MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tropią złodziei w internecie. Portale społecznościowe stają się narzędziem policji i okradzionych

mc
Internet staje się nie tylko narzędziem rozrywki. Policjanci twierdzą, że portale społecznościowe stały się już dawno środkiem, z którego korzystają, by ustalić sprawców przestępstw
Internet staje się nie tylko narzędziem rozrywki. Policjanci twierdzą, że portale społecznościowe stały się już dawno środkiem, z którego korzystają, by ustalić sprawców przestępstw sxc.hu
Na portalach społecznościowych internauci na własną rękę próbują szukać przestępców. Co na to policja? - Internet z wachlarzem swoich możliwości to też nasze narzędzie pracy - mówią śledczy.
Facebook w służbie policji? Czemu nie? Portal internetowy Natemat.pl na początku lipca poinformował o okradzionym, który właśnie przez Facebooka próbuje namierzyć złodzieja roweru.

Użytkownik zamieścił na swoim facebookowym koncie kilka kadrów z wideo-monitoringu, na którym widać mężczyznę opuszczającego klatkę schodową ze skradzionym rowerem. Podpis pod zdjęciami brzmi:

"

Nagrany, ujęty, bezkarny?

Podobnych przykładów nie trzeba szukać daleko. W Bydgoszczy sfrustrowany - już niestety były - właściciel jednośladu zamieścił w internecie filmik ze złodziejem. - Jeżeli ktoś rozpozna chłopaka z nagrania bardzo proszę o podanie jego danych. Oczywiście zostanie to między nami. Z góry dziękuję za pomoc - apelował pan Tomasz.

Mężczyźnie skradziono rower 25 kwietnia tego roku z podziemnego parkingu na bydgoskich Bartodziejach. Policjanci zatrzymali sprawcę dwa dni później, poszkodowany jednak jeszcze nie odzyskał własności.

Kolejna zuchwała kradzież roweru w centrum Bydgoszczy [wideo]

- Dowiedziałem się, że ten sam człowiek jest podejrzewany o kradzież kilkunastu innych rowerów - opowiada Tomasz. - Od tego zdarzenia minęły już trzy miesiące, a ja wciąż nie wiem, czy wśród zabezpieczonych przez śledczych dowodów jest także mój rower. Zapewniano mnie tylko, że jeśli złodziej zostanie skazany, to będzie musiał pokryć wszystkie szkody, które wyrządził.
A co policja sądzi o publikowaniu wizerunków domniemanych przestępców na portalach społecznościowych?

- Najlepiej kradzież od razu zgłosić nam - mówi Maciej Daszkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Zresztą nie ma co ukrywać, że portale społecznościowe, w tym Face-book i w ogóle internet to narzędzia naszej codziennej pracy.


Jak chronić się przed internetowymi oszustami?


Daszkiewicz podaje przykład z ubiegłego roku: - Między innymi dzięki zamieszczeniu w internecie nagrań z monitoringu, udało się ustalić sprawcę pobicia 14-latki. Agresywna nastolatka, która w Śródmieściu skatowała dziewczynę, trafiła do sądu.

Bo złodziej jest bezczelny

- Jeżeli nie mamy pewności, że na nagraniu, które chcemy zamieścić w internecie jest sprawca kradzieży, czy włamania, to lepiej być ostrożnym z oskarżeniami - radzi Daszkie-wicz. - Można zostać posądzonym o naruszenie dóbr osobistych.

Bezczelność przestępców nie zna granic. Sebastian Nowak, działacz rowerowej Bydgoskiej Masy Krytycznej wspomina historię swojego znajomego: - Koledze ukradziono rower. Udało się ustalić dane złodzieja. Gdy znajomy na Facebooku wprost zapytał sprawcę kradzieży o swój rower, usłyszał, że nie ma mu zawracać głowy.

Był sobie rower


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska