MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza największy festiwal w Toruniu. Pokażemy, że sztuka jest dla każdego

KM
Organizatorzy (od lewej): prof. Piotr Targowski, prof. Włodzimierz Karaszewski i Janek Świerkowski prezentują program festiwalu
Organizatorzy (od lewej): prof. Piotr Targowski, prof. Włodzimierz Karaszewski i Janek Świerkowski prezentują program festiwalu fot. Lech Kamiński
Zamek krzyżacki jako układ pokarmowy, koncerty chopinowskie, musical i blisko innych 140 imprez złoży się na tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki.

To jubileuszowy, 10. festiwal poświęcony w tym roku sztuce. Rozpocznie się 16 kwietnia o 18 koncertem z oprawą multimedialną Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z zagranicznymi gośćmi. Muzyków wyjątkowo usłyszymy w holu głównym Centrum Sztuki Współczesnej. Na dobre festiwal ruszy jednak w sobotę.

Interesująco zapowiada się widowisko plenerowe "Instytut B61 - endoskopia". Jego organizator Janek Świerkowski opowiada: - Instytut B61 to cykl imprez, które mają w nietypowy sposób pokazywać znanych nam artystów i łączyć sztukę z nauką. Na festiwalu zaprezentujemy zasady działania układu pokarmowego, w który wcielą się ruiny zamku krzyżackiego. Do współpracy zaprosiliśmy wielu artystów m.in. Michała Urbaniaka, L.U.C. i Mariusza Lubomskiego. Wystąpią oni na kilkunastu specjalnie przygotowanych miniscenach, odgrywając minikoncerty. Publiczność zobaczy też performance i spektakle tematycznie związane z tematem.

Kiedy? Co godzinę od 19.30 do północy. Wcześniej jednak trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę na imprezę. Można ją zdobyć w Dworze Artusa 15 kwietnia w godz. 16-18. Przy okazji przypominamy, że wejściówki obowiązują też na część innych imprez, a na niektóre zapisy e-mailowe (szczegóły www.festiwal.torun.pl).

W niedzielę w Baju Pomorskim o godz. 18 zobaczymy spektakl muzyczny Dan Goggin "Siostrunie" w wykonaniu studentek wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Z kolei w poniedziałek o 19, w tym samym miejscu, swój talent artystyczny zaprezentują studenci toruńscy w przedstawieniu "Klitajmestra" na podstawie "Orestei" Ajschylosa.

We wtorek o 17 w auli UMK czeka nas recital Rafała Blechacza.
- To prezent tego wybitnego pianisty dla torunian - mówi prof. Włodzimierz Karaszewski, prorektor UMK. - Artysta nie bierze za niego honorarium.

Na ten koncert można się dostać tylko w drodze konkursów organizowanych np. przez media. My mamy dla Państwa 15 zaproszeń, które będziemy rozdawać jeszcze przez kilka dni.
To właśnie ze względu na napięty kalendarz pianisty grającego na najlepszych scenach świata organizatorzy festiwalu zmienili formułę tegorocznej imprezy, rozpoczynając ją w weekend, a kończąc we wtorek.

Po występie pianisty (ok. godz. 19) w Collegium Maximum (pl. Rapackiego 1) odbędzie się debata filozoficzna o sztuce interpretacji muzycznej z udziałem Blechacza oraz prof. Władysława Stróżewskiego, Andrzeja Szostka i Ryszarda Wiśniewskiego.

Ale na tym nie koniec. Warto więc już dziś zastanowić się, w których, ze 140 imprez, chcielibyśmy wziąć udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska