Gdy źle się dzieje w domu, trafiają do sióstr - po lepsze życie czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Nauka Artykuł

Sprawdzian szóstoklasisty 2013. Testy, odpowiedzi, pytania

Dodano: 4 kwietnia 2013, 15:45 Autor:

Uczniowie pisali dziś egzamin.
Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.

Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami. (fot. Andrzej Muszyński)

W zestawie było 26 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych fragmentów tekstów: Marii Nagajowej "Sztuka dobrego pisania i mówienia" przytaczającego anegdotę na temat występów Heleny Modrzejewskiej w Ameryce oraz wiersza Józefa Ratajczaka "Słowa ze słownika".

Jedno z zadań z tej grupy brzmiało: "W którym zdaniu autorka zwraca się wprost do czytelnika? A. Ta anegdota zawiera wiele prawdy; B. Rozległ się jej piękny, głęboki głos; C. Odbiorcy twojej wypowiedzi oceniają cię nie tylko za jej treść; D. Nadawca wypowiedzi liczy się z odbiorcą i go szanuje".

Inne zadanie brzmiało: "Któremu wyrażeniu epitet nadał znaczenie przenośne? A. skrzydlate słowo; B. na wszystkie strony; C. dawne słowa; D. ze swoich miejsc".

Piszący sprawdzian musieli się wykazać także umiejętnością posługiwania się kalendarzem i czasem oraz umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii. Musieli m.in. obliczyć obwód podłogi w jadalni znając wymiary pokoju.

Jedno z zadań w tej grupie brzmiało: "Ania ma zapłacić za zakupy 12,70 zł. Dała kasjerce 20 zł. Ile najmniej monet kasjerka może wydać Ani? A. 4; B. 3; C. 6; D. 5", inne zdanie zaś: "Do pudełka zapakowano 16 jednakowych książek. Jedna książka waży 55 dag, a pudełko 40 dag. Ile waży pudełko z książkami? A. 0,95 kg; B. 9,2 kg; C. 9,5 kg; D. 92 kg".

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie. W jednym z zadań tego typu szóstoklasiści musieli odpowiedzieć na pytanie dlaczego należy poprawnie mówić i czytać. W innym zadaniu należało obliczyć, ile sadzonek krzewów można kupić po sprzedaniu makulatury, gdy wiadomo, ile kilogramów jej sprzedano w skupie, ile płacono za kilogram oraz ile kosztuje jedna sadzonka.

Jedno z zadań zamkniętych brzmiało: "Do biblioteki szkolnej zakupiono książki przyrodnicze i historyczne. Przyrodniczych było 48, z czego 1/3 to książki o roślinach, a pozostałe to książki o zwierzętach. Książek historycznych było o 5 więcej niż książek o zwierzętach. Ile książek historycznych zakupiono do biblioteki?".

Szóstoklasiści musieli też napisać tekst własny - list zachęcający koleżankę lub kolegę do przeczytania książki, którą uważają za ciekawą.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. Sprawdzianu nie można powtórzyć z powodu słabego wyniku.

Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.

W związku ze sprawdzianem czwartek może być dniem wolnym od lekcji w szkołach podstawowych. Decyzję z tej sprawie podejmowali jednak dyrektorzy szkół.

Link do odpowiedzi.
Sprawdzian szóstoklasisty 2013. Odpowiedzi i arkusze pytań w serwisie EDUKACJA

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • odpowiedzi ze sprawdzianu
  • sprawdzian 6 klasa odpowiedzi
  • sprawdzian szóstoklasisty 2013
  • sprawdzian szóstoklasisty odpowiedzi
  • sprawdzian szóstoklasisty testy
  • szósta klasa odpowiedzi
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Rozpocząłeś już przygotowania do egzaminów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 174.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.