MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej szkolić niż zwalniać

Agnieszka Domka-Rybka
Na przeszkolenie pracowników firmy mogą otrzymać unijne wsparcie
Na przeszkolenie pracowników firmy mogą otrzymać unijne wsparcie fot. sxc
Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki recesji, będą mogli skorzystać z rządowego programu "Szkolenia zamiast zwolnień".

Informacje

Informacje

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z programu mogą szukać informacji na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (www.mrr.gov.pl) w dziale Aktualności czy też na Portalu Funduszy Europejskich - Program Kapitał Ludzki www.efs.gov.pl w zakładce "nabór wniosków".

Będzie on finansowany w ramach unijnego programu "Kapitał Ludzki", który ma na celu zwiększenie zatrudnienia.

Umiejętne wykorzystanie funduszy unijnych to szansa na ograniczenie negatywnych skutków kryzysu w Polsce. Zastrzyk finansowy w postaci funduszy unijnych pozwoli utrzymać polską gospodarkę na dobrym poziomie nawet w czasie spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z funduszy unijnych, pomogą swoim firmom przetrwać ten trudny czas, a także poprawić ich konkurencyjność - to z kolei zaowocuje lepszą pozycją firmy, gdy rynek się odbije.

- Fundusze unijne to doskonały sposób finansowania rozwoju przedsiębiorstw - mówi Marta Jasińska, z firmy ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe. - Początkowo polscy przedsiębiorcy odnosili się do unijnych dotacji nieufnie. Wynikało to przede wszystkim z braku informacji i wiedzy na temat możliwości unijnych programów oraz obawy przed skomplikowanymi procedurami pozyskiwania środków unijnych.

Upowszechnienie korzyści, jakie płyną z wykorzystania środków unijnych, pomoc i wsparcie instytucji publicznych w procesie pozyskania środków unijnych, jak również obecna sytuacja gospodarcza na świecie, zmieniła nastawienie polskich przedsiębiorców do pomocy finansowej z Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do odpowiedniej instytucji. W przypadku przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw działających na terenie całej Polski, taką instytucją jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Firmy działające w konkretnym regionie powinny zwrócić się do odpowiedniej instytucji w ich województwie (u nas to Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego).

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy na drodze do uzyskania unijnej dotacji, jest przygotowanie wniosku o dofinansowanie, opracowanego w oparciu o dokumentację i konkretne wytyczne, opisujące planowany projekt szkoleniowy, w tym: jego cele, grupy docelowe, planowane działania, zakładane rezultaty oraz projektowany budżet. Następnie taki wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej. Na jej podstawie sprawdzana jest zgodność projektu z wymogami prawa krajowego i unijnego. Podczas oceny merytorycznej projektu bada się jego przydatność, zakładanych odbiorców projektu, potencjał przedsiębiorcy, koncepcje oraz planowany sposób realizacji projektu i jego wydatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska