Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani zapomniani. O Żydach z Koronowa i nie tylko. Wykłady i spacer śladami dawnych mieszkańców

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Centrum Kultury Synagoga, w którym wysłuchać można wykładów to dawna synagoga. Po latach popadania w ruinę obiekt odzyskał blask
Centrum Kultury Synagoga, w którym wysłuchać można wykładów to dawna synagoga. Po latach popadania w ruinę obiekt odzyskał blask Fot. Adam Lewandowski
Ciekawą propozycję przygotowała dla mieszkańców regionu Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie. To konferencja o wielokulturowości miasta i zaproszenie na spacer śladami przeszłości.

(Nie)oczywiste dziedzictwo Koronowa. Regionalnie o wielokulturowości. To hasło wiodące dwudniowego wydarzenia, które rozpocznie się w Koronowie w środę 4 października.

O godz. 17 w Centrum Kultury Synagoga wysłuchać można wykładów dotyczących m. in. społeczności żydowskiej w Polsce. Na początek dr Mariusz Jastrząb przybliży temat: „Żydzi w Polsce. Współgospodarze, czy niechciani goście?”. O godz. 18 o dziejach Żydów na południowych krańcach pow. tucholskiego mówić będzie inny naukowiec dr M. Sass. Ostatnia tego dnia prelekcja naświetli temat Żydów z Koronowa. Wielu z nich to postacie znane, ale zapomniane.

Mity i legendy

- Historia społeczności żydowskiej to historia budowania tożsamości, tworzenia wspólnoty i wzajemnych oddziaływań. Jednocześnie jesteśmy świadomi istnienia stereotypów, mitów, legend, które nie raz prowadziły do konfliktów. Skąd się one wzięły? Jak głęboko tkwią w nas one współcześnie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście – informują pomysłodawcy wydarzenia. Zaproszenie kierują do wszystkich miłośników historii, nauczycieli i młodzieży.

Spotkanie w C. K. Synagoga dopełni koncert oraz wystawa fotograficzna autorstwa Anny Kulągowskiej- Puzio pt. „Ślady”. Wstęp jest wolny.

Spacer z historią w tle

W czwartek 5 października ciąg dalszy wydarzenia. Organizatorzy zapraszają chętnych na spacer „Śladami dawnych mieszkańców Koronowa”. Start o godz. 11 z placu przez C. K. Synagoga. Grupę poprowadzi Włodzimierz Domek, znany w Koronowie pasjonat historii.

To Cię może również zainteresować

Miejsce wykładów nieprzypadkowe. Centrum kultury urządzone zostało w dawnej synagodze. To zabytek z roku 1856, który na rok przed II wojną światową gmina żydowska sprzedała Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół.

Już na początku lat 40. XX w. Niemcy urządzili w dawnej synagodze magazyn. Po wojnie było tu kino „Brda”, ale w latach 90. zlikwidowano je. Budynek próbowali przejąć sokolnicy, ostateczne dostał się on gminie Koronowo. Był w ruinie, zniszczony tak, że stropy i ściany groziły zwaleniem. Na szczęście staraniem samorządu odzyskał blask.

O dawnych mieszkańcach Koronowa żydowskiego pochodzenia przypomina też cmentarz przy ul. Kolejowej w Koronowie zdewastowany w czasie II wojny światowej. Z dokumentów wynika, że ostatni pochówek miał tu miejsce w 1933 r. Do dziś zachowało się około 30 macew.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska