Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmęczone i głodne pszczoły produkują coraz mniej miodu. - Jest coraz gorzej - mówi pszczelarz Marek Schlichtholz

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Marek Schlichtholz z bratankiem Kubą prezentują pszczelą rodzinę i jej zdrowotny wytwór
Marek Schlichtholz z bratankiem Kubą prezentują pszczelą rodzinę i jej zdrowotny wytwór Sandra Szymańska
Marek Schlichtholz prowadzi z bratem własną pasiekę od ponad 10 lat. To dość długo, by zauważyć niebezpieczny trend - zbiór miodu jest z roku na rok coraz mniejszy. Powód? Zmiany klimatyczne...

Marka Schlichtholza z Kamienia Krajeńskiego spotkaliśmy na Jarmarku św. Wawrzyńca na sępoleńskim targowisku. Towarzyszył mu jego bratanek Jakub oraz...pszczela rodzina.

Pan Marek i jego młodszy brat mają 50 produkcyjnych uli, gdzie pracuje 78 rojów pszczół. To zajęcie młody pszczelarz przejął po dziadku. Wystarczyło tylko zmodernizować ule, by kolejne pokolenie mogło dalej prowadzić pasiekę. Te 10 lat wystarczyło, by dojść do przykrego wniosku - z każdym rokiem jest coraz gorzej. Co jest tego powodem? Zmiany klimatyczne...

Pszczoły nie mają co jeść
Pszczelarz z Kamienia przyznaje, że w tym roku zebrał tylko 800 kg miodu. - To bardzo mało, bo bywało, że zbierałem nawet 1,5 tony - ubolewa. - Dlaczego w tym roku aż o połowę mniej? - pytamy. Powodów jest kilka, ale wszystkie łączy jedno: zmiana klimatu.

- Po pierwsze susza, którą odczuwają nie tylko rolnicy, ale my pszczelarze również. A co się wiąże z rolnictwem to jeszcze to, że pola są odchwaszczone, więc pokarmu dla pszczół jest coraz mniej. W grę wchodzi także coraz mniej miododajnych drzew, które albo wycina człowiek, albo powyrywa je wichura. Jakby tego było mało, jesień w ubiegłym roku była bardzo długa. Pszczoła zamiast odpoczywać, wypracowała się , a wiosną nie szła w siłę, bo była zmęczona. To wszystko sprawia, że miodu jest coraz mniej - wylicza Marek Schlichtholz.

Miód dobry na wszystko
Polski Związek Pszczelarski podaje 13 rodzajów miodów. Jego właściwości zależą od tego, z jakich roślin pszczoły zbierają nektar, spadź i pyłek. Pan Marek ze swojej pasieki produkuje 5 jego rodzajów: wielokwiatowy, gryczany, faceliowy, rzepakowy i lipowy. Co ciekawe, każdy w korzystny sposób wpływa na nasze zdrowie.

Miód wielokwiatowy zawiera łatwo przyswajalne cukry proste, dlatego korzystnie wpływa na pracę serca. Zalecany jest osobom, które mają problem z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. Jest także pomocny tym, którzy są uczuleni na pyłki - pomaga im znosić alergie. Ten rodzaj miodu jest bardzo łagodny, dlatego poleca się go podawać dzieciom przy różnych chorobach: grypie, przeziębieniu, chorobach dolnych dróg oddechowych.

Za miodem z kwiatów gryki nie wszyscy przepadają, ponieważ ma charakterystyczny zapach i ostry smak, jednak bardzo korzystnie niweluje objawy miażdżycy, choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego, ze względu na jego oczyszczające właściwości. Wzmacnia też układ odpornościowy i przyspiesza gojenie ran. Warto go stosować przy zapaleniach nerek i opłucnej, pomaga też na wzrok i słuch.

Rzepakowy działa korzystnie przy leczeniu chorób wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Powinni go też stosować wysokociśnieniowcy. Ten z lipy działa m. in. wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i uspokajająco. Natomiast miód faceliowy jest zalecany przy przeziębieniach i nieżycie żołądka.

Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/

Bez pszczół ludzkość wyginie
Pszczelarze alarmują, że w Polce na 470 gatunków pszczół 222 jest zagrożonych wyginięciem. Na całym świecie dostrzega się zmniejszanie ich populacji. Ekolodzy uważają, że wpływ mają na to m. in. pestycydy i rośliny genetycznie modyfikowane. Kryzys ekologiczny może się przyczynić do tego, że pszczoły zaczną coraz szybciej wymierać. Ten czarny scenariusz zakłada, że bez pszczół ludziom zostaną cztery lata życia...

Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska