Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Kaczmarek: - Bydgoszcz jest zakompleksiona...

Oprac. (AK)
Grzegorz Kaczmarek, Agnieszka Jeran i Stanisław Kowalik podczas debar=ty.
Grzegorz Kaczmarek, Agnieszka Jeran i Stanisław Kowalik podczas debar=ty. fot. archiwum, (ak)
- Powiem prowokacyjnie: rdzeniem Bydgoszczy jest Toruń! Proszę się nie śmiać!

"Bydgoszcz w oczach sąsiadów" - to temat debaty, która odbyła się w Wyższej Szkole Gospodarki. Wzięli w niej udział dr Agnieszka Jeran, kierownik Katedry Socjologii WSG, prof. Stanisław Kowalik, kierownik Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF w Poznaniu i prorektor ds. nauki AWF w Poznaniu oraz dr Grzegorz Kaczmarek, socjolog UKW i WSG.

- Kiedy bydgoszczanie przestaną się wstydzić?

Prof. Kowalik: - Nie wstydzimy się sukcesów łączących się z Bydgoszczą. Natomiast podstawowym problemem jest coś, co nazywam sytuacją życia codziennego. Takim małym bałaganikiem organizacyjnym w różnych dziedzinach. Moim zdaniem zbyt krytycznie i niesprawiedliwie patrzymy na Bydgoszcz.

Dr Kaczmarek: - Bydgoszcz to zakompleksione miasto. Kolejne pokolenia wychowywane były w poczuciu, że jesteśmy nijakim, brzydkim miastem. Trzeba pamiętać, że świat społeczny jest taki, jakim go widzimy. Tak ukształtował się w zbiorowej świadomości, w dużej mierze nieprawdziwy, stereotyp Bydgoszczy. Musimy odczarować ten kompleks, zbudować swoją tożsamość na dobrych i mocnych stronach.

Porozmawiajmy o gospodarce

dr Jeran: - Gospodarka sobie radzi.

dr Kaczmarek: - To jedyna sfera, która nie wymaga szczególnej ingerencji. Nasza debata dotyczy tego, co jest zależne od nas, ale także od samorządu i państwa, a biznes - dzięki Bogu i gospodarce rynkowej - rządzi się swoimi prawami.

- Niekoniecznie, to władze miasta próbowały stworzyć tu park przemysłowy. Nie udało się pozyskać wielu inwestorów

dr Kaczmarek: - Bo uzależniono to od łaski polityków - decydentów. Gdyby oddać to ludziom biznesu, to w Bydgoszczy byłoby już siedem takich stref.

prof. Kowalik: - Czy myślenie o marce w gospodarce, silnych zakładach nie jest powrotem do przeszłości? Biznes kojarzy mi się z ostatnimi stronami dodatków do gazet…

dr Kaczmarek: - … trochę z próżniaczym życiem?

prof. Kowalik: - Takie mam wrażenie. Tego prawdziwego biznesu nie pokazuje się w wizerunku Bydgoszczy. Szukajmy gdzie indziej: w turystyce, sporcie. Wokół Bydgoszczy są fantastyczne tereny rekreacyjne. One powinny być zagospodarowane. Wielkich atrakcji historycznych i kulturowych w Bydgoszczy nie ma, ale jest wielki potencjał w otulinie miasta.

dr Kaczmarek: - Bydgoszcz zaprzepaściła szereg naturalnych i tradycyjnych potencjałów w dziedzinie przemysłu. Fabryka rowerów, zakłady Eltra, chwalebnym wyjątkiem jest obecna Pesa - byłe ZNTK. Ten przykład pokazuje, że można wykorzystać nowocześnie stary potencjał. Ale dziś lokomotywą i rdzeniem rozwoju dużych miast już nie jest przemysł tylko usługi związane z ich metropolitalną funkcją.

dr Jeran: - Władze miasta nie powinny przeszkadzać w tym rdzeniu.

dr Kaczmarek: - Powiem prowokacyjnie: rdzeniem Bydgoszczy jest Toruń! Proszę się nie śmiać. To wymaga myślenia otwartego, dialektycznego, a nie ksenofobicznego. Bydgoszcz przełamie swój kompleks wtedy, kiedy w sensie metaforycznym i dosłownym przekroczy Wisłę. Energia, która płynie Wisłą, łączy nas z Toruniem, a dalej z Włocławkiem, Grudziądzem, Gdańskiem. Ta energia musi być pozyskana, a nie marnotrawiona. Na niej była oparta siła I Rzeczypospolitej. Wierzę w "metafizykę" budowania i rozwoju miast w całym procesie historycznym. Te nasze lęki i spięcia kronikarze osądzą jako obstrukcyjne incydenty.

prof. Kowalik: - To się buduje już 20 lat…

dr Kaczmarek: - …bo nie mamy odwagi tworzenia idei! Ucząc się od przeszłych pokoleń, więc i naszej historii, zauważmy, że wielkie przemiany miast były owocem śmiałych, czasem "szalonych" idei. One są niezbędne dla rozwoju życia miasta. Niech to będzie szalona myśl stworzenia tu drugiej Doliny Krzemowej. Do tego trzeba otwartych i odważnych ludzi!

Więcej czytaj w piątkowym, magazynowym wydaniu "Pomorskiej".

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska