Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIT podpisany. Miliony euro do wzięcia! Toruń i pobliskie powiaty zostaną silniej ze sobą związane

wixad
Łącznie przygotowano 168 projektów, które uzyskały wstępną kwalifikację do programu.
Łącznie przygotowano 168 projektów, które uzyskały wstępną kwalifikację do programu. Adam Willma
Umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia a województwem kujawsko-pomorskim została oficjalnie podpisana podpisana. Do wzięcia będą miliony euro.

ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to przede wszystkim pieniądze. Środki pochodzą z funduszy europejskich mają wzmocnić tzw. "obszar funkcjonalny" Torunia. W tym przypadku chodzi aż o 85 mln euro.

Toruń zbliży się do okolic

- ZIT-y to narzędzie, które wymusza współpracę środowisk samorządowych między sobą. Różnie z tym bywa. Ale w tym przypadku pieniądze łączą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Mówimy o budowaniu wspólnych relacji między dużymi ośrodkami miejskimi a otaczającymi je gminami. W przypadku ZIT-u toruńskiego liderem jest Toruń, ale pamiętajmy, że w partnerami są takie powiaty jak chełmiński, golubsko-dobrzyński i aleksandrowski. Integracja tego obszaru powinna się opierać o wspólną politykę turystyczną jako ważną gałąź rozwoju gospodarczego. Mamy przebogate, wspaniałe obszary rolne, żyzne ziemie, więc musimy pamiętać, aby i dla rozwoju rolnictwa nie zabrakło środków wsparcia i zintegrowania tego rozwoju na obszarach wiejskich z polityką miejską.

Innymi słowy, chodzi o to, aby miasta takie jak Toruń nie „wylewały się w sposób niekontrolowany poza granicę i nie zajmowały coraz nowszych obszarów żyznej ziemi i terenów krajobrazowo oraz ekologicznie cennych.

Transport musi łączyć

- Kolejnym celem jest planowanie przestrzenne, a w trzecim, chyba równie ważnym, transport publiczny i zmiana mentalności, czyli przesiadanie się z indywidualnego transportu samochodowego na transport ekologiczny – publiczny – mówi Piotr Całbecki. - Jest jeszcze czwarty obszar - infrastruktura społeczna, kulturalna - to, co najczęściej interesuje wójtów włodarzy wszystkich gmin, ale jest to ostatnia rzecz z punktu widzenia integrowania tego obszaru w jeden system zarządzania. Za to transport publiczny, ekologiczne środki transportu, budowa węzłów przesiadkowych, oczywiście ścieżki rowerowe, uzupełnienie brakujących fragmentów, to są zadania, które wiem, że ZIT toruński sobie już wyznacza, a dzisiaj podpisujemy umowę, aby przystąpić do ich realizacji.

Inwestycje będą realizowane przez 6 lat. Szczegółowa lista jest bardzo długa. - Przede wszystkim są to projekty związane z oświatą, od przedszkoli aż po szkoły zawodowe, kształcenie ponadpodstawowe – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia, który podpisał wczoraj porozumienie w imieniu Stowarzyszenia zrzeszającego zainteresowane samorządy. - Kolejny pakiet środków to pieniądze na poprawę środowiska naturalnego. Dalej są drogi rowerowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością w zgłoszonych projektach.

Łącznie przygotowano 168 projektów, które uzyskały wstępną kwalifikację do programu. Realizowane cele muszą być zgodne z założeniami Strategii Rozwoju Województwa.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska