w Stephenville. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rick Perry - gubernator Stanu Texas, Janusz Piechociński - wicepremier Rządu RP, wojewoda Ewa Mes, marszałek województwa Piotr Całbecki oraz Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Nauka i promocja

- Organizujemy nasze sympozja po to, by osiągnąć dwa cele. Pierwszy, to oczywiście cel naukowy. Zależy nam, żeby młodzi adepci sztuki naukowej mieli okazję spotkać się i uczestniczyć w dyskusji z doświadczoną kadrą uczelni rolniczych. Żeby nawiązywali współpracę i tworzyli międzynarodowe zespoły badawcze - informuje prof. dr hab. inż. Wojciech Kapelański, prorektor ds. organizacji i rozwoju UTP w Bydgoszczy.

Zdaniem profesora, udział w sympozjach pozwala młodym naukowcom nabyć ogłady i doświadczenia. - Za pięć, dziesięć lat to właśnie oni nas zastąpią, będą też zajmować kierownicze stanowiska w branży rolniczej - dodaje prof. Kapelański.

Drugim celem, który przyświeca organizowaniu sympozjów jest promocja województwa kujawsko-pomorskiego. - Mamy się czym chwalić. Bezwzględnie musimy kreować nasz region. Dlatego organizujemy sympozja nie tylko w Bydgoszczy i Toruniu, ale także w Ciechocinku, a teraz w Inowrocławiu. Po cichu liczymy na to, że przyszłoroczną konferencję uda się przeprowadzić w Grudziądzu, a kolejne w Golubiu-Dobrzyniu i Włocławku - komentuje prorektor UTP.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Zadowolenia z goszczenia w Inowrocławiu naukowców z różnych zakątków świata nie kryje Ryszard Brejza, prezydent miasta. - Cały czas zachęcamy do organizowania w Inowrocławiu przeróżnych imprez. Od rozrywkowych po naukowe sympozja. To zapisane jest w strategii rozwoju Inowrocławia, który postrzegany jest jako miasto aktywne. Co najważniejsze, mamy odpowiednią bazę do organizowania sympozjów i imprez o innym charakterze, jak i doskonałe hotele oraz pensjonaty, w których możemy na odpowiednim poziomie przyjąć naszych gości - podkreśla prezydent.

O rolnictwie

Powróćmy do sympozjum. Profesor Kapelański zwrócił uwagę na jego tematykę. Nie jest ona nakierowana na wąską specjalizację rolniczą. - Mówimy tu o wszystkim co wiąże się z rolnictwem, z rozwojem obszarów wiejskich - podkreślił naukowiec.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

W tytule konferencji znajduje się jednak słowo "innowacyjność". Nawiązał więc do niego w swym wystąpieniu wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Podkreślił, że: - Samorząd województwa powołał do życia agencję innowacyjną. Ma ona pomagać także branży rolniczej. Bardzo rozwojowej i ważnej dla województwa kujawsko-pomorskiego. Chcemy w ten sposób wspierać rolnictwo w realizacji nowych pomysłów.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska