Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie przełyku bez znieczulenia. Dzięki fizyczce z UMK

KM
Dr Michalina Góra
Dr Michalina Góra Lech Kamiński
Dr Michalina Góra, fizyczka z UMK w Toruniu zbudowała w USA nowe, komfortowe dla pacjenta urządzenie do badania przełyku, które może zastąpić gastroskopię.

Dr Michalina Góra od października 2010 r. przebywa na stażu podoktorskim w multidyscyplinarnej grupie kierowanej przez Prof. Gary'ego Tearney' a w Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych. Tam, wraz z zespołem, zaprojektowała i skonstruowała sondę kapsułową. To nowatorskie urządzenie pozwala na szybkie i wczesne wykrywanie zmian chorobowych przełyku.

- Sonda składa się z małej kapsułki, wielkości średniego winogrona, zamontowanej na końcu cienkiego, giętkiego przewodu przyłączonego do konsoli - wyjaśnia Dominika Wojtysiak-Łańska z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (dr Góra jest jej stypendystką programu VENTURES).

Cała procedura, od połknięcia kapsułki przez pacjenta do jej wyciągnięcia, trwa średnio 6 minut. Do wykonania badania nie jest potrzebne znieczulenie.

W urządzeniu wykorzystana jest tomografia optyczna, stosowana do tej pory głównie w obrazowaniu ludzkiego oka. Dzięki niej można zobaczyć bardzo dokłady, trójwymiarowy obraz wewnętrznej struktury badanego "obiektu" w czasie rzeczywistym. Zaprojektowane urządzenie zostało skutecznie przetestowane w USA w badaniach klinicznych na zdrowych i chorych pacjentach. - Otrzymane wyniki charakteryzowały się zaskakująco dobrą jakością, dzięki naturalnej perystaltyce przełyku - mówi dr Michalina Góra.

Czytaj także: Tomografem w oko. "Polski Nobel" dla toruńskiego fizyka Macieja Wojtkowskiego!

Artykuł o kapsule ukazał się w prestiżowym czasopiśmie "Nature Medicine". - Publikacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony środowisk naukowych, medycznych oraz przemysłu, co wskazuje na duży potencjał metody, jak również zapotrzebowanie na nowe sposoby diagnozowania przełyku - mówi dr Michalina Góra. - Dlatego chcemy rozszerzyć badania kliniczne na kolejne szpitale w Stanach Zjednoczonych, będziemy również pracowali nad następnymi generacjami kapsułki.

Dr Michalina Góra skończyła fizykę na UMK. Tomografię optyczną poznawała, przygotowując prace magisterską i doktorską. Współpracowała ze słynnym zespołem fizyki medycznej prof. Andrzeja Kowalczyka i Macieja Wojtkowskiego oraz z prof. Bartłomiejem Kałużnym z Collegium Medicum, a także z prof. Piotrem Targowskim z Instytutu Fizyki UMK, który tomografię optyczną wykorzystuje w badaniu dzieł sztuki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska