MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe oczko wodne możesz postawić nawet na balkonie. Zobacz, jak prosto da się je zrobić. Tak ozdobisz swój taras, balkon lub mały ogród

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Oczko wodne to jeden z piękniejszych elementów dekoracyjnych ogrodu. Rośliny zasadzone wokół oczka nie tylko pięknie ozdabiają przestrzeń, ale także poprawiają mikroklimat i oczyszczają powietrze. Małe oczko wodne możesz mieć nawet na balkonie. Zobacz, jak zrobić tę uroczą dekorację ogrodu i balkonu. Pokażę ci, jak zrobić małe oczko wodne w donicy!

Spis treści

Malutkie oczko wodne to idealna propozycja dla tych osób, które mają mały ogród, a mimo wszystko chcą cieszyć się tą niebanalną ozdobą. Możesz ją zrobić, używając do tego np. glinianej donicy lub plastikowej wanny. Taką formę wypełnia się tatarakiem lub innymi roślinami wodnymi oraz kamykami. Te małe stawy nie nadają się do hodowli ryb, ale z powodzeniem można zainstalować w nich pompę fontannową, dzięki której słychać będzie delikatny plusk wody.

oczko wodne w glinianej donicy ustawione na balkonie
Małe oczko wodne można łatwo przenieść z jednego miejsca w drugie. Doniczki z roślinami umieszcza się na kamieniach na dnie oczka, na odpowiednich głębokościach, zależnie od wymagań poszczególnych gatunków. 123RF

Małe oczko wodne – niezbędne narzędzia

Aby zrobić malutkie oczko wodne wraz z roślinnością potrzebujesz jedynie od 2 do 2,5 m kw. powierzchni. Możesz je zrobić na dwa sposoby: kopiąc dół w ziemi i zabezpieczając dno folią lub użyć gotowego pojemnika, np.:

  • beczki,
  • glinianej donicy,
  • plastikowego pojemnika,
  • plastikowa wanienka.

Szerokość zbiornika oczka wodnego nie powinna być mniejsza niż 50-60 cm, a jego głębokość powinna wynosić minimum 40 cm. Koszt stworzenia takiego małego oczka jest znacznie niższy niż w przypadku większych zbiorników, a pielęgnacja nie zabiera tyle czasu, jak w przypadku większego akwenu z filtrem i rybami w środku.

Małe oczko wodne jest bezproblemowe w pielęgnacji i na pewno mniej czasochłonne niż kwiatowe rabaty. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny dobierzesz do oczka wodnego. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to regularna wymiana wody i usuwanie zanieczyszczeń. Tę ostatnią czynność łatwo wykonasz za pomocą podbieraka do roślin wodnych. Do stworzenia oczka wodnego w donicy lub innym naczyniu, nie potrzebujesz specjalnych folii ani klejów. Wystarczy, że zaopatrzysz się w ziemię gliniastą, żwir i dekoracyjne kamienie. Jeśli rozważasz oczko wodne z kaskadą, musisz dokupić odpowiednią pompę.

Jak zrobić małe oczko wodne w donicy?

Zrobienie mini oczka wodnego nie jest trudnym zadaniem. Bodziesz potrzebować jedynie odpowiedniego pojemnika, który odpowiednio zagospodarujesz. Miniaturę zbiornika wodnego możemy umieścić nie tylko w glinianej donicy, ale także wiaderku lub w specjalnym pojemniku przeznaczonym do oczek wodnych, dostępnym w wielu centrach ogrodniczych i sklepach internetowych.

Dno wybranego naczynia zasyp piaskiem lub żwirkiem. Wybrane rośliny zasadź w specjalnych koszach. Jeżeli pojemnik jest głęboki, rośliny możesz ułożyć na różnych głębokościach, co uczyni oczko wodne jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie. Kolejny krok to dolanie wody. Napełnij donicę wodą, starając się nie uszkodzić ułożonych roślin. Woda powinna pokrywać korzenie roślin, ale nie powinna ich całkowicie zanurzać. Na koniec do mini stawu dołóż ozdoby, takie jak kamyki, muszle czy dekoracyjne figurki. Możesz również umieścić na powierzchni wody pływające świece lub lampiony. Efekt migoczących światełek będziesz mógł podziwiać zwłaszcza po zmroku.

Jakie rośliny do małego oczka wodnego?

W przypadku małych oczek wybierz rośliny o wąskich, pionowych liściach, np. turzyce, bądź odmiany miniaturyzowane, takie jak grzybieńczyki, kaczeńce czy lilie wodne. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin wodnych w donicach, które następnie wkłada się do specjalnych koszy wykonanych z metalowej lub plastikowej siatki, wyłożonych grubym materiałem jutowym. Warstwa juty dostarcza wodę korzeniom roślin z doniczek, jednocześnie zapobiegając wypłukiwaniu ziemi. Jeśli chodzi o podłoże, to nie powinno się używać do niego ziemi ogrodowej ani torfu, ponieważ sprzyja ona rozwojowi glonów.

Aby zapobiegać mętnieniu wody w oczku, pamiętaj, aby suwać z niej liście oraz inne zanieczyszczenia. Ważne jest również sprawdzanie poziomu wody i uzupełnianie jej, szczególnie latem.

Przeczytaj także: Rośliny do oczka wodnego – które wybrać, na co zwrócić uwagę

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małe oczko wodne możesz postawić nawet na balkonie. Zobacz, jak prosto da się je zrobić. Tak ozdobisz swój taras, balkon lub mały ogród - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska