Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rolnicze "Pomorskiej" o mikrobiologii. Biostymulatory ograniczają stres roślin i regenerują uprawy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin odbędzie się Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”. Zapytamy o wiele kwestii ważnych dla rolników, m. in. o przyszłość biologicznej ochrony upraw. Czy bardziej się upowszechni?

Uczestnikami jubileuszowego, X Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, które w tym roku organizujemy 2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin, będzie wielu ekspertów, m. in. byli ministrowie rolnictwa, biznesmeni w branży rolnej, doradcy i naukowcy. Wśród nich specjalista w dziedzinie mikrobiologicznej ochrony upraw - prof. dr hab. Jolanta Kowalska, kierownik Zakładu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.

Prof. Kowalska zapowiada swój udział w panelu poświęconemu biologicznej ochronie roślin. Czy bardziej się ona upowszechni? Zdaniem prof. Kowalskiej, asortyment zarejestrowanych środków ochrony roślin pochodzenia mikrobiologicznego jest wąski, ale rolnicy będą korzystać też z innych produktów naturalnych, które nie są zarejestrowane jako środki ochrony roślin, jednak wspomagają uprawy. - To produkty mikrobiologiczne, sprzedawane powszechnie jako wspomagacze upraw i stymulatory wzrostu – wyjaśnia ekspertka.

Po oprysku i przed burzą

Wśród preparatów mikrobiologicznych są biostymulatory. Teraz rolnicy korzystają z nich w czasie zabiegów herbicydowych na plantacjach rzepaku ozimego.

- To niezbędne zabiegi, żeby zwalczyć chwasty, jednak dla młodych roślin, które rozpoczęły dynamiczny rozwój, to ogromny stres, który może osłabić ich wigor i spowolnić wzrost, co jest zdecydowanie niekorzystne przed zimowym zatrzymaniem się wegetacji. Dlatego warto zabezpieczyć uprawy przed stresem herbicydowym – uważa Małgorzata Pałasz z firmy Amagro, dystrybutora biostymulatorów i nawozów specjalistycznych.

Biostymulatory to produkty naturalne, zawierające kompleks roślinnych aminokwasów, ich pochodne oraz witaminy i hormony wzrostu. - Stosowane jesienią, w połączeniu z herbicydami lub fungicydami, zmniejszają negatywne oddziaływanie środków ochrony roślin. Nie tylko chronią przed stresem herbicydowym, ale też sprawiają, że substancje aktywne preparatów lepiej rozprzestrzeniają się w chwastach, przyspieszając ich zamieranie – mówi Pałasz.

Biostymulatory zastosowane wiosną, np. w zabiegu z odżywkami czy z fungicydami, przyspieszają metabolizm upraw.

- Biostymulację można stosować nawet przed wystąpieniem innych powodów do stresu, jak gradobicia, okresowe susze czy wysokie temperatury lub też po nich, aby przyspieszyć regenerację roślin – zaleca Małgorzata Pałasz.

Najważniejsze sprawy rolników

Biologiczne preparaty stosowane w ochronie upraw to tylko jedno z wielu zagadnień, którymi zajmiemy się na Forum Rolniczym w Żninie. Musimy pomówić o tym, czy rolnicy zyskają, czy stracą na Europejskim Zielonym Ładzie? Zapytamy o to również cudzoziemców, uprawiających ziemię w Polsce. Co oni myślą o zmianach w polskim i europejskim rolnictwie? Wszyscy są ciekawi tego, jak maksymalnie wykorzystać ekoschematy i co musi się wydarzyć, żeby rolnicy nie rezygnowali z produkcji mleka, wołowiny i trzody chlewnej, ale chcieli ją rozwijać? Może pomogą w tym nowe technologie i robotyzacja? Nie ma nowoczesnego rolnictwa bez technologii, ekologii i energii, którą można już pozyskiwać na różne sposoby. O tym wszystkim będziemy rozmawiać w kilku salach konferencyjnych hotelu Cukrownia Żnin.
W Forum Rolniczym „Pomorskiej” mogą uczestniczyć tylko osoby zaproszone. Podczas gali zwieńczającej to wydarzenie, nagrodzimy też laureatów konkursu „Rolnictwo mam w genach”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska