Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak od stycznia będzie wyglądała rejestracja do lekarza

(mp)
Aby zapisać się do lekarza, nie trzeba będzie okazywać druków RMUA, legitymacji, zaświadczeń czy książeczek zdrowia. Wystarczy tylko numer PESEL.
Aby zapisać się do lekarza, nie trzeba będzie okazywać druków RMUA, legitymacji, zaświadczeń czy książeczek zdrowia. Wystarczy tylko numer PESEL. Jarosław Pruss
Za dwa tygodnie w większości placówek z naszego regionu zacznie obowiązywać nowy sposób zapisów do lekarza. Osoby, które chcą zobaczyć funkcjonowanie systemu, mogą to zrobić już jutro w regionalnym oddziale i delegaturach NFZ.

Mowa oczywiście o eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (pacjentów). System ten, obecnie testowany w sześciu placówkach z naszego regionu, zacznie funkcjonować w większości szpitali i przychodni od 1 stycznia 2013 roku.

Przeczytaj także:NFZ zakazuje kolejek do rejestracji. I co?

Dla pacjentów oznacza to zmiany podczas rejestracji. Aby zapisać się do lekarza, nie trzeba będzie okazywać druków RMUA, legitymacji, zaświadczeń czy książeczek zdrowia. Wystarczy tylko numer PESEL. Na jego podstawie pracownik rejestracji sprawdzi, czy pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnej pomocy medycznej. Krótko mówiąc - czy jest ubezpieczony.

Jeśli system pokaże, że nie ma on prawa do darmowej wizyty, wówczas trzeba będzie złożyć krótką deklarację zaświadczającą o ubezpieczeniu. Zostanie ona zweryfikowana przez NFZ. W przypadku, gdy pacjent złoży nieprawdziwą deklarację, będzie musiał pokryć koszt porady lekarskiej.

Działanie eWUŚ można było sprawdzić w minioną sobotę w regionalnym oddziale NFZ. Jak informuje Jan Raszeja, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego Funduszu, chętnych nie brakowało. - Przyszło ponad 170 osób - informuje.

A wśród nich pacjenci, którzy byli pewni swojego ubezpieczenia. System wskazał jednak, że nie mają prawa do darmowej opieki medycznej. Jak to możliwe?

Plebiscyt Medyczny 2012

- Wystarczy, że osoba, która ukończy 18 lat, nie zostanie zgłoszona przez rodzica do ubezpieczenia jako ucząca się - odpowiada Jan Raszeja.

Na tym nie koniec. System wykaże również brak ubezpieczenia w przypadku niepracującej żony, jeśli mąż nie zgłosi jej wcześniej do ubezpieczenia swojemu pracodawcy.

Spore zaskoczenie czeka także pacjenta, którego przełożony nie wywiązywał się z obowiązku odprowadzania składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Dlatego warto już teraz sprawdzić, jak wygląda nasze ubezpieczenie i czy po pierwszym stycznia nie czeka nas przykra niespodzianka - zachęca Jan Raszeja.

Ruszamy z głosowaniem w Plebiscycie Medycznym

Można to zrobić jutro, w bydgoskiej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Słowackiego 3, w jego toruńskiej delegaturze przy Szosie Chełmińskiej 30 i we Włocławku przy ul. Kilińskiego 16. Akcja rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do godz. 15. Osoby, które będą chciały sprawdzić status swojego ubezpieczenia, zostaną poproszone o podanie numeru PESEL.

- Tego dnia będzie można załatwić również sprawy związane z kartą EKUZ oraz z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - kwituje Raszeja.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska