UKW – miejsce dla ludzi z pasją

Materiał informacyjny UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w swojej ofercie ma ponad 60 kierunków studiów jednolitych magisterskich, I i II stopnia. Jakie możliwości daje największa bydgoska uczelnia? Kto wybiera te studia? Sprawdźmy to!

Bydgoska uczelnia na mapie polskich uniwersytetów istnieje już prawie 20 lat, ale jako uczelnia ma oczywiście dłuższą historię, sięgającą 1969 roku. W tym roku mija 55 lat odkąd studenci po raz pierwszy przekroczyli bramę uczelni kampusu przy Chodkiewicza 30 i od tego czasu wiele się zmieniło. Poszerzyła się przede wszystkim oferta studiów, która dziś liczy ponad 60 kierunków studiów. Kilka lat temu UKW dołączyła do elitarnego grona uczelni kształcących studentów prawa i ekonomii. Swoje miejsce znajdą tutaj także przyszli nauczyciele, inżynierowie, humaniści oraz sportowcy i artyści. Już 10 czerwca rusza rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/2025, w której pojawia się wiele nowości.

UKW rozszerza m.in. wachlarz języków obcych i studenci będą mogli wybierać kierunki takie jak sinologia i skandynawistyka. Nowe oblicze zyskał kierunek dla fanów gier komputerowych i bez prądu, czyli badanie i projektowanie gier. Uczelnia poszerza też ofertę kierunków okołomedycznych – obok fizycznych podstaw radioterapii i diagnostyki obrazowej pojawi się dietetyka. Z medycyną, a bardziej z produktami w niej używanymi, będzie związana kolejna nowość, czyli inżynierski kierunek materiały dla zastosowań medycznych. - To są propozycje adekwatne do aktualnych potrzeb rynku pracy. Nasza oferta ciągle ewoluuje i powstaje we współpracy z lokalnym biznesem tak, aby nasi absolwenci nie mieli problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy - mówią władze UKW.

W wyborze kierunków studiów ważna jest pasja i kierowanie się swoimi zainteresowaniami. Taka decyzja ułatwia później odnalezienie się na rynku pracy. Krzysztof Rychlewski już od kilkunastu lat spędza na wodzie każdą wolną chwilę. Na łódce i kajaku przemierzył już wiele kilometrów, dlatego decyzja o rozpoczęciu studiowania rewitalizacji dróg wodnych była dla niego naturalnym wyborem. - Kierunek ten umożliwił mi dalsze rozwijanie pasji, zainteresowań oraz daje mi możliwość w przyszłej karierze zawodowej podjąć działania związane z przywróceniem oraz rozwojem polskiej sieci dróg wodnych - uważa student UKW.
Jakub Jakubczak w swoim wymarzonym zawodzie pracował jeszcze przed podjęciem studiów. Jest aktorem w teatrze objazdowym, wystawiającym spektakle dla dzieci i młodzieży. Szukając kierunku studiów wybrał kulturoznawstwo, które rozwija jego aktorską pasję. - Studia zgłębiają moje artystyczne podejście do życia, moją pasję, to co robię i czym się zajmuję. Jestem w stanie więcej dowiedzieć się o tym, co mnie interesuje - sztuka, świat, umysł. Studia pozwalają mi zgłębić moją dotychczasową paletę wiedzy. Bo aby coś tworzyć, trzeba znać to, co zostało stworzone - zauważa student bydgoskiej uczelni.

Coraz więcej studentów łączy też dwa kierunki studiów, wybierając częste te, które z pozoru nie są ze sobą tożsame. Zosia Dessoulavy-Śliwińska, studiując instrumentalistykę, rozpoczęła również studia filozofii na UKW. - W filozofii doszukuję się źródła inspiracji dla działalności artystycznej, a zdobyta wiedza, szczególnie w zakresie estetyki, dopełnia informacje zdobyte na zajęciach z literatury i historii muzyki. Dodatkowo wzrost świadomości estetycznej pozytywnie wpływa na umiejętności wykonawcze - uważa studentka.

Bydgoski Uniwersytet duży nacisk kładzie też na dostępność studiów dla osób z niepełnosprawnością. Pomoc, jaką otrzymają codziennie studenci, umożliwia im zdobywanie wiedzy i funkcjonowanie na uczelni. Roland Świstek jest osobą niewidomą, ale nie przeszkadza mu to w rozwijaniu swoich artystycznych pasji. Od dziecka jest związany z muzyką i rozwija swój talent na UKW. - Wybrałem swój kierunek, ponieważ całe życie zajmowałem się muzyką, jeździłem na konkursy i zdobywałem nagrody. Mój wybór studiów podyktowany był chęcią dalszego rozwoju - podkreśla. - Istotnym elementem było to, że uczelnia jest dobrze przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dodaje student.

Rejestracja na studia na UKW w roku akademickim rozpocznie się 10 czerwca. Kandydaci wybierający studia stacjonarne mają czas na decyzję do 22 lipca, natomiast rekrutacja na studia niestacjonarne kończy się 17 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska