Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Haft pałucki ma szansę znaleźć się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Tradycje hafciarskie na Pałukach wciąż są żywe. Widać to na dorocznej wystawie prezentowanej w ramach Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie
Tradycje hafciarskie na Pałukach wciąż są żywe. Widać to na dorocznej wystawie prezentowanej w ramach Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie Fot. Maja Stankiewicz
Na Pałukach trwają konsultacje, których finałem może być wpisanie haftu z tego regionu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w przyszłości może też na listę UNESCO

Pomimo upływającego czasu tradycje hafciarskie na Pałukach wciąż są żywe. Silnymi ośrodkami hafciarstwa jest Kcynia, a także gminy: Szubin, Żnin, Barcin i Łabiszyn. Coraz więcej pań zajmuje się hafciarstwem także w powiecie wągrowieckim. To zasługa Muzeum Regionalnego w Wągrowcu przy którym działa aktywnie koło hafciarskie.

W muzeum tym do końca kwietnia oglądać można wystawę pt. „Pałuckie krajobrazy igłą i nicią haftowane”, którą przygotowano z okazji jubileuszu koła hafciarskiego. W Wągrowcu tradycyjnym haftem pałuckim zajmuje się obecnie 26 osób. Jest to jedno z największych w Polsce kół rękodzielniczych. Instruktorem jest Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek (gmina Żnin).

Jednak za kolebkę haftu pałuckiego uznaje się Kcynię. Dlatego właśnie w tej miejscowości rozpoczęto w kwietniu konsultacje społeczne dotyczące wpisania haftu pałuckiego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Pałucki haft nie ma sobie równych

- Kcynia jest, była i będzie dla mnie stolicą Pałuk. Zawsze uważałam, że to właśnie w Kcyni rozpoczęła się wspaniała droga sztuki ludowej pałuckiej – mówiła w Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni Kinga Turska-Skowronek, kustosz Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Duża w tym zasługa Klary Prillowej, która tu żyła i działała, a teraz jest patronką kcyńskiego centrum kultury.

- Spotkaliśmy się tu, by piękny haft pałucki tak promowany przez Prillową, moim zdaniem najpiękniejszy w Polsce, wpisać na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – mówiła w Kcyni etnograf z Torunia.

Kolejne konsultacje społeczne odbędą się 29 kwietnia w Szubińskim Domu Kultury. W programie dwa wystąpienia. Kinga Turska Skowronek mówić będzie o hafcie pałuckim, z kolei Anna Baran, koordynator regionalny Narodowego Instytutu Dziedzictwa wyjaśni czym jest Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Każdy może przyjść, wstęp jest wolny. Początek spotkania – godz. 17.

Ozdoba stroju kobiecego

Haft na Pałukach pierwotnie był ozdobą tradycyjnego stroju. Występował wyłącznie na częściach stroju kobiecego. Najstarsze zachowane elementy tego stroju pochodzą z 2. połowy XIX w., czyli z okresu jego intensywnego rozwoju. Zdobione haftem były: czepce, kryzy, stójki i mankiety koszul, halki białe i czerwone oraz fartuchy. Elementy stroju męskiego nigdy nie były zdobione haftem - czytamy na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Haft pałucki w Szubinie też ma duże tradycje. To właśnie tu organizowany jest najstarszy w Polsce konkurs sztuki ludowej, na którym swoje prace prezentują także hafciarki z Pałuk. W tym roku odbędzie się on już po raz 62. Na początku kwietnia zakończono przyjmowanie prac. Na ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy Szubiński Dom Kultury zaprasza 18 maja.

To Cię może również zainteresować

- Do grona patronów honorowych Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej w tym roku dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informują z radością organizatorzy.

Obecnie na krajowej liście znajduje się 88 elementów niematerialnego dziedzictwa z całej Polski. Jest wśród nich m. in. kujawski zwyczaj chodzenia z Kozą, procesja Bożego Ciała w Łowiczu czy hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej. Jest szansa, że kolejną pozycją będzie haft pałucki.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska