MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złote Maski

Anita Chmara
Dzień Teatru, który przypada 27 marca, zbliża się wielkimi krokami. Tego dnia zwykle honoruje się najlepszych. Od lat bydgoscy aktorzy dostawali "Złote Maski". W tym roku, po raz pierwszy, nagrodę tę będziemy wręczać w Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu. Otrzymają je najlepsi aktorzy wskazani przez Państwa.

     A zatem ogłaszamy plebiscyt. Dziś przedstawiamy kandydatów do nagrody. Prosimy o wybranie ulubionego aktora, wpisanie jego nazwiska na kupon i przesłanie na adres redakcji: "Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, z dopiskiem "Złota Maska". Najlepsi aktorzy z trzech teatrów otrzymają "Złote Maski" oraz nagrody pieniężne w wysokości 1000 złotych. Wypełnione kupony należy przesyłać do 18 marca (liczy się data stempla pocztowego). Warto głosować, bo wśród osób, które zgłoszą swojego kandydata rozlosujemy nagrody. A oto wybrani przez nas aktorzy.
     Bydgoszcz - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki
     Alicja Mozga
- ostatnio wystąpiła w znakomitej i bardzo trudnej roli Margarety w "Jesieni i zimie" Norena. Można ją też oglądać w "Kartotece" Różewicza, gdzie wciela się w postać Matki oraz w roli Ptaka Bezimiennego w "Powtórce z Czerwonego Kapturka". Jest absolwentką Akademii Muzycznej, (Wydział Wokalno-Aktorski). Pracowała w Operetce Wrocławskiej. W latach 1985-88 występowała w teatrze bydgoskim, potem na scenie teatru grudziądzkiego. Od 1 września 1998 roku ponownie znalazła się w zespole Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Grała m.in. Ernę w "Palaczu zwłok" wg Fuksa, Pannę Młodą w "Weselu" Wyspiańskiego, Maryję w "Pastorałce" Schillera, Matkę w "O, beri-beri" Witkacego.
     Mieczysław Franaszek - aktualnie występuje w trzech znaczących sztukach: "Czwartej siostrze" Głowackiego jako Iwan Pawłowicz Pietrow, a także Bohater I w "Kartotece" Różewicza i Henryk w "Jesieni i zimie" Norena. Ukończył w 1968 roku Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Występował w teatrach Krakowa (Rozmaitości i Ludowy), Opola, Koszalina, Szczecina, Poznania. W Bydgoszczy zagrał gościnnie wiosną 2001 roku Łukę w adaptacji "Na dnie" Gorkiego. Od września 2001 roku jest w zespole na stałe.
     Paweł Leonard Gilewski - studiował w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 1998 roku w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Zaangażował się do zespołu bydgoskiego we wrześniu 2000 roku. W pierwszym sezonie zagrał m.in. głównego bohatera Wayna w sztuce B. Eltona "Popcorn". Aktualnie można go oglądać jako Lucencja w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, Bohatera w "Niesamowitych opowieściach braci Grimm", Kostię w "Czwartej siostrze" Głowackiego. Wciela się w kilka postaci w "Kartotece", a Mistrzem Ogniojadem jest w "Pinokiu" Collodiego.
     Toruń - Teatr im. Wilama Horzycy
     Maria Kierzkowska
- studiowała w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Pracowała w Drugim Studiu Wrocławskim, a od 1989 roku związana jest z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Można ją było oglądać m.in. w spektaklach "Białe małżeństwo" Różewicza, "Historia żołnierza" Strawińskiego, "Awantura w Chioggi" Goldoniego. Do ról zasługujących na szczególne wyróżnienie należą: Agafia Tichonowna w "Ożenku" Gogola - spektaklu, który przez cztery sezony cieszył się ogromnym powodzeniem publiczności, Sonia w "Wujaszku Wani" Czechowa, Iwona w "Iwonie księżniczce Burgunda" Gombrowicza.
     Jolanta Teska - studiowała w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu. Przez dwa lata pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od 1987 roku związana jest z teatrem toruńskim. Zagrała m.in. w spektaklach "Mandat" Erdmana, "Rewizor" Gogola, "Agnes" Anne, "Awantura w Chioggi" Goldoniego, "Kupiec wenecki" Szekspira. Ostatnie sezony przyniosły jej wspaniałe role, m.in. Ona w "Ławeczce" Gelmana, Świerszcz (uwielbiany przez dzieci) w "Pinokio, czyli Muzyczna Opowieść o Dobrym Wychowaniu", Pani Orgonowa w "Damach i huzarach" Fredry, Uczennica w "Lekcji" Ionesco oraz w ostatniej realizacji teatru - "Kocham Paryż".
     Sławomir Maciejewski - ukończył PWSFTViT, wydział Aktorski w Łodzi, tam też pracował w Teatrze Studyjnym. Z Toruniem związał się od 1992 roku. Zagrał m.in. w spektaklach: "Niepokoje wychowanka Torlessa" Musila, "Nie igra się z miłością" Musseta, "Klątwa" Wyspiańskiego. W ostatnich sezonach wcielił się w postacie: Koczkariewa w "Ożenku" Gogola, Clova w "Koncówce" Becketta, tytułową role w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza, Waltera w "Aniołach w Ameryce" Kushnera, Sganarela w "Don Juanie" Moliera, grał też w ostatniej realizacji teatru "Kocham Paryż".
     Michał Marek Ubysz - ukończył łódzką PWSFTViT, Wydział Aktorski w Łodzi. Przez cztery sezony był aktorem Teatru Powszechnego w Radomiu. Od 1984 roku jest związany z toruńską sceną. Wystąpił m.in. w spektaklach "Romanca" Chmielnika, "Mieszczanin szlachcicem" Moliera, "Lorenzaccio" Mussetta, "Wesele" Wyspiańskiego. Jeszcze niedawno można go było oglądać jako Jacka Soplicę w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza, Hamma w "Końcówce" Becketta, a obecnie jako Joe Potera Pitta w "Aniołach w Ameryce" Kushnera, Rotmistrza w "Damach i huzarach" Fredry, Szambelana w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Gombrowicza oraz tytułowego bohatera w "Don Juanie" Moliera.
     Grudziądz - Teatr Cinema, gospodarz Grudziądzkiego Sezonu Teatralnego
     
Teatr Cinema istnieje od 1992 roku, kiedy to grupa aktorów postanowiła opuścić państwowy teatr i zająć się realizacją własnych marzeń. Teatr grał na wszystkich ważniejszych festiwalach, nie tylko w Polsce, ale też za granicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Czechach i Chorwacji (skąd dwukrotnie przywiózł nagrody). Zdobył też nagrodę za "najlepszą pracę zespołową" na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze. Grupa tworzy spektakle autorskie, których reżyserem, autorem tekstów i scenografii jest Zbigniew Szumski. Członkowie teatru określają swoje działania jako "bunt wyobraźni wobec zrutynizowanej rzeczywistości". Stylistyka przedstawień oparta jest na absurdalnym poczuciu humoru i inspiracjach twórczością dadaistów i surrealistów. Zespół wymienia spośród najważniejszych realizacji - "Dong", "Nie mówię tu o miłości", pokazywany w kolejnych sekwencjach "Kabaret Olbrzymów" oraz "Miałem taki sen" i "Bilard". Choć każda z osób w zespole jest charakterystyczna, jednak musieliśmy wybrać. Dlatego zgłaszamy Włodzimierza Dyłę, za wyjątkowe zacięcie kabaretowe i Tadeusza Rybickiego za talent wokalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska