Podwójne zwycięstwo florecistek Budowlanych Toruń w Gdańsku

Martyna Jelińska sezon rozpoczęła od 5 miejsca w Gdańsku.
Martyna Jelińska sezon rozpoczęła od 5 miejsca w Gdańsku. Lech Kamiński
W Pucharze Polski do lat 17 torunianki zajęły dwa najwyższe miejsca na podium. Wśród seniorek w finale walczyły Martyna Jelińska i Marta Hausman.

Trzeci już w tym sezonie turniej z cyklu Pucharu Polski kaderek rozegrano w Gdańsku. Bezkonkurencyjne okazały się torunianki: najlepsza była Sandra Sulik, która w finale pokonała 15:8 Julię Chrzanowską.

Obie reprezentantki Budowlanych najtrudniejsze pojedynki stoczyły w półfinałach, w których eliminowały koleżanki z reprezentacji Polski. Sulik pokonała 15:13 Julię Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), Chrzanowska takim samym rezultatem najlepszą w eliminacjach Julię Wąsowicz (UKS Ateny).

Słabiej tym razem wypadła Martyna Długosz (Kusy Szczecin, 9 miejsce), dotychczasowa liderka krajowego rankingu 17-latek. Od soboty prowadzi w nim już Julia Chrzanowska, która w każdym z trzech turniejów PP stawała na drugim stopniu podium. Do Długosz zbliża się także Sulik, która dzięki triumfowi w Gdańsku awansowała na trzecie miejsce.

Bardzo udanie torunianki zainaugurowały seniorski Puchar Polski. Dziewiętnasty już turniej O Buzdygan JM Rektora AWFiS Gdańsk był także zaliczany do klasyfikacji Europejskiej Konfederacji Szermierczej w kategorii U-23, stąd obecność zawodników zagranicznych (nie odegrali jednak istotnej roli).

Do 8-osobowego finału przebiły się triumfatorka tego cyklu sprzed dwóch lat Martna Jelińska i Marta Hausman. Biorąc pod uwagę, że na podium stanęły także siostry Łyczbińskie, o których powrót stają się Budowlani, to torunianki zajęły połowę miejsc w finale.

Dla Jelińskiej to pierwszy sezon w gronie seniorek. W eliminacjach był bezkonkurencyjna i została rozstawiona z numerem 1. W turnieju głównym pokonała m.in. młodszą koleżankę klubową Marikę Chrzanowską (12:8), ale w ćwierćfinale nie sprostała bardziej doświadczonej Magdalenie Knop (8:15) i zajęła ostatecznie 5. miejsce.

W Gdańsku walczyła także Marta Hausman, która wykorzystała świąteczny pobyt w Polsce. Studiująca w Nowym Jorku florecistka odpadła także w ćwierćfinale, przegrywając z najlepszą w turnieju Martyną Synoradzką 9:15. Hausman była ostatecznie 7, miejsca pozostałych torunianek: M. Chrzanowska - 12, J. Chrzanowska - 15, Magdalena Bochenek - 22.