Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” o biopaliwach. Rzepak stale potrzebny

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Już w 2 grudnia w Żninie organizujemy Forum Rolnicze, podczas którego wiele tęgich głów będzie rozmawiać o przyszłości rolnictwa. Impulsem do rozwoju branży są m. in. biopaliwa.

„Gazeta Pomorska” jest organizatorem Forum Rolniczego. 2 grudnia br. w hotelu Cukrownia Żnin odbędzie się ono dziesiąty raz. Wielu ekspertów i praktyków z branży omówi sytuację w rolnictwie. Będzie o zagrożeniach i szansach. Zapytamy m. in., w jakie uprawy inwestować, które mają przyszłość?

Rzepak ma jeszcze potencjał

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej najszybciej rozwijającą się produkcją roślinną jest uprawa rzepaku. W latach 2000 - 2003 zbiory wynosiły poniżej 1 mln ton, a w latach 2013 - 2017 średnio 2,7 mln ton. W tym czasie areał uprawy się podwoił (z 0,4 mln ha do 0,9 mln ha), a plonowanie roślin wzrosło o 38 procent (z ok. 2,2 tony z hektara do prawie 3 ton z hektara). Od 2007 r. zbiory rzepaku w Polsce przekraczają 2 mln ton. W 2014 r. padł rekord - 3,4 mln ton.

Obecnie rzepak uprawiany jest w Polsce już na ponad 1 mln ha. Polska jest trzecim producentem rzepaku i oleju rzepakowego w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Powierzchnia zasiewów rzepaku w sezonie 2020/2021 była u nas najwyższa w UE.
Według Juliusza Młodeckiego, prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, uprawa rzepaku w Polsce może się jeszcze rozwijać:

- Najnowsze rozwiązania ustawowe w obszarze biopaliw zapewniają trwały popyt umożliwiający zagospodarowanie 3,8 mln ton nasion rzepaku w kraju, co w połączeniu z zapotrzebowaniem na cele spożywcze na niezmiennym od lat poziomie ok. 1,1-1,2 mln ton, tworzy perspektywę dla blisko 4 mln ton nasion rzepaku – uzasadnia Młodecki.

Rzepak na biopaliwa

- O dynamicznym rozwoju produkcji rzepaku, jaki nastąpił po akcesji Polski do Unii Europejskiej, zadecydowała unijna polityka, promująca rozwój biopaliw i energii odnawialnej – ocenia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Aktualnie ponad dwie trzecie oleju rzepakowego w Polsce przeznacza się do produkcji biopaliw, tj. estrów metylowych. Stanowią one biokomponent oleju napędowego i samoistne paliwo B100.

- Na najbliższe lata spodziewane jest utrzymanie popytu na olej rzepakowy ze strony branży biopaliw, co wynika z najnowszych regulacji w obszarze Narodowego Celu Wskaźnikowego w perspektywie do 2025 roku – podaje KOWR.

Rzepak na olej

Dla producentów rzepaku istotna jest również branża spożywcza. Rocznie przeznacza się na nią w Polsce ok. 1,1 - 1,2 mln ton nasion rzepaku. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych informuje, że w pierwszym półroczu 2023 r. padł rekord: - W sezonie 2022/2023 przerób rzepaku w zakładach członkowskich Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju wyniósł 3 379 tys. ton, tj. o 146 tys. ton więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu 2021/2022 i o 121 tys. ton więcej w zestawieniu z dotychczas rekordowym sezonem 2020/2021.

Rzepak jest ważną uprawą, wymagającą czujnej ochrony. Jak sobie poradzi w dobie Europejskiego Zielonego Ładu? To pytanie padnie na Forum Rolniczym w Żninie. Udział w nim jest tylko dla osób zaproszonych.

Źródła: Strategia promocji dla branży roślin oleistych na 2024 rok, „Nasz rzepak”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska